Bebek Anne Sütünden Nasıl Kesilmeli?

Bebeğinizi sütten kesmeniz için önerilen zaman 2 – 2.5 yaş aralığıdır. Bu yaştan sonra bebeklerin ile beslenmesi, sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilediğinden dolayı uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Bu yaş itibariyle artık bebeğinizin sağlıklı diğer gıdalara geçme vakti gelmiştir. Zira anne sütünün besleyici yönünde artık azalmaya başlamıştır.

 

anne sütüBebekte anne sütü beklenmedik ve ani bir şekilde kesilmemeli, yavaş yavaş girişimlerde bulunulmalıdır. Bu durum hem annenin sağlığı hem de bebek açısından en isabetli ve doğru olandır. Bebeğin anne sütünden çok ani bir şekilde kesilmesi halinde annenin memelerinde kızarıklık ve şişlik gibi problemler meydana gelecektir ve meme kanalında tıkanıklık gibi olumsuzluklar da meydana gelebilecektir. Böyle bir durumda anne için antibiyotik tedavisi gerekebilir.

 

Peki bebekte anne sütü kesilmesi için uygulanabilecek en etkili yöntemler nelerdir?

 

bebek sagligi

Bebeğinizde anne sütü kesmeye karar verdiğiniz dönem asla bebeğin rahatsız olduğu bir dönem olmamalıdır. Çünkü hastalıkla baş etme derdine düşen  bebek bir de üstüne anne sütünden mahrum bırakılırsa olduğundan çok daha fazla huzursuz, gergin ve mutsuz olacaktır. Bebeğinizi anne sütünden kesmek için izlemenizi gereken adımlar şu şekildedir:

 

* Bebeğinizi emzirme seanslarının yavaş yavaş azaltmalısınız,

* İlk olarak gündüz emmesine son vermeli, daha sonra gece emmelerini sonlandırmalısınız.

* Bebeğin bir günde sütü bırakması değil birkaç günde bırakması sağlanmalıdır.

 

 

Tüm bunları uygulamanıza rağmen bebeğiniz hala emmeye devam etmek istiyorsa ve bu durum sizi zor durumda bırakıyorsa, bebeğinizin hazır olmadığını göz önünde bulundurarak, bebeğinize biraz daha zaman tanıyarak tekrar denemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Spina Bifida Nedir? Spina Bifida Belirtileri ve Risk Faktörü başlıklı makalemizde spina bifida ameliyatı, spina bifida ilaçları ve spina bifida nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.