Apranax fort 550 mg nedir ne için kullanılır?

Etken maddesi naproksen sodyum olan apranax NSAİİ  ilaçtır. (steroidal olmayan bir anti-inflamatuar ilaç). Vücuttaki iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır. Apranax, artrit, ankilozan spondilit, tendinit, bursit, gut veya menstruel kramp gibi durumların yol açtığı ağrı veya iltihapları tedavi etmek için kullanılır.

;  etken maddesi  naproxen sodyum (naproksen)

 

Apranax fort 550 mg;

–Romatoid artrit

-Eklem iltihabı

–Adet sancılarında

-Rahim içi operasyonlarından sonraki ağrıları kesmek amacıyla

–Burkulma ağrılarında

–Migren ağrılarında

–Kas ağrılarında

-Ortopedik ve cerrahi müdahaleler sonrasında

Kullanılır.

Uyarılar ve Önlemler;

-Mideyle üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için yemekten sonra veya birlikte alın.

-Yavaş salınan, uzun süreli salınımlı veya enterik kaplı tabletler tamamen yutulmalıdır, ezilmemeli veya çiğnenmemelidir.

-Günlük iki kez doz alınması önerilir;

-Apranax (NSAID’ler) gebeliğin son 3 ayında kullanılmamalıdır; hamilelikte ilaç kullanmadan önce daima doktorunuza danışın.

-Aspirin veya ibuprofen gibi diğer NSAID’leri aldıktan sonra astım öyküsü veya ürtiker öykünüz varsa Apranax kullanmaktan kaçının.

-Apranax ı kalp bypass ameliyatı (koroner arter baypas grefti veya CABG) için kullanmayın.

-Solunum da zorluk, açıklanamayan halsizlik veya yorgunluk, iştahsızlık, görme değişiklikleri, sıvı tutma veya anormal kanama yaşarsanız derhal bir doktora görünün.

-Mide veya bağırsak hastalığı geçirmişseniz veya yaşamakta iseniz bunu apranax kullanmadan önce doktorunuza söyleyin

-Yaşlılar en küçük dozda Apranax kullanmalıdırlar. ( mide ve bağırsak rahatsızlıklarını en aza indirmek için)

 

Çocuklarda Apranax Nasıl kullanılır?

Apranax fort 550 mg çocuklarda kullanımı önerilmez.Bu ilacın kullanımı 16 yaşın altındaki çocuklar için önerilmemektedir. İlacın kullanımı 16 yaşın üstündeki bireylerde doktor tavsiyesine bağlıdır.

 

HamilelikteApranaxkullanımı Nasıldır?

Hamilelikte apranax kullanımından önce size sağlayacağı yarar ve risk göz önüne alınarak iyi bir değerlendirme yapılmalı ve çok gerekmedikçe apranax kullanılmamalıdır.

Araç ve makine kullanımı

Apranax  baş dönmesi ve sersemlik yapabilir, uyku hali görülebilir.  Bu nedenle apranax kullanmışsanız araç ve makine kullanırken dikkatli olunuz.

 

Apranax Yan Etkileri Nelerdir?

Apranax Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Apranax kullanırken şu yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın ve bir hastanenin aciline başvurun :

Kalp krizi, göğüs ağrısı, inme, el ayak, bilek ve dudaklarda şişme,

 

Apranax Yaygın Olarak Yan Etkileri

Geğirme, morarma, zor nefes alma, hazımsızlık hissi, baş ağrısı, kaşıntılı cilt, ciltte büyük, düz, mavi veya morumsu yamalar, göğüs altındaki ağrı, deri döküntüleri, karın ağrısı, şişkinlik, göğüste sıkışma

 

Apranax’ın Daha Az Yaygın Yan Etkileri

Bulanık görme veya görme kaybı, üst karın veya midede yanma ve ağrı, bulutlu idrar, kabızlık, idrar çıkışında azalma veya idrar konsantrasyon yeteneğinde azalma, çift görme, hızlı, düzensiz kalp atışı veya nabız, Işıklar çevresinde haleler, hazımsızlık, iştah kaybı, mide bulantısı ya da kusma, gece körlüğü, Işıkların aşırı parlak görünüşü, deride kırmızı veya mor noktalar tespit edin, şiddetli ve devam eden mide bulantısı, şiddetli mide yanması, kramp veya ağrı, cilt döküntüsü, şişme veya ağız iltihabı, zorlu nefes alışverişi, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık

 

Apranax Çok Nadir Olarak Yan Etkileri

Kaygı, sırt veya bacak ağrıları, diş eti kanaması, körlük, idrar veya dışkıda kan, mavi dudaklar ve tırnaklar,

Renkleri, özellikle de mavi veya sarı renk görme kabiliyetinde değişiklik, göğüs ağrısı veya rahatsızlık, soğuk terler, koma, öksürük veya ses kısıklığı, bazen pembe köpüklü bir balgam çıkaran öksürük, deride çatlaklar, koyu renkli idrar, depresyon, ishal,

Zor, hızlı veya gürültülü nefes, yutma güçlüğü, baş dönmesi, kuru ağız, midede fazla hava veya gaz, aşırı yorgunluk, göz ağrısı, bayılma, eklem veya kas ağrısı

 

Aşırı Doz Alan Kişi Ne Yapmalıdır?

Aşırı doz alan biri ciddi şekilde semptomlar veya nefes darlığı gibi belirtilere sahipse derhal bir hastanenin acil servisine başvurmalıdır.

 

Apranax Nasıl Saklanmalıdır?

Apranax’ın ambalajında çocukların erişemeyeceği yerde ve oda sıcaklığında saklanması tavsiye edilir. Işıktan ve nemden koruyunuz. 25 derecenin altında muhafaza ediniz.

Bir önceki yazımız olan Yaşına Göre Normal Kan Basıncı Aralığı başlıklı makalemizde düşük tansiyon, düşük tansiyon değerleri ve normal tansiyon değerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.