Yaşlılar için Kardiyo Egzersizleri

Düzenli kardiyo vasküler egzersiz yaşlılar da dahil olmak üzere  her yaştan insanlar için  önemlidir.  akciğer kapasitesini ve kalp fonksiyonunu iyileştirir, dayanıklılığı artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hatta ruhları kaldırır.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, kardiyo çalışması 65 yaşın üzerindeki sağlıklı yetişkinlerin en az iki buçuk saat orta yoğunlukta egzersiz yapmasını, 75 dakikalık güçlü aktivitenin veya her iki haftada bir evde kardiyo kombinasyonun olmasını önerir. Önceden fitness kardiyovar olan koşullara sahip yaşlılar, doktorların kardiyovasküler egzersizin hangi miktar ve miktarının uygun olduğuna ilişkin tavsiyelerini araştırmalıdır.

Yaşlılar için kardiyo egzersizleri
Yaşlılar için kardiyo egzersizleri

1. Yürüme

Yürüyüş düzenli olarak egzersiz yapmayan yaşlılar için harika bir yerdir. Düşük etkili bir etkinlik olarak, kardiyo çalışması eklemlerde nispeten kolaydır. Aynı zamanda ağırlık taşıyan bir faaliyettir, yani vücut, yer çekiminin yarattığı dirence karşı çalışır. Bu, osteoporoz gibi yaşa bağlı durumları önlemek ve kas tonusu oluşturmak için kemikleri güçlendirir.

Yoğunluk seviyesi tempoya ve araziye bağlıdır. Hafif bir gezinti düşük yoğunlukludur, hareketli bir tempo orta yoğunluktadır ve engebeli arazide hızlı bir yürüyüş yapmak, gereken efora bağlı olarak kuvvetli kabul edilebilir.

2. Yavaş Tempo Koşu

Koşu yürüyüşten sonraki adımdır. Aynı zamanda kardiyo çalışması ağırlık taşıyan bir faaliyettir, ancak biraz daha yüksek bir etki yaratır, böylece eklemlere daha fazla baskı yapar. Bir koşu hızı saatte 4 ila 5 mil arasındadır, ancak bireye bağlı olarak daha yavaş olabilir. Jogging tipik olarak orta yoğunluklu bir aktivite fitness kardiyo olarak kabul edilir, ancak engebeli arazi daha güçlü hale getirir.

3. Hızlı Tempo Koşu

Çok sayıda yaşlı çalışan, özellikle de yıllardır koşan ve vücutları bunun için şart koşmuş olanların koşmasını sever. Koşu, koşudan daha hızlıdır. Tipik olarak saatte 4 milden daha hızlıdır. Artırılmış hızı, aynı zamanda yüksek etkili olan güçlü bir aktivite yapar, bu yüzden kardiyo çalışması kalça, diz ve ayak bileği eklemlerine çok fazla stres koyabilir. Koşmaya devam etmeyi düşünen yaşlılar, yeterince iyi durumda olduklarından emin olmak için önce doktorlarıyla görüşmelidir.

4. Bisiklet

Öyle görünmüyor olabilir, ancak bisiklete binme veya koşma yerine eklemlerde daha kolay olan ve tüm akciğer, kalp, kemik ve kas güçlendirici faydaları sağlayan fitness kardiyo düşük etkili bir etkinliktir. Yürümek, koşmak ve koşmak kadar kolay değildir, hepsi en az ekipman gerektirir ve daha fazla beceri gerektirir. Aktivitenin yoğunluğu, mahallenin etrafında rahatça gezmek, büyük hızlarda ya da dağ yollarında yüksek pedal çevirmek gibi düşük seviyelerden farklılık gösterir.

5. Yüzme

Kolay bir göğsünden yoğun bir kelebek vuruşuna kadar yüzmek, herhangi bir yaş ve fitness seviyesinin hemen hemen her insanı için uygundur. Batık su altı, vücudun sudaki ağırlığı karada yaklaşık yarısıdır; boyun derinliği, yaklaşık yüzde 10’dur. Bu, mükemmel bir kardiyo vasküler egzersiz ve toplam vücut kasının iyileştirilmesini sağlarken, eklemler üzerinde hafif olan ağırlıksız bir aktivite yapar.

6. Su Aerobikleri

Suda ortak bir egzersiz yapmak, mutlaka yüzmek anlamına gelmez. Su yürüyüşü ve jogging, zıplatan krikolar, kickboard kürekleri ve diğer yaşlılar havuzda yapabilirler. Eklemlerde kolay olan etkili bir kardiyo egzersiz için kalp atış hızınızı artırın.

Su aerobik sınıfları genellikle bir kardiyo ve güç hareketleri karışımı içerir. Sadece eğlenmekle kalmıyorlar, aynı zamanda yaşlıların dışarı çıkıp grup ortamında sosyal olmaları için de harika bir yol.

7. Dans

Ortak dans için bir düşkünlük, genç nesillere kaybolacak gibi görünen bir şeydir, ancak birçok yaşlılar hala bundan hoşlanır. Dans tarzına ve hızına bağlı olarak dans genellikle düşük ila orta dereceli bir aktivite olarak sınıflandırılır.

Bale’den hip hop’a kadar bireysel dans stilleri de, yaşlıların kasları ve kemiklerini güçlendirmenin yanı sıra kardiyovasküler durumun iyi kalması için eğlenceli ve zorlu yollardır. Bir stüdyo veya toplum merkezinde bir ders almak, yaşlılara dışarı çıkma ve sosyalleşme fırsatı verir.

8. Yoga

Yoga genellikle bir kas tokmağı ve gerdirme aktivitesi evde kardiyo olarak düşünülür, ancak bazı yoga stilleri kalp hızını arttırabilir ve diğer geleneksel kardiyo formlarına benzer kardiyovasküler faydalar sağlayabilir.

Vinyasa yoga, pozları akıcı bir şekilde daha fazla dayanıklılık gerektiren dizilerle karakterize eder. Güç yoga ve Ashtanga gibi daha güçlü tarzlar küçük dinlenme ile daha yüksek bir yoğunlukta yapılır. Bu sınıflar, kas tonusu, esneklik ve denge için avantajlar sunan, hepsi yaşlandıkça yetişkinler için çok önemli olan kalp pompalama egzersizini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Hareket Egzersizleriyle Zayıflama ve Sırt Ağrısı Tedavisi başlıklı makalemizde bel ağrısı için egzersizler resimli, hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer ve sağlıklı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

6 Yorumlar

 1. Candede Mert

  Benimde yaşım 29. Ancak görüntüye bakacak olursak 60 yaşındaki insandan farkım yok. Bu yaşta saç beyazlamaz diyordum. Neredeyse siyah saç göremiyorum. Belkide ırsi bilemiyorum…

  Ama karar verdim. Sizin bu yazınızı gördükten sonra artık bende kardiyo egzersizlerine başlayacağım.

 2. Ufuk Uras

  Yaşım 55. Egzersiz yapmadığım bir gün bile yok diyebilirim. Gençlere oranla vücudum daha sağlıklı. Tabi ki yaşıtlarıma göre de gayet sağlıklıyım. Ömrünüzü uzatmak ve yaşayana kadar hastalıklarla boğuşmamak istiyorsanız egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Bunu benim gibi yaşı oldukça fazla olanlar için tavsiyede ettiğim kadar, gençlere de tavsiye ediyorum. Sağlıklı bir hayat istiyorsanız spor ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

  Yapmanız gereken kendinize günde sadece 1 saat ayırmak. Sabah biraz daha erken kalkıp koşu veya yüzme olarak spor yapabilirsiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız mutlaka yürüyüş yapmalısınız. İnanın bana yürüyüş yapmak gibisi yok. Güne dinç bir şekilde başlamayı kim istemez ki?

  Sevdiklerinizle erken yaşta vedalaşmak istemiyorsanız Sağlık Köşesi’nin tavsiyelerini ihmal etmeyin 🙂

 3. Canan

  Kardiyo çalışması olarak yapacağınız ilk hareket yürümek olsun. Evde kardiyo hareketlerinde ise yapılacak ilk hareket dans olsun. Kardiyo çalışmasına başlamak istiyorsanız size tavsiyem kararlı olun. 1 – 2 gün kardiyo hareketleri yapıpta diğer günler kardiyo yapmaktan vazgeçecekseniz yaptığınız 1 – 2 günlük egzersizin hiçbir faydası olmaz size.

 4. Orhan Güven

  Ben spor yapmayı hiç sevmem. Ama babam ve annem her sabah kalktığında yürüş yaparlar. Hiçte üşenmiyorlar ya 😀 Sıcak yataktan kalkıp soğukta ve sabahın köründe spor için yürüyüş yapılır mı? İtiraf etmem gerekirse onlardan benden daha dinç. Çok sağlıklılar… Hasta olduklarını pek görmedim. Kolay kolay grip hastalığına bile yakalanmıyorlar. Sanırım en büyük etken aksatmadan yürüyüş yapmaları.

 5. Hayati Demir

  Aramızda yaşı ilerlemiş olup, sağlığına bakan kişileri görmek ne güzel. Ben genç bir birey olarak, sizin kendinize baktığınız gibi bakmıyorum. Aslında kardiyo egzersizlerini genç insanların daha çok yapması gerekir diye düşünüyorum. Yaşlılar için kardiyo egzersizleri de faydalı bilgi dağarcığı niteliğinde olmuş.

 6. Cenk Gündoğan

  Sayın Ufuk Uras, sizi gerçekten tebrik etmek lazım. Bu yaşınıza rağmen sıraladığınız egzersiz hareketlerini ve sporları yapıyorsanız taktire şayan bir birey olarak kutluyorum sizi. Keşke bizlerde sizin yaşınızda sağlıklı ve dinç olabilsek. Şimdiden sağlık açısından kendimize bakmalı, hatta yediklerimize dikkat etmeliyiz. Yağlı ve hazır yiyeceklerden uzak durmak lazım. Ama çok lezzetli oluyorlar. Bırakmak biraz zor malesef 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.