Detoks Nedir? Detoks Faydaları ve Zararları

?

Detoks konusunda geniş bir sektör doğdu ve görünen o ki detoks XXI. yüzyılın çılgınlığı haline geldi. Ancak söyleyeceklerimin eski moda gibi görünmesi pahasına, detoksun çoğu kadın için tamamen gereksiz olduğunu ve bunun için para harcamanızın doğru olmadığını belirtmeliyim.

İlki, toksik kimyasalların vücudunuzda biriktiğiyle ilgili. Aslında hiç de birikmezler. Vücut özellikle de karaciğer ve böbrekler kan dolaşımındaki zararlı maddeleri temizlemede çok etkin çalışır; atık maddeler de bu devinim sırasında vücuttan atılırlar.

detoks nasıl yapılır

İkinci uydurmaca, detoks için sizi yarı yarıya aç bırakan bir diyetle birlikte vücudunuzu temizlemek için pahalı takviyeler ve tedaviler uygulamanız gerektiğidir. Ama zehirler “birikmediğine” göre ister bitki olsun isterse vitamin, özel besinler ya da losyon veya iksir, ne kullanırsanız kullanın vücudunuzu belki biraz kirden arındırmak dışında temizleyebileceğinize dair doğru dürüst kanıt olmaması hiç de şaşırtıcı değildir.

 

Cildinizin fırçalanması ya da masaj yapılması hoşunuza gidebilir; ama bu yalnızca ruhsal durumunuz üzerindeki etkiden kaynaklanır, vücudunuzdaki zararlı kimyasalların düzeyi üzerindeki etkiden değil.

 

Ancak yine de vücudun başa çıkabileceği kimyasalların bir sınırı vardır ve bazı maddelere aşırı düşkün olmak, organları zorlayarak vücudu uzun vadede tehlikeye sokabilir. Bu nedenle zararlı olabilecek maddelere (özellikle de sigara dumanı, alkol, yağlı yiyecekler ve kafein) maruz kalan vücudunuza bir mola verdirmeniz konusunda da söylenmesi gerekenler var.

 

Detoks uygulamak istiyorsanız, bunun için para harcamanıza gerek yok; aslına bakarsanız tam tersine tasarruf edebilirsiniz.

 

?

  • Alkol tüketimini kesin ve sigara içmeyin.
  • Her gün en az 5 porsiyon sebze ve meyve yiyin.
  • Diyetinizdeki lif miktarını artırın (bağırsaklarınızın hareketini artırmak için).
  • Her gün en az 2 litre su için.

 

Kafeini kesmeye çalışın, ama şiddetli baş ağrısını engellemek için bunu yavaş yavaş yapın. Kafeinli içecekler yerine içine bir dilim limon ve taze nane yaprağı koyduğunuz sıcak suyu için.

Gereksiz ilaç özellikle de ağrı kesici almaktan kaçının. Ancak reçeteyle verilen ilaçlan hekimin tavsiyesi olmadan kesmeyin. Bu rejimi ne kadar uzun süre uygularsanız o kadar iyi; ama birkaç gün boyunca uygulamakla bile farkı hissedeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Diyet Yaparken Ne Kadar Tuz Kullanılmalıdır? başlıklı makalemizde diyet ve tuz ilişkisi, diyet yaparken tuz ve diyet yaparken tuz kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.