Böbrek hastalıklarına anne karnında teşhis

Teknolojinin gelişmesi tıp alanında da müthiş gelişmeler ile kendini gösteriyor. Çoğu bebek hastalığı artık annenin karnında tespit edilebiliyor. Hatta anne karnında bebeğe ameliyat bile yapılabiliyor. Hastalıklara bebek henüz ana rahminde iken tanı konuşabiliyor ve gebelikte yapılan hastalık incelemeleri sonucunda hastalık teşhis edilebiliyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı bebeklerde görülen kistik böbrek rahatsızlığının da teşhisinin bu yolla yapılabildiğini açıkladı.

böbrek hastalığı

Kistik böbrek hastalıkları doğuştan gelen veya sonradan oluşan bir hastalık olarak biliniyor. İdrar yolu enfeksiyonları, idrarda kanama ve ağır ile kendini belli eden kistik böbrek rahatsızlıklarına bebeklerde sıkça rastlanıyor. Ayrıca gece sık sık tuvaleti gelen çocuklar da bu hastalığın işaretini veriyor olabilirler.

 

Özellikle ailesel kalıtım ile geçen kistik böbrek hastalıklarında ultrason ile aile taraması yapmak erken tanı açısından oldukça önemli.

 

Erken tanı ile çocuk büyüdüğünde yaşayacağı sağlıksal sorunları ve hastalıkların tedavisi daha erken yapılabilir. Hatta hastalık başlamadan ortadan kaldırılabilir.

 

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Bıyıklı “Böbreklerinde kist saptanan bir çocuk değerlendirilirken, aile öyküsü, kardeşlerin ultrasonografileri, kan basıncı, böbrek fonksiyonları ve idrar tahlili incelenmelidir” diyor.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle, sağlık alanında bilimin ilerlemesiyle anne karnındaki bebeklerin böbrek rahatsızlığı olup olmadığı anlaşılabiliyor. Böbrek hastası olan anne karnında doğmamış bebekler, çeşitli müdahale ile tedavisi yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Tozu Önleme (Temizleme) Yolları başlıklı makalemizde toz nedir, toz önleme yoları ve tozları kalıcı temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Fatih Yaman diyor

    Böyle bir teşhis tedavisini daha öncede duymuştum. Anne karnındaki bebek için ne kadar sağlıklı bir yöntem düşündürücü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.