Bebeklerle Başa Çıkmanın Yolları

İşyerinde çevrenize şöyle bir göz atın. Yeni anne baba olanları hemen fark edeceksiniz. Gözlen içeri çökmüş olanlar kesinlikle onlardır. Bebeğini tek başına büyüten ve uykusuzluktan etrafta zombi gibi dolaşan bir anneyseniz, sizinle ilgilenen sağlık görevlisine durumu anlatın. Karşılayabilenler için geceleri dadı hizmeti veren kuruluşlar vardır; belki de size yardımcı olacak bir ebeveyn ya da arkadaş, gece vardiyasını devralmaya gönüllü olur. Bu tür bir yardım hem sizin hem de bebeğinizin yaşamını değiştirebilir; yalnız asker olmaya soyunmayın.

Erkeklerin de bir için duygusal olgunluğa ihtiyacı vardır. Daha genç bir erkek, talepkâr bir bebek yüzünden kenara itilmiş olduğunu düşünerek daha fazla öfke duyabilir ve kadına ihtiyacı olan desteği veremeyebilir.

bebeklerle başa çıkmanın yolları

Oysa bütün gününü ağlayan, sakinleşmeyi reddeden ve kendine duyduğu güveni yerle bir eden talepkâr bir bebekle geçiren kadının ihtiyacı sağlam bir duygusal destek ve kucak dolusu anlayıştır. Yeni anne olmuş yorgun ve gergin bir kadın, işe giderek bebeğe bakmanın baskısından kaçış özgürlüğü oian bir erkeğe duyduğu kıskançlığı dışavurduğunda, erkeğin öteki yanağını çevirecek kadar olgun olması gerekir.

 

Erken annebaba olmak yerine çocuk sahibi olmayı ertelemenin bir diğer nedeni, 30′lu yaşlarla kıyaslandığında 20′li yaşlarda çiftler arasında kurulan ilişkilerin daha büyük oranda başarısızlığa uğramasıdır. Çocuk sahibi olmanın sizi birbirinize daha fazla yakınlaştıracağına dair şu eski klişeyi unutun. Eğer anne baba olmak için yeterince olgunlaştıysanız biraz da şansınız yaver giderse çocuğunuz zamanla size yakınlaşacaktır.

 

Ama çığlık çığlığa ağlayan, uyumayan bir bebek yolun daha başındayken ilişkileri sallantıda olan çiftlerin arasını daha da açabilir. Ayrıca bazı erkekler ilginin kendilerinden uzaklaşarak aileye yeni katılan birey üzerinde odaklanmasına tahammül edemezler. Zor zamanlarda suçlamak için havaya kalkan parmağı karşısındakine doğrultmayan birbirinin omzunda ağlayabilen bir ana baba ve çift olabilmeniz için aranızda gerçekten de sevgiye dayalı bir bağlılık ilişkisi olmalıdır. Bunu başarırsanız anne baba olmanın ödülü sınırsız mutluluktur.

 

Şu anda bütün bunlara inanmıyor olabilirsiniz; ama zaman geçtikçe (neyse ki bu türümüzün devamlılığını da sağlar) kötü anılar unutulur gider.

 

Sizin Haklarınız

Hamile kalırsanız işinizi kaybetmezsiniz. Hamile olduğunu/ için sizi işten çıkarmaları yasa değildir. 8′i doğumdan önce, 8′i doğumdan sonra olmak üzere 16 hafta doğum izni hakkınız var. Yine, doktor raporuyla doğumunuza 3 hafta kalana dek çalışabilir, buradan artan izinlerinizi doğum sonrasına aktarabilirsiniz. Kanunlar, birden fazla bebek bekleyen anneler için doğum öncesi izni 8 yerine 10 hafta olarak kullanabilmelerine olanak sağlamaktadır.

bebeklerle başa çıkma

Hamile kalmayı düşünüyorsanız ve bu yasal avantajdan yararlanmak istiyorsanız iş değiştirmeyin. Ayrıca hamile olmayan iş arkadaşlarınızla aynı eğitim ve terfi fırsatlarına sahipsiniz. Bebek doğduktan sonra eski işinize dönme hakkınız var ya da bu mümkün değilse size bir başka uygun seçenek sunulması gerekir.

 

Aynı koltuğa birden çok karpuz

Kadınların doğurganlık çağında yaşam tarzlarında önemli değişiklikler yapması gerekir. Annelik, iş, ev yaşantısı ve eşinizle ilişkiniz gibi çok sayıda karpuzu, hiçbirini düşürmeden aynı koltuğa sığdırmanın en iyi yolu nedir?

 

Eşinizle bir yaşamı paylaşmak

Yaşamınızdaki ilk değişikliği eşinizle birlikte yaşamaya karar verdiğiniz zaman yapmanız gerekir. İstediğiniz zaman sevişebilmenin tatlı özgürlüğüne rağmen ilk aylarda güç dengesi ve adil bir görev paylaşımının oturtulması maharet ister.

 

Devamının nasıl gelmesini istiyorsanız öyle başlayın. Bir süper-kadın olma arzunuza karşı koyun. Ütüler, çamaşır makineleri ve fırınların üzerinde “yalnız kadınlar içindir” yazan bir etiket yoktur. Annesi o güne kadar oğlu için her şeyi yapmış olabilir, ama siz yapmak zorunda değilsiniz. Ne yazık ki özgürleşme olarak adlandırılan kavrama rağmen pek çok kadın hafta boyunca işte çalışmanın yanı sıra temizlik, yemek pişirme ve alışveriş işlerinin büyük bölümünü de üstlenir.

 

Birinden ücret bile almadığınız iki işi birlikte götürmek, tükeniş ve öfkeye götüren kestirme bir yoldur. Bu his bir kez ortaya çıktı mı, alışmadan önce ondan kurtulmaya bakîn; yoksa bütün yaşamınızı zehir edebilir. Bazen bu kâbus kadının kendi çabasıyla ortaya çıkar. Kadınlar o güne kadar bir kez bile ütü yapmamış ya da yemek pişirmemiş olan eşlerini bir başlangıç yapmaları için cesaretlendim rek aklın yolunu seçmek yerine üstün becerilerini sergilemeyi tercih ederler.

 

Eşinizle yatak konusunu da her gün yapmakla yükümlü olduğunuz bir işe dönüştürmeyin. Her gece sevişmek zorunda değilsiniz ve istemiyorsanız hayır demeyi öğrenin. Havanızda değilseniz ve orgazm taklidi yapmaya niyetiniz yoksa “teslim olmak” yerine sadece sarılmak istediğinizi söylemeniz çok daha samimi ve dürüst bir tavır olacaktır. Bütün alışkanlıklar bir ilişkinin başında yavaş yavaş yerleşir; onun için nasıl devam etmesini istiyorsanız öyle başlayın.

 

Maddi sıkıntınız yoksa parayı boş zaman satın almak için kullanın. Sizi iş yükünden kurtaracak bulaşık makinesi gibi cihazlar alabilmek için para biriktirin ya da evi temizleyecek birini tutun. Tutku dolu ilişkinizin en parlak dönemini yaşıyor olsanız da diğer önemli ilişkilerinizi, arkadaşlarınızı bir kenara itmeyin.

 

Eşinizle aranızda göbek bağı yok; birbirinizden biraz ayrı zaman geçirmeniz ve farklı ilgi alanlarınızın olması yalnızca gerekli değil, aynı zamanda, sağlıklı olandır. “Kendinize ait zaman” kavramı hiç de bencillik değildir; sizi tekrar şarj eder.

Bu zamanı nasıl geçireceğiniz sizin bileceğiniz iştir; paranız varsa dilerseniz bütün günü spa’da geçirirsiniz; isterseniz bir kitaba gömülürsünüz ya da alışveriş yaparsınız veya internette gezinirsiniz. Başkalarının yapmanızı istediği şeyler yerine ne isterseniz onu yapabileceğiniz sizi bütünüyle özgür kılan bir zaman dilimini kendinize ayırmanız psikolojik açıdan yaşamsaldır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde ishalin sebepleri, belirtileri ve tedavisi başlıklı makalemizde bebeklerde ishal, bebeklerde ishalin sebepleri ve bebeklerde ishalin tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.