Burun Kanamasının Nedenleri

Durduk yere

Burun insanların en önemli vücut organlarından biridir. Burun sayesinde koku ve nefes alabiliyoruz. Burun sağlığı insanlar için oldukça önemlidir. Çünkü burnumuzda yaşayacağımız en ufak sorunlar dahi hayati önem taşıyabilmektedir. Burun kanaması insanlarda en çok görülen sağlık sorunlarından biridir. Burun kanamasının bir çok nedeni vardır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ileride ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

İnsanların kötü alışkanlıklarından birisi burun temizliği yapmak için parmak kullanmayı tercih edebiliyor. Tırnakların burun içerisindeki deriyi yırtması sonucunda burun kanamaya başlar ve bununla birlikte iltihap oluşur. Burun kanamasının nedenleri arasında sık sık karşılaşılan diğer bir neden ise, psikolojik sorunlar, travmalar ve uzun süreli stresli hallerinizde burun kanamasına neden olur. Fakat bu burun kanamaları kısa sürelidir. Her ihtimale karşı doktora başvurulması gerekir.

ani burun kanaması

Aniden Burun Kanamasının Nedenleri

Hiçbir sağlık sorunu olmayan insanlarda da bazen burun kanaması görülebilir. Ancak kişi sağlık sıkıntısı olmadığını düşünse de, bilmediği sağlık sorunundan dolayı burun kanaması sorunu yaşayabilir. Hiçbir sağlık sorunu olmadığını düşünen insanlar, aniden burun kanaması olayı yaşadığında bu kanamadan dolayı panik yaşayabilir.

 

Aniden burun kanamasının nedeni, tansiyon yüksekliğinden (hipertansiyon) dolayı olabilir. Şayet hiçbir hastalığınız olmadığınızı düşünüp ani burun kanaması olduysa, hemen tansiyon değerlerinizi ölçmelisiniz. Tansiyon değerlerinizde yükselme var ise, ani burun kanamasının nedenidir.

 

Burun Kanaması Yapar mı?

Burun kanaması sırasında baş ağrısı yapabilir. Ancak burun kanaması yaşayan insanların söylediğine göre, burun kanamasından önce de baş ağrısı olmaktadır. Aşırı şiddette baş ağrısından sonra, burun kanaması olmaktadır. Burun kanaması olmasından sonra ise, baş ağrısında hafifleme ve ilerleyen sürede ise bu baş ağrısının geçtiği yönünde hastalar tarafından söylenmektedir.

 

Uzun süre bu rahatsızlıktan şikayetçi olan kişilerin, en kısa sürede hastanelerin acil bölümüne giderek durumları hakkında doktorlara bilgi vermesi gerekir. Doktorlar tarafından yapılacak tetkikler sonucu rahatsızlığınız nedeni hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Doktor ve/veya hastaneler tarafından yapılan tetkikler sonucunda önerilen sağlıksal tedavilerin dışında, farklı kişiler tarafından önerileri ve tavsiyeleri kesinlikle dinlememelisiniz. Çünkü sağlığınız, başkalarına emanet edemeyecek kadar değerlidir.

Burun temizlenmesi için üretilen bazı maddeler burun içerisinde yaralanmaya neden olur. Bu nedenle burun temizliği için doğru ürünleri seçiniz. Özellikle aletinizin ucu kesinlikle sivri olmamalıdır. Can sıkıntınızda burnunuz ile oynamanız kemikleri zedeleyecektir. Kesinlikle burun kemiğinize basınç yapmayınız.

Bir önceki yazımız olan Depresif Bozukluklara Depresyon Tedavisi başlıklı makalemizde depresyon, depresyon tedavisi ve depresyonda tedavinin önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.