Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesinde Sağlıklı Sıhatler

Anasayfa / Sağlık Haberleri / Yaşlılar için Kardiyo Egzersizleri

Yaşlılar için Kardiyo Egzersizleri

Düzenli kardiyovasküler egzersiz yaşlılar da dahil olmak üzere  her yaştan insanlar için  önemlidir.  akciğer kapasitesini ve kalp fonksiyonunu iyileştirir, dayanıklılığı artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hatta ruhları kaldırır.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, kardiyo çalışması 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerin en az iki buçuk saat orta yoğunlukta egzersiz yapmasını, 75 dakikalık güçlü aktivitenin veya her iki haftada bir evde kardiyokombinasyonun olmasını önerir. Önceden fitness kardiyovar olan koşullara sahip yaşlılar, doktorların kardiyovasküler egzersizin hangi miktar ve miktarının uygun olduğuna ilişkin tavsiyelerini araştırmalıdır.

Yaşlılar için kardiyo egzersizleri
Yaşlılar için kardiyo egzersizleri

1. Yürüme

Yürüyüş düzenli olarak egzersiz yapmayan yaşlılar için harika bir yerdir. Düşük etkili bir etkinlik olarak, kardiyo çalışması eklemlerde nispeten kolaydır. Aynı zamanda ağırlık taşıyan bir faaliyettir, yani vücut, yer çekiminin yarattığı dirence karşı çalışır. Bu, osteoporoz gibi yaşa bağlı durumları önlemek ve kas tonusu oluşturmak için kemikleri güçlendirir.

Yoğunluk seviyesi tempoya ve araziye bağlıdır. Hafif bir gezinti düşük yoğunlukludur, hareketli bir tempo orta yoğunluktadır ve engebeli arazide hızlı bir yürüyüş yapmak, gereken efora bağlı olarak kuvvetli kabul edilebilir.

2. Yavaş Tempo Koşu

Koşu yürüyüşten sonraki adımdır. Aynı zamanda kardiyo çalışması ağırlık taşıyan bir faaliyettir, ancak biraz daha yüksek bir etki yaratır, böylece eklemlere daha fazla baskı yapar. Bir koşu hızı saatte 4 ila 5 mil arasındadır, ancak bireye bağlı olarak daha yavaş olabilir. Jogging tipik olarak orta yoğunluklu bir aktivite fitness kardiyo olarak kabul edilir, ancak engebeli arazi daha güçlü hale getirir.

3. Hızlı Tempo Koşu

Çok sayıda yaşlı çalışan, özellikle de yıllardır koşan ve vücutları bunun için şart koşmuş olanların koşmasını sever. Koşu, koşudan daha hızlıdır. Tipik olarak saatte 4 milden daha hızlıdır. Artırılmış hızı, aynı zamanda yüksek etkili olan güçlü bir aktivite yapar, bu yüzden kardiyo çalışması kalça, diz ve ayak bileği eklemlerine çok fazla stres koyabilir. Koşmaya devam etmeyi düşünen yaşlılar, yeterince iyi durumda olduklarından emin olmak için önce doktorlarıyla görüşmelidir.

Benzer Konu:  Yeşil Tonik, Hormonları Dengelemeye ve Tiroidimi İyileştirmeye Yardımcı

4. Bisiklet

Öyle görünmüyor olabilir, ancak bisiklete binme veya koşma yerine eklemlerde daha kolay olan ve tüm akciğer, kalp, kemik ve kas güçlendirici faydaları sağlayan fitness kardiyo düşük etkili bir etkinliktir. Yürümek, koşmak ve koşmak kadar kolay değildir, hepsi en az ekipman gerektirir ve daha fazla beceri gerektirir. Aktivitenin yoğunluğu, mahallenin etrafında rahatça gezmek, büyük hızlarda ya da dağ yollarında yüksek pedal çevirmek gibi düşük seviyelerden farklılık gösterir.

5. Yüzme

Kolay bir göğsünden yoğun bir kelebek vuruşuna kadar yüzmek, herhangi bir yaş ve fitness seviyesinin hemen hemen her insanı için uygundur. Batık su altı, vücudun sudaki ağırlığı karada yaklaşık yarısıdır; boyun derinliği, yaklaşık yüzde 10’dur. Bu, mükemmel bir kardiyovasküler egzersiz ve toplam vücut kasının iyileştirilmesini sağlarken, eklemler üzerinde hafif olan ağırlıksız bir aktivite yapar.

6. Su Aerobikleri

Suda ortak bir egzersiz yapmak, mutlaka yüzmek anlamına gelmez. Su yürüyüşü ve jogging, zıplatan krikolar, kickboard kürekleri ve diğer yaşlılar havuzda yapabilirler. Eklemlerde kolay olan etkili bir kardiyo egzersiz için kalp atış hızınızı artırın.

Su aerobik sınıfları genellikle bir kardiyo ve güç hareketleri karışımı içerir. Sadece eğlenmekle kalmıyorlar, aynı zamanda yaşlıların dışarı çıkıp grup ortamında sosyal olmaları için de harika bir yol.

7. Dans

Ortak dans için bir düşkünlük, genç nesillere kaybolacak gibi görünen bir şeydir, ancak birçok yaşlılar hala bundan hoşlanır. Dans tarzına ve hızına bağlı olarak dans genellikle düşük ila orta dereceli bir aktivite olarak sınıflandırılır.

Bale’den hip hop’a kadar bireysel dans stilleri de, yaşlıların kasları ve kemiklerini güçlendirmenin yanı sıra kardiyovasküler durumun iyi kalması için eğlenceli ve zorlu yollardır. Bir stüdyo veya toplum merkezinde bir ders almak, yaşlılara dışarı çıkma ve sosyalleşme fırsatı verir.

Benzer Konu:  Maymun ve İnsan Yataklarındaki Bakteriler Karşılaştırıldı

8. Yoga

Yoga genellikle bir kas tokmağı ve gerdirme aktivitesi evde kardiyo olarak düşünülür, ancak bazı yoga stilleri kalp hızını arttırabilir ve diğer geleneksel kardiyo formlarına benzer kardiyovasküler faydalar sağlayabilir.

Vinyasa yoga, pozları akıcı bir şekilde daha fazla dayanıklılık gerektiren dizilerle karakterize eder. Güç yoga ve Ashtanga gibi daha güçlü tarzlar küçük dinlenme ile daha yüksek bir yoğunlukta yapılır. Bu sınıflar, kas tonusu, esneklik ve denge için avantajlar sunan, hepsi yaşlandıkça yetişkinler için çok önemli olan kalp pompalama egzersizini sağlar.

Bir önceki yazımız olan İyi Kan Akışı için Ne Yenir? başlıklı makalemizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort