Anoreksiya – İştahsızlık Hastalığı

Anoreksiya hastalığı nedir?

Anoreksiya yani iştahsızlık hastalığına yakalanan kişinin, kendi vücudunu algılaması bozulur ve bu yüzden kendini kilolu olarak algılar. Buna anoreksiya denir. Sonu ölüme kadar gidebilir.

Bazı uzmanlar depresyon ve yeme bozukluğu arasında doğrudan ilişki olduğunu söylerler. Ayrıca stresin tetiklemesiyle salgılanan bir hormonunda anoreksiyaya sebep olduğunu düşünürler. Vasopressin adı verilen bu hormonun aşırı salgılanması, beynin hipotalamus bölümündeki bir bozukluktan kaynaklanır. Yapılan araştırmalarda bu hormonun anoreksiya hastalarında fazla salgılandığı belirlenmiştir. Normal şartlarda fiziksel ve çok büyük olasılıkla duygusal strese karşı üretilen bu hormon, aşırı derecede salgılandığında yeme bozuklukları baş gösterir.

 

?

Şeker vücudumuzu temel düşmanlarından biridir. Genelde ürünlerin üzerinde şeker ibaresi yerine, glükoz, laktoz, früktoz, galaktoz, sakroz gibi terimler kullanıldığını görürüz. Bu şekere karşı olan yargıyı bertaraf etmek için kullanılan bir satış tekniğidir diyebiliriz. Günlük beslenmelerimiz de genelde fazla şeker tüketiriz. Örneğin müslinize veya yulaf ezmesine süt ilave ettiğinizde bir daha buna şeker ilave etmenize gerek yoktur.

 

Anoreksiyalı hastaların tipleri vardır. Kısıtlı tipte kişi yeme düzenine kısıtlamalar getirir. Tıkanırcasına yer daha sonra kusar. intihar girişimi bu tiplerde daha çok görülür.

 

anoreksiya belirtileri

 

15-19 yaşlarında başlar. 40 yaşından sonra anoreksiya görülmez. Anoreksiya hastalarının %90 – 95′i kadındır. Genelde belirtileri kişiye özel ve sinsidir. Anoreksiyalı biri olduğu kilonun %15 kadar daha altındadır. Böyle olduğu halde kilo almaktan şişmanlamaktan aşırı derecede korkar. Kişinin vücudunu algılayışında bozukluk vardır. Sürekli zayıflama arzusu içindedir. Kendini hep kilolu gibi görür. Bu zayıflık tehlikeli duruma gelsede o kendini kilolu görmeye devam eder. Birbirini izleyen 3 adet döneminin olmaması dikkat çekicidir. Kilo aldırmayacak besinler tüketir ve kilo almayı engelleyen aktivitelerde bulunur. Bunlar için büyük çaba harcar.

 

anoreksiya tedavisi

 

Anoreksiya, kalp atışında azalma, kolesterolde artma, tansiyon düşüklüğü, dengesiz su-tuz oranı, kansızlık, karaciğer emzimlerinde yükselme, troit hormonunda düşüşlere neden olur. Stres hormonu artar, ostrojen hormonu azalır, adet görülmez, cinsel işlevde azalma görülür, kısırlık ve osteoporz gibi sorunlara yol açar. Tedavi edilmeyip uzun süre devam etmesi halinde beyinde ve sinir sisteminde kalıcı hasarlara yol açar. Bu da anoreksiyalı hastaların %5′inin hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu bize gösterir.

Bir önceki yazımız olan Brusella Hastalık Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizde brusella hastalık belirtileri, brusella nasıl bulaşır ve brusella tedavisi neler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Sinem Demir diyor

    İştahsızlık hastalığının diğer adının anoreksiya olduğunu şimdi öğrendim. Anoreksiya olarak belirttiğiniz iştahsızlık hastalığı belirtisi en çok şeker hastalığı olarak görülür. Şeker hastaları ilk etapta iştahsızlıkla başlar. İştahsızlık hastalığı ilk aşamada çok yemeye başlar daha sonra yediklerini kusarak çıkartmasına neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.