Deri çatlakları nedir? Tedavisi nasıl olur?

?

Çabuk büyüme, hızlı almak ve gebelik sonrasında derinin altındaki ince çizgilerin yırtılması ile oluşur.Bu durum sağlık açısından sorun yaratmaz ancak fiziksel görünüm olarak bizi rahatsız etmektedir.

Sağlıklı ciltler yumuşak, esnek ve nemlidir, ancak nemi kaybettiği ve nem ve kremlerinsık sık uygulanmasıyla nemin yenilenmediği ve bol su içtiği zaman, cilt sağlıksız, kuru ve pullu hale gelebilir . Ciddi kuru ciltler bile çatlamaya başlayabilir.

deri çatlakları nedir tedavisi nasıl olur

 ?

Vücudumuzda gerginliğin fazla olduğu bölgelerde oluşur.Bu alanlar ise hamilelerde göğüs ve karınlar, ergenlik döneminde kalçalarda, vücut geliştirme yapanlarda ise omuzlarda gibi çeşitli bölgelerde görülmektedir.

 

Deri çatlaklıkları krem ve hap kullanımına bağlı olarak değişim gösterir. Böbreğin aşırı kortizon sağladığı Cushing Sendromu denilen bu hastalıkta, kanımızdaki kortizon düzeyi artmış olması deride çatlaklık oluşmasına neden olur.

 

?

Deri çatlaklığı oluşmadan önce ilk önce deri rengi pembeleşmeye başlar ve bu süre içinde kaşıntı oluşur.Aradan kısa bir süre geçtikten sonra kırmızı ve mor çizgi gibi oluşmaya başlar.

 

Çatlamaya meyilli alanlar

  • Eller: Sık sık yıkama, alkalin temizleyiciler, kimyasal maddeler ve iklimdeki değişiklikler, bütün bu faktörler ellerimizdeki cildi kurutmada rol oynayabilir. Çatlaklar meydana geldiğinde, normal olarak parmak eklemleri çevresinde görünürler. Çünkü cilt sıkıdır ve gerildiğinde kolayca kırılabilir.
  • Ayaklar: Özellikle topuk bölgesindeki ayaklardaki ciltler genellikle kurur ve kuru bölgelerle birlikte pürüzlü ciltle sonuçlanır. Bu rahatsız edici olabilir ve ciddi durumlarda ağrılı ve iltihaplı olabilir.
  • Dudaklar: Kuru dudaklar sıklıkla çatlar. Bazı oral ilaç türlerini alan sivilce hastalıkları çatlamış dudaklardan yakınmaktadır.

?

Deri çatlakları genelde görünüm açısından problem oluşturur. Ama azda olsa kolaylıkla ülser veya yara açabilmektedir. Ergenlikte çıkan deri çatlamaları süre ile kendini tedavi edebilmektedir. Tedavide kullanılan ilaçlar derinin ortasındaki bölgedeki kollajeni uyarır ve eletsin sentezlerini tetiklerler.

Bir önceki yazımız olan El ve ayak bakımı için tavsiyeler başlıklı makalemizde el ve ayak bakımı, shea yağı ve üst deri itici hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.