Anti-Anksiyete İlaçları Kullanmanın Gizli Tehlikeleri

Genel olarak yaygın endişe ve panik atakları için reçete edilen , dünya çapında en popüler uyuşturucular arasında yer almaktadır. Xanax Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın olarak dördüncü sırada bulunan depresyon ilaçları olmuştur ve bu hiç de sürpriz değildir. Anksiyetenin strese iyi gelen ilaçlar soğuk algınlığı kadar yaygın olduğu bir ülkede, bu işlerini yaparlar.

 

Ama karanlık bir taraf var “pek çok karanlık taraf” bu, benzo bandwagonuna atılmadan önce iki kez düşünmenizi sağlamalı. Bu  güvenli bir şekilde kullanılabilir, ancak bunları alma kararı hafifçe girilmemelidir.

 

Anti-Anksiyete ilaçları kullanmanın gizli tehlikeleri
Anti-Anksiyete ilaçları kullanmanın gizli tehlikeleri (Presciption Medication)

 

Benzodiazepinler nasıl çalışır?
Benzodiazepinler , anksiyete, duygudurum, uyku ve ağrı duyarlılığını etkileyen başlıca inhibitör nörotransmiter olan gamma – aminobütirik asit (GABA) adlı bir kimyasal için beyin reseptörlerini uyarır. Çeşitli sağlık benzodiazepinler esas olarak ne kadar hızlı ve strese iyi gelen ilaçlar ne kadar süre etki ettikleri konusunda farklıdır.

Yan etkileri nelerdir?
Açıkça düşünebilme yeteneğini strese iyi gelen ilaçlar azaltabilir, hafızayı bozabilir ve ortaya çıkabilecek acil durumlara yanıt verme yeteneğini azaltabilir (örneğin, bir araba kullanıyor veya tehlikeli bir makine parçası kullanıyorsanız).

 

Yüksek dozlarda antidepresan ilaçları, yaşamı tehdit edici solunum baskılanmasına neden olabilir veya komaya neden olabilir. 2000 yılından beri benzo kullanımından dolayı acil servis ziyaretlerinin sayısı ikiye katlandı. Narkotiklerle kombine edildiğinde, bu yan etkilerin riski ve şiddeti önemli ölçüde artmaktadır.

 

Bu ilaçlar alışkanlık yapıyor mu?
Evet. Sürekli antidepresan ilaçları kullanımları beynin GABA’ya olan duyarlılığını düşürmektedir, bu yüzden sadece zamanla aynı faydayı elde etmek için ilaca daha fazla ihtiyaç duymanız gerekmeyecek, ilaca gerek duymadan başlangıçtaki anksiyete durumunuz artacaktır .

 

Onları çalıştırdıktan sonra benzolardan kurtulmak antidepresan ilaçları çok zor olabilir ve durmak ciddi yoksunluk belirtileriyle karşılanabilir. Uykusuzluk, sinirlilik, artan kaygı, panik ve huzursuzluk en sık görülen semptomlar arasındadır. Artık daha fazla hasta, benzodiazepinlerin ve opioidlerin, alkolle ilişkili tüm komplikasyonlardan daha fazla kombine kullanımı için detoksla sonuçlanmaktadır.

 

Bu ilaçları güvenle kullanabilir misiniz? Alternatifler var mı?
Benzos, akut panik atakın giderilmesinde veya yüksek riskli bir durumda önlenmede etkili olabilir. Ancak, neredeyse her zaman daha iyi alternatifler vardır. Depresyon ilaçları ve antidepresan ilaçları tedavisi gerektiren hastalarda genelleştirilmiş kronik anksiyetenin tedavisinde ilk seçenek olarak serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler), sertalin (Zoloft) ve essitalopram (Lexapro) ve selektif norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI), venlafaksin (Effexor) ve duloksetin (Cymbalta) gibi ilk seçeneklerdir.

 

Uzun vadede, bilişsel davranışçı terapi (CBT) yoluyla problemin kökenine ulaşmak, anksiyeteye karşı savunmanızı güçlendirmek için yaşam tarzınızı iyileştirmek ve modifiye etmek  (uygun bir uyku almak, beslenmeyi optimize etmek ve kafein ve alkolden kaçınmak) kümülatif bir etkiye sahip olabilir. Bu depresyon ilaçları olan ihtiyacınızı azaltabilir veya hatta ortadan kaldırabilir.

Bir önceki yazımız olan Maymun ve İnsan Yataklarındaki Bakteriler Karşılaştırıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.