Bebeklerde Emzirmeyi Bırakma

Emzirme bir bebeği beslemenin en etkili ve sağlıklı yoludur; bununla beraber emzirme döneminin kesilme zamanı oldukça önemlidir. Doğru zaman geldiğinde emzirmeyi kesmek bazen oldukça zor olabilir. Bebek için alıştıktan sonra bırakması pek kolay olmuyor. Emzirmeyi bırakma için birçok yöntem deneyen anneler, bir hayli zorlanmaktadır. Bebeklerde emzirmeyi bırakma yöntemleri arasında en eski yöntem, annelerin göğüslerine salça ve acı sürmesidir. Bebekler emmeye başladığında anne sütünün tadının dışında bir tat alması, bebeklerin anne sütünden soğutmasını sağlamış oluyor.

Bahsettiğimiz bu yöntem çok eski bir yöntemdir. Sağlık açısından ne kadar doğru olduğunu sağlık uzmanlarına danışmak gerekir düşüncesindeyiz. Bu ve benzeri yöntemleri uzman doktorlara danışarak uygulamanızda fayda var.

bebeklerde emzirmeyi bırakma

Bebekler emzirme rutinine zamanla alışırlar. Bu nedenle rutini bir kerede değiştirmeyin. Bir başka deyişle geldiğinde bebeğinize memeden süt vermek yerine bir şişeye doldurarak vermeyi deneyin.

 

Genelde bebeğinizi emzirirken kullandığınız oda ve koltuğu kullanın. Bu sayede  imkanı sunularak yeni alışkanlıkları benimseyecektir.

 

Günlük yavaşça azaltın. Örneğin günde 4 kere emziriyorsanız bu sayıyı 3’e düşürmeye çalışın. Bazen emzirmeyi birden kesmek oldukça zordur. Birden kesilmesi halinde bebek, memeden anne sütünü emmeye alıştığı için şişeden sütü almayabilir. Bu durumda bebek aç kalabilir ve aç kaldığı için ağlamasını da kesemezsiniz.

 

Bebeğiniz bu durumu anlamayacağı için işiniz daha da zorlaşır. Bu nedenle yavaşça emzirme süresini azaltmak bebeğinizin bu duruma alışmasını kolaylaştıracaktır. Hem emzirme sayısını kesin, hemde emzirme süresini en aza indirmeye çalışın.

Bebeğinize emzirmenin yanı sıra mama vermeye başlayın ve emzirme vakitlerinin bazılarında bebeğinizi mama ile besleyin. Anne sütünü emmesi gereken saatte mama vermeye başlayın. Böylece bebeklerde emzirme bırakma imkanı sağlamış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Bebek Anne Sütünden Nasıl Kesilmeli? başlıklı makalemizde anne sütü, bebek anne sütü kesilmesi ve bebek sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.