Yaşına Göre Normal Kan Basıncı Aralığı

Kan basıncı tipik olarak bebeklikten yaşlı erişkinliğe kadar yaşam boyunca  artar. Çoğu bebek ve çocuk tansiyon sorunları için riskli olmadığından, doktorların çocuk normal tansiyon değerleri rutin olarak ölçmeleri mümkün değildir. Tüm erişkinler için, yaştan bağımsız olarak, normal bir kan basıncının 120/80’den daha az olduğu düşünülmektedir.

Yaşına göre normal kan basıncı aralığı
Yaşına göre normal kan basıncı aralığı

Bebeklerde ve Çocuklarda Normal Kan Basıncı

Çocukluk boyunca “normal tansiyon değerleri” bir kan basıncı değişir – bebeklerde en düşüktür ve çocukluk döneminde giderek artar. Çocuğunuz bir tansiyon sorunuyla karşı karşıya olmadığı sürece – örneğin, böbrek hastalığı ya da şeker hastalığından – doktoru hiç bir şekilde kan basıncı ölçümü yapamaz. Çocuklarda normal kan basıncını belirlemek ve düşük tansiyon değerleri biraz karmaşıktır ve çocuğun büyüklüğüne ve yaşına bağlıdır. Bununla birlikte, başparmak doktorlarının bir kuralı kullanması, şudur: Bir çocuğun, kan basıncı varsa, benzer yaş ve büyüklükteki çocukların yüzde 90’ından daha fazla bir kan basıncına sahip olması ve “kan basıncı varsa” hipertansiyonu olması “ön hipertansiyon” olarak kabul edilir. Basınç yüzde 95’ten daha büyük.

Ergenlerde, Yetişkinlerde ve Yaşlı Yetişkinlerde Normal Kan Basıncı

Kan basıncının yaşla birlikte doğal olarak arttığına göre, şaşırtıcı görünebilir, ancak tüm ergenler, yetişkinler ve yaşlı yetişkinler için normal tansiyon değerleri aynı kabul edilir: 120/80 altında. Bu iki sayıdan birincisi, sistolik kan basıncı, kalp damlarken ve maksimum baskı uygularken kan damarlarındaki basıncı yansıtır. İkinci sayı olan diyastolik kan basıncı, kasılmalar arasında kalp durduğunda kan damarlarındaki basıncı yansıtır. Bu iki sayıdan herhangi biri çok yüksekse, kan basıncı normal kabul edilmez.

Normalden Daha Yüksek: Prehipertansiyon ve Hipertansiyon

Yetişkinlerin sistolik kan basıncı okumaları sürekli olarak 120’nin üzerinde, ancak 140’ın altında veya diyastolik kan basıncı 80’in üzerinde veya 90’ın altında ise, prehipertansiyona sahip olduğu düşünülmektedir. Prehipertansiyonu olan kişiler hipertansiyona sahip olma eğiliminde olmadıkça, hipertansiyona sahip olacaklardır. kan basıncı. 140/90’dan büyük bir tansiyonunuz varsa, hipertansiyonunuz var sayılır. Doktorunuz, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilecek, sağlıklı bir kiloyu sürdürebilmeniz, düzenli egzersiz yapabilmeniz, sigarayı bırakmanız ve alkol ve tuz alımınızı kısıtlamanız gibi bazı yaşam tarzı alışkanlıklarını önerebilir. Kan basıncınızın ne kadar yüksek olduğuna ve diğer sorunlarınıza bağlı olarak, doktorunuz ayrıca tansiyon ilacı önerebilir.

Düşük kan basıncı

Yüksek tansiyondan daha az yaygın bir sorun olmasına rağmen, kan basıncınız herhangi bir yaşta normalden olabilir. Bazı insanlar herhangi bir semptom görülmeden doğal olarak düşük tansiyona sahiptir, ancak diğerleri için düşük tansiyon bir sistolik kan basıncı – tipik olarak 90’dan daha az – baş dönmesi, baş dönmesi veya bayılma gibi semptomlarla sonuçlanabilir. Düşük kan basıncı tipik olarak dehidratasyon, ani bir kan kaybı veya ilaçların yan etkisi gibi başka bir sorundan kaynaklanır ve doktorunuz nedene bağlı olarak tedaviyi önerecektir.

Normal Kan Basıncını Anormal Yapabilir?

Her yaşta, bazı faktörler, normal tansiyon değerleri olarak sağlıklı bir tansiyonu olanlarda bile aldatıcı bir şekilde yüksek tansiyon okumasına yol açabilir. Örneğin, kafein ve tütün daha yüksek okumalara yol açabilir; böylece bir okumadan önce aniden uyandırılabilir veya bir okumadan hemen önce egzersiz yapılabilir. Stres düşük tansiyon değerleri bir okumayı da yükseltebilir. Bazı insanlar, bir doktorun ofisinde her zaman stres yaşıyor, bu da normalden daha yüksek okumalara yol açıyor – beyaz ceket hipertansiyonu. Bu insanlar genellikle daha doğru sonuçlar için evde tansiyonlarını izlemeyi faydalı bulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Her zaman yorgun musunuz? Yorgunluğun Tıbbi Sebepleri başlıklı makalemizde kronik yorgunluk tedavisi, sürekli uyku hali halsizlik neyin belirtisi ve sürekli yorgunluk hissi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.