Zatürree ve Bitkisel Tedavi Önerileri

Zatürree nedir?

Zatürree, dünyanın en eski hastalıklarından biridir. Günümüzde en gelişmiş ülkelerde bile, tanı yöntemlerinin, hastane ve yoğun bakım olanakları çok artmasına rağmen çok sık görülen ve ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Hatta “Dünya Zatürree Günü” olarak belirlenmiş farkındalık anlamında hastalıklara karşı dikkat çekmek için 12 Kasım seçilmiştir. Zatürre’nin tıp dilinde anlamı pnömoni olarak belirlenmiştir.Zatürree neden olur?

Akciğerlere dökülen kan nedeniyle meydana gelir. Ateşle birlikte titreme şeklinde kendini gösterir. Ülkemizin en yaygın sağlık sorunlarından biri olarak bilinmektedir.

zatürree bitkisel tedavi önerileri

Ülkemizde her yıl 500 bin kişi zatürree hastalığı vakalarına yakalanmaktadır. Zatürree her yaşta görülebilen bir hastalık olmakla birlikte daha çok bebek, çocuk ve yaşlılarda görülmektedir.

 

Zatürree belirtileri nelerdir?

Hastalık bazen genç insanlarda görüldüğü gibi bazende erişkinlerde görülmektedir. Zatüree belirtisi olarak şiddetli bir titremenin ardından en kısa sürede ateş yükselmesi gibi belirtici etkileri bulunur.

 

Zatürree, özellikle küçük çocuklar, yaşlılar, kalp, şeker, böbrek, bronşit hastalarında ölümlere yol açabilen tehlikeli bir hastalıktır.

 

Zatürree Bitkisel Tedavi Önerileri

Karahindiba adı verilen bitki türü sayesiyle  zatürree hastalığı, bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarına bitkisel tedavi olarak iyi gelmektedir.

 

Bunun dışında bitkisel olarak zatürreeye iyi gelen besinler arasında ıhlamur ve nane çayı bulunmaktadır. Ihlamuru tüketmeden önce kaynatmanız gerekiyor. Ihlamuru kaynattıktan sonra ılıması için biraz bekletin. Daha sonra ılık olarak bolca ıhlamur ve nane çayı içilmesi tavsiye edilir.Zatürreye ne iyi gelir

Ihlamur ve nane dışında ebegümeci denilen bitkiyi de tüketebilirsiniz. Daha faydalı olması açısından ıhlamur, nane ve ebegümeci bitkilerini birlikte kaynatılarak içilmesi, zatüüree hastalığını bitkisel tedavi olarak iyileşmesi için daha etkili olmaktadır. Nane, ıhlamur ve ebegümeci bir arada haşlanıp içilmesi önerilir. Badem, dövülmüş gül ve kâfurun gül suyu da ezilip göğse sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Narın Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Ogün Kasım

    Zatürre rahatsızlığı öyle hafife alınacak bir hastalık değildir. Zatürre öncesi grip ve soğuk algınlığı ile ilk hastalık süreci başlar. Sonrasında iyi bakılmadığından dolayı zatürreye çevirebilir. Zatürreden dolayı ölen insanlar bulunmakta. Bu nedenle bu rahatsızlığı hafife almayın. Zatürre hastalığı belirtileri gördüğünüzde en kısa sürede acil servise başlamanız lazım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.