Aşırı Kıllanma ve Vücuttaki Kıllanma Nedenleri Tedavisi

ve Vücuttaki Kıllanma

Bilhassa hanımların vücutlarındaki aşırı tüylenmeye iki sebep yol açar.
Biri kandaki hormonlar, diğeri ise kıl bezlerinin kandaki hormonlara kaşı olan duyarlılığı. Vücuttaki iç düzensizlikler aşırı tüylenmeye, hormonal dengesizliğe yol açması olayı ise genellikle ender rastlanan kalıtsal bir olay. Yani aile bireylerinin genlerine bağlı olarak ortaya çıkan kıllanmada durumu da oluşabilir. Kısaca bir örnek vermek gerekirse, bir erkeğin kıllı olduğunu varsayarsak; baba veya amcalarında da aşırı kıllanma görülüyor olabilir. Bu durum aileden gelen genlerden dolayı kalıtsal olarak kişiye de aktarılmaktadır.

Aşırı Kıllanma Nedenleri

Bazen de tıttbi bir tedavi neticesinde veya bir hastalık neticesinde aşırı kıllanma sorunları ortaya çıkabilir. Hormonal dengenin düzelmesi, endoktrin bezlerinin yani troid, böbrek üstü, hipofiz bezleri gibi iç salgı bezlerinin düzenli çalışması sonucunda aşırı kıllanma düzeleceği gibi tüy döken kremler kılı oluşturan proteini ortadan kaldırarak etkili sonuç vermektedir.

vücutta kıllanma

Olay üst deride gerçekleştiğinden cildin daha yumuşak olduğunu hissetmek mümkün. Bu kremi kullanmadan birgün öncesinden ciltte alerji yapıp yapmayacağının anlaşılması için bir test yapılması gerekir.

 

Ancak bu tip kremler geçici bir çözüm sağlar asıl kalıcı çözüm ise kılların elektrikle epilasyon tedavisi sayesinde yok edilmesi olayıdır. Bu sistemde ucunda elektrik akımı olan iğne kıl diplerine nüfus ettirilerek kıl kökleri yakılır ve orada bir daha kıl çıkmaması sağlanır.

 

Aşırı Kıllanmanın Tedavisi

Epilasyon tedavisi ile kılların alınması işlemi çok uzun ve sabır isteyen bir işlemdir. Bazen haftalarca sürebilir. Bu sebeple yöntemin hemen sonuç vermesini beklememek gerekir.

Tedavi sürecinde kişiye göre seans adedi ve süresi değişmektedir. Yani bir kişi 5 seansa çözüme ulaşıyorsa, diğer bir kişideki aşırı kıllanma daha yüksek ise, seans sayısı 7 – 8 olabilir. Bu seans süresi daha yüksekte olabilir, daha düşükte…

Bir önceki yazımız olan Deri çatlakları nedir? Tedavisi nasıl olur? başlıklı makalemizde deri çatlakları nasıl görünür, deri çatlakları nedir ve deri çatlakları tedavisi nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Ekrem Salimoğlu diyor

    Bir erkek olarak vücudumda aşırı derecede kıllanma var. Vücuttaki kıllanma oranım maymun gibi diyebilirim. Sanırım sizinde makalenizde yazdığınız gibi vücut kıllarından kurtulmanın yolları arasında, en sağlıklı çözüm yolu epilasyon gibi duruyor. Galiba ben epilasyon yaptırmaya kalksam, 20 seansta belki de 30 seansta ancak geçer 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.