Vitaminler ve Kilo Kaybı

Vitaminler kilo verme konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Buna karşın hızlı kilo vermeye yardımcı olan vitamin takviyelerine başvurulmamalıdır. Uzmanlara danışmadan tavsiye üzerine alınacak zayıflama vitaminleri adı altında piyasada satılan vitamin ilaçları gibi ürünlerden uzak durmalısınız. En sağlıklı ve güvenli kilo verme yöntemi sağlıklı bir diyet ve egzersiz programıdır ve birçok doğal vitamin kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca düzenli bir diyet ve egzersiz programı ile verilen kilolar tekrar geri alınmaz. Hem verdiğiniz kiloları tekrar almamış oluyorsunuz, hem de daha sağlıklı bir hayat yaşamanın kapılarını sonuna kadar açmış oluyorsunuz.Bu makalemizde B vitaminleri, C vitamini, kolin ve inositol bakımından zengin gıdalar ve sağlık açısından önemi nedir onlar bahsedeceğiz.

vitaminler ve kilo kaybı

B2 vitamini sağlıklı tiroit bezleri ve metabolizmanın hızlandırılması için oldukça faydalıdır. Ayrıca bu vitamin kalorilerin daha hızlı yakılmasını sağlar. B2 vitamin bakımından zengin gıdalar süt, yumurta, karaciğer, böbrek, peynir, yeşil yapraklı sebzeler ve badem türü besinlerdir.

 

B3 vitamini tiroit bezlerinin ürettiği hormonları dengeler ve kan şekerini düzenler. B3 vitamini bakımından zengin gıdalar et, tavuk, hindi, ton balığı, yumurta, yulaf, peynir, kuru meyveler ve kahverengi pirinç gibi besinlerdir.

 

B5 vitamini vücutta enerji için kas yerine yağ yakılmasına yardımcı olur. B5 vitamini bakımından zengin gıdalar et, karaciğer, böbrek, yumurta, fasulye, yulaf, yeşil yapraklı sebzeler, buğday tohumu ve arpa benzeri yiyeceklerdir.

 

B6 vitamini, B2 vitamini gibi tiroit bezlerinin düzenlenmesine ve metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olur. B6 vitamini bakımından zengin gıdalar et, yumurta, kuru meyveler, kahverengi pirinç, muz, avokado, buğday tohumu, sardalya ve lahana gibi beslenme türü yiyecekler olarak sıralanabilir.

 

C vitamini vücuttaki glikozu enerjiye çevirir ve daha hızlı kilo vermek amacıyla yardımcı olur. Brokoli, yeşil biber, kivi, Bürüksel lahanası, limon, portakal, lahana ve çilek C vitamini bakımından zengin gıdalar olarak sıralanabilir.

 

B vitamini kompleksinin bir parçası olan kolin karaciğer tarafından üretildiği için vitamin olarak sınıflandırılmaz. Kolin maddesi metabolizmanın daha etkili çalışmasını sağlar. Vücutta kolin eksikliği karaciğerde yağ birikimine neden olabilir. Kolin bakımından zengin gıdalar salatalık, karnıbahar, fıstık, sığır karaciğeri ve yumurta sarısı türünde tüketilebilecek olarak besinler diyebiliriz.Kolin gibi inositol de B vitamini kompleksi grubuna aittir ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Sığır karaciğeri ve sığır kalbi, soya, yumurta, tahıllar ve turunçgiller inositol bakımından zengin gıdalar olarak sıralanabilir.

Bir önceki yazımız olan Kilo Vermek İçin Spordan Sonra Ne Yemeli başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.