Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğu hem çocukları hem de ergenlik dönemindeki gençleri zehinsel, duygusal ve davranışsal olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Çocuklukta görülen ve anksiyete bozuklukları genellikle kız çocuklarını, erkek çocuklarına oranla daha fazla etkiler. Aksiyete bozukluğunun ardından çocuk ve gençlerde depresyon belirtileri oluşmaya başlar.

 

anksiyete bozukluğu

 

Anksiyete bozukluğu olan çocuklar kendilerini korkmuş ve aşırı endişeli hissettikleri için normal bir şekilde davranamazlar. Bazı durumlarda bu bozukluk çocuğu ömür boyu etkileyebilir ve günlük hayatını üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Çocuklarda gözlemlenen anksiyete ve doğuştan anksiyete bozukluğunun birçok çeşidi mevcuttur. Ayrıca şunuda belirtmekte fayda bulunmakta anksiyete ilaçları kullanmanın tehlikeli tarafları da bulunmaktadır. Bunun için yazmış olduğumuz anti anksiyete ilaçları kullanmanın gizli tehlikeleri makalemizi özellikle okumanızda yarar var.

 

Anksiyete bozukluğu tedavi edilmzse ne olur?

Çocuklarda anksiyete bozukluğu basit adaptasyon sorunlarından daha ileri seviyedeki panik bozukluklarına kadar farklı seviyelerde seyredebilir. Çocuklarda oluşan anksiyete bozukluğu veya doğuştan anksiyete erken teşhis edilip tedavi edilmezse çocuğun öz güvenini olumsuz etkileyerek eğitim hayatında aksaklıkların oluşmasına neden olur.

 

çocuk davranış bozukluğu

 

Çocuklarda gözlemlenen anksiyete bozuklukları genel anksiyete sorunu, panik bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, akut stres bozukluğu ve post travmatik bozukluk şekilde ortaya çıkabilir. Anksiyete bozukluğunun bazı türleri sosyal fobi ve bazı özel fobileri içerebilir.

 

davranış bozukluğu

 

?

Anksiyete kişide oluşan korku, depresyon, öz güven eksikliği, konsantrasyon bozukluğu sorunudur. Rahatsızlık kan basıncının yükselmesine neden olarak kusma, mide bulantısı, ishal, güçsüzlük ve nefes darlığı gibi bazı fiziksel belirtilerin de ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Krup Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde krup hastalığı belirtisi, krup nedir ve krup tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Fatih Çemen diyor

    Anksiyete bozukluğu olan çocuklarda korku olayı daha fazladır. Bu nedenle diğer çocuklara göre davranışı daha farklıdır. Anksiyete bozukluğu sonradan ve doğuştan anksiyete bozukluğu da görülebilir. Doğuştan gelen anksiyete bozukluğu bir çok farklı şekilde çocuklarda etkisini gösterebilir. Belirli bir tanısı yoktur. Bu nedenle doğuştan gelen anksiyete hastalığı biraz daha farklılık gösterir.

  2. Ela Sonbahar diyor

    Benim abimde de anksiyete bozukluğu var. Genelde çok depresif ve agresif halinde. Yani çok hırçın bir yapısı var. Her şeye sinirleniyor. Ailem kolay kolay ilaç vermiyor. Anti depresan ilaçlardan uzak durmak gerekiyormuş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.