Adaçayı ve Ada çayının Faydaları

Latince adı Salvia Officinalistir. Diş otu olarak bilinir. Yaprakları taze ya ad kuru olarak kullanılır. Ülkemizde bazı türden ada çayı yetişmesine rağmen içerik ve etki bakımından çok etkili değildir. Ada çayı mayıs ve haziran aylarında çiçek açmadan toplanır. Ada çayı 1920′li yollarda boğaz ağrısı ve diş eti yaralarında kullanılmak için tıbbi onay almış bir bitkidir. Ada çayının çayı yapılır, gargara olarak kullanılır. Bunun yanında yemek ve çorbalara tat vermek amacıyla da kullanılabilir.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalık sonrasında kişinin daha çabuk toparlanmasını sağlar.

Antibakteriyel ve antiseptiktir.

Banyo suyuna katılırsa vücuda zindelik verir.

Boğaz ağrısı, bademcik iltihaplanması, soğuk algınlığı, larenjit, belirtilerinin hafiflemesinde etkilidir. Ayrıca bunlar olmak üzere, diş iltihaplarında gargara olarak kullanılır. Günde 2-3 defa ada çayı ile gargara yapılırsa iyi gelir.

ada cayi faydalari

Ada çayının içinde bulunan cineol adındaki madde sayesinde öksürüğe iyi gelir.

Anti-hydrotic özelliğe sahiptir. Gece terlemelerinde etkilidir. Almanya’da ada çayından ter önleyici ilaç yapıldığı bilinmektedir.

Uyarıcı etkisiyle kan dolaşımını hızlandırır.

Sinir sistemi üzerinde etkilidir. İçen kişiye sakinlik ve rahatlama verir.

 

İngiltere’de yapılan bir araştırma ada çayının hafızaya iyi geldiğini göstermiştir. Ayrıca alzheimer sebebiyle azalan bir beyin kimyasalına koruyucu etki yaptığı görülmüştür.

İçinde östrojen barındıran ada çayı, menopoz dönemindeki kadınlar için faydalıdır. Menopoz semtomplarını azaltır. Menapoz yakınmalarını giderir.

Almanya’da yapılmış bir araştırmaya göre, aç karına içilen ada çayının kan şekerini düşürdüğü gözlenmiştir.

Diş dostu olan ada çayı dişleri güçlendirip, beyazlatır. Bunun için kuru ada çayını toz haline getirerek dişlerin üzerine bastırmanız gerekir.

 

ada cayi zararlari

Ada çayının zararları

Sürekli ve fazla miktarda kullanılmamalıdır.
İçinde düşük yapma olasılığı bulunan maddeler olduğu için hamile kadınlar kullanmamalıdır.
Anne sütünü azaltıcı özelliği vardır. Emziren kadınlar kullanmamalıdır.
Bazı insanlarda kan basıncını yükseltebilir.
Konsantre adaçayı yağı asla içilmemelidir.
Küçük çocuklar adaçayı içmemelidir.
Mide ve onikiparmak bağırsak ülseri olanların kullanmaması daha yerindedir.

 

Ada çayı nasıl demlenmeli?

1 tatlı kaşığı kıyılmış ada çayı, 1 bardak kaynar suda haşlanır ve 5 dakika bekletilir. Süzülerek içilir. Günde 1-2 bardak içilmesi tavsiye edilen ada çayını kesinlikle kaynatmamalısınız.

 

2 kahve kaşığı kıyılmış ada çayı yaprağı üzerine 150 ml. kaynar suyu döktükten sonra, üstü kapalı olarak 10 dakika bekletilir. Demlenince süzülür. Günde bir kaç defa gargara yapılır.

 

Bir önceki yazımız olan Limon Özü Kanser Hücrelerini Öldürdü başlıklı makalemizde kanser tedavisi, limon otu ve limon otu nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.