Çocuklarda Tifüs ve Tetanos (Kazıklı Humma) Hastalığı

Tetanos (Kazıklı Humma) Hastalığı

Yaraların toprak, toz gibi tetanos basillerinin bulanduğu pisliklerle kirlenmesi sonucu tetanos basilleri, yaralı dokuda çoğalır ve orada ağır, hayatî tehlikesi olan bir zehir salgılar. Hastalık, zehir salgısından sonra ortaya çıkar. Tetanos, en çok bebeklik ve beş ilâ on yaş arasındaki çocuklarda görülür.

Hastalığın vücuda yerleşme süresi, iki halta kadardır. Bu devre, yaranın cinsine ve bulaşan basil miktarına göre daha kısa ya da uzun olabilir.

 

Tetanos (Kazıklı Humma) Belirtileri

Önceleri baş ağrısı, ışıktan çekinme, yorgunluk, ateşsiz terleme, arkasından çiğneme kaslarında katılaşma, konuşma ve yutkunmada zorluklar, kasların pasif olarak ısıtılması sırasında ağrılar görülür. Kaslardaki katılaşma ıstıraplı kasılmalara sebeb olacak derecede artar. Bu hastalık bugün seyrek olarak görülür, ama vakaların yüzde 3560 gibi büyük bir oranı ölümle sonuçlanır.

tetanos (kazıklı humma) hastalığı

Tetanos (Kazıklı Humma) Tedavisi

Tetanos serumu ne yazık ki çoğu defa etkisiz kalır. Mikroplara karşı yüksek dozlu ilâçlar verilir.

 

Basit sebepler dışında, derin yaralanmalarda, yaranın dikkatle temizlenmesi gerekir. Yaralanmalarda hemen tetanos aşısı yapılmalı ve aşı, altı hafta sonra tekrarlanmalıdır. En iyisi, aktif aşının zamanında yapılması ve her üç yılda bir açının yenilenmesidir. Bu hastalığa halk arasında kazıklı humma da denir.

 

Bitle taşınan yüksek ateşli bir hastalıktır. Bazı vakalar da kalp ve damarlarda kasılmalar görülebilir.

tifüs hastalığı

Süt çocuklarında tifüs, çoğunlukla zararsız şekilde görülen ishalle seyreder ve hastalık güçlükle teşhis edilebilir. Çocuk ne kadar büyükse, tifüsün belirtileri de 0 kadar belirgindir. Ateş yüksektir. Şiddetli titremeyle birlikte baş, sırt, kol ve bacak ağrıları görülür. Dil kurudur. Öksürük ve aksırık gibi nezle belirtileri de bulunabilir.

 

Hastalığın dördüncü günü, toplu iğne başı büyüklüğünde döküntüler başlar ve döküntü daha çok ense kökünden vücuda yayılır, sonra ikinci hafta içinde kaybolur. Çok yükselen ateş de ikinci haftanın sonunda düşer. Kimi zaman şuur kaybı görülür.

Doktor tarafından tedavi gereklidir. Yatak istirahatı, özellikle, tedavi edici gıda gereklidir.

 

Tifüs Hastalığı Tedavisi

Tifüs şüphesinin bile yetkili makamlara ihbarı gereklidir. Çünkü tehlikeli ve bulaşıcı olabilir. Hastalar kesinlikle tecrit edilmelidir. Bugün için tifüse karşı koruyucu imkânlar vardır. Ayrıca, bitlerin DDT ile öldürülmesi çok etkili bir koruyucudur.

Bir önceki yazımız olan Kuvaşiorkor nedir? Kuvaşiorkor Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde kuvaşiorkor belirtileri, kuvaşiorkor nedir ve kuvaşiorkor tanısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.