Ayak Mantarı Tedavisi

nedir?

Mantar enfeksiyonu, tüm dünyada yaygın bir durumdur. Mantar enfeksiyonu, istilacı bir mantarın vücudun bir bölümünü ele geçirdiğinde ve bağışıklık sistemi bunun üstesinden gelemediğinde ortaya çıkar. Havada, toprakta, suda ya da bitkilerde mantarlar yaşar. Ayrıca insan vücudunda, doğal olarak yaşayan bazı mantarlar da vardır. Mantarlar, yararlı ve zararlı olmak üzere iki gruba ayrılır. Zararlı mantarlar vücuda girdiğinde onlardan kurtulmak zor olabilir ve kişiyi tekrar tekrar enfekte edebilir.

Kimlerde Görülür?

Mantar enfeksiyonu herkeste görülebilir ancak bazı insanlarda görülme riski daha yüksektir. Doğru şekilde tedavi edilirse, genellikle ciddi değildir. Bağışıklık sistemi zayıflayan herkeste görülebileceği gibi; antibiyotik kullananlarda, kanser tedavisi görenlerde ve şeker hastalarında mantar oluşumu riski daha yüksektir.

ayak mantarı tedavisi

Mantar enfeksiyonu; çorap ve ayakkabı, spor malzemeleri, soyunma odası gibi sıcak, nemli ortamlarda daha kolay büyür, bu yönüyle sıklıkla sporcular ile ilişkilendirilir. Sıcak iklimlerde ve yaz aylarında daha hızlı şekilde çoğalır.

 

Nelerdir?

Klasik ayak mantarı belirtileri şunları içerir;

  • Enfeksiyon gelişen bölgede kızarıklık ya da kabarcıklar,
  • Enfekte cilt yumuşak olabilir ya da katmanlar parçalanmaya başlayabilir,
  • Cildi soyulabilir,
  • Enfekte bölgede kaşıntı ve yanma hissi olabilir.

 

Ayaklarda her zaman kaşınma görülmeyebilir. Enfeksiyon, bölgeyi etkileyen mantarlara göre farklı davranabilir. Ayak mantarı, genellikle kremlerle tedavi edilir. Şiddetli enfeksiyonların görülmesi durumunda, ağız yoluyla alınan ilaç tedavisi de gerekebilir.

 

Mantar enfeksiyonunun giderilmesine yardımcı olmak için; ayakların bakıma alınması ve kuru tutulması gerekmektedir. Önlemek için de ayaklarınızın nefes almasına, onları temiz ve kuru tutmaya özen gösterin. Halka açık alanlarda duş olmanız gerekiyorsa, sandalet giymenizi öneriyoruz.

 

Ayak Mantarı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

  • Çay Ağacı Yağı: Ayak banyonuza, 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı ekleyip ve ayaklarınızı 10 dakika bu suda tutun ve sudan alacağınız bir miktar yağ ile birkaç dakika ayaklarınıza masaj yapın ve ardından ayaklarınızı kurulayın.
  • Himalaya Tuzu ve Elma Sirkesi: Banyo suyuna 2 yemek kaşığı himalaya tuzu ve yarım su bardağı elma sirkesi katıp 15 dakika suda kalın.
  • Sarımsak: Sarımsakları ezin ve ayak parmaklarınızın arasına koyun ve birkaç saat bekletin.
  • Hint Leylağı: Bir pamuk yardımıyla kuru ve temiz ayaklarınıza Hint leylağı yağı sürün.
  • Nişasta ve Karbonat: Sabah çorabınızı giymeden önce, parmak uçları ve aralarına bir miktar mısır nişastası ve kabartma tozu karışımı serpin.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastalığı Nedenleri başlıklı makalemizde şeker hastalığı, şeker hastalığı belirtileri ve tip 1 diyabet belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.