Uykusuzluk Türleri ve Onlar Hakkında Ne Yapmalı?

Zzz’inizi yakalayamıyorum? Onları kovalamayı bırak ve neden uyumakta zorlandığını sor.

 

Uykusuzluk nedenleri, Amerikalıların yüzde 10’unu etkileyen bir uyku bozukluğu, insandan insana büyük farklılıklar gösterebilir. Neyse ki, uyku tıbbı uzmanları bilginin güç olduğunu belirtiyorlar. Uykusuzluğunuzun nedenini anlamak, aşağıda birkaç ortak olanı listeliyoruz. Üstesinden gelmenin en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olabiliriz.

 

Uykusuzluk türleri ve onlar hakkında ne yapmalı
Uykusuzluk türleri ve onlar hakkında ne yapmalı?

 

Günümüzde alışkanlıklarınızda hedeflenmiş değişiklikler yapmak, bu gece hayalini kurduğunuz göz kamaştırması için ihtiyacınız olan her şey olabilir.

 

1. Anksiyete ile İlgili Uykusuzluk: Uykuya Geçmek İçin Uykudan Çok Endişeleniyorsunuz

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu zaman uyuyacağını bilerek rahatlayın. Bu şekilde hissetmese bile.

 

Weill Cornell Tıp Koleji Uyku Tıbbı Merkezi’nde doktora profesörü olan Mathew Ebben, Dire’nin, çok az uyumaya ilişkin aşırı sağlık tahminleri, uyku bozukluğu tedavisi uykuya dair endişemizi yükseltip bizi ayakta tutabileceğini söylüyor. “Uykusuzluğunuz varsa, Tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon riskinin arttığını söyleyen çalışmalar var. Ama aslında veriye baktığımızda, tüm ya da çoğu insomnyakın risk altında olduğu net değil.” dedi.

 

Korkularını dinlendirmek için hastalarla çalışır. “Uykusuzluk,  ve yorgunluğa neden olur. Bu kadar. İnsanlar sosyal anksiyete bozukluğu fark ettiğinde, korkmuyorlar. Gerçekleri öğrendikten sonra daha iyi hissediyorlar. ”

 

Uyku ile ilgili gerçekçi olmayan korkulardan kurtulmak, uykusuzluk için uyku bozukluğu tedavisi bilişsel davranışçı terapi olarak adlandırılan araştırma destekli tedavi stratejisinin büyük bir parçasıdır. CBTI olarak da bilinen bu psikolojik çerçeve, daha iyi uyuşmanıza yardımcı olmak için uyku hakkında geçmişteki işlevsel olmayan inançları tanımlamanıza ve almanıza yardımcı olur.

 

2. Uykusuzluk Uykusuzluk: Çok Hızlı Uyku Hapları Çıkın

Uykusuzluk vakalarının yüzde 80’inin ilaçsız olarak çözülebileceğini söylüyor. Bu söylendi, bazen ilaç uygun olabilir.

 

Boşanma, ölüm, iş değişimi veya doğal afet sonrasında kısa süreli strese bağlı uykusuzluk, sağlık köşesi doktor gözetiminde sosyal anksiyete bozukluğu kısa süreli ilaçlara yanıt verebilir. Ancak, kullanım bir veya iki ayı aşarsa, sorgulayın. Böyle yapmak akut bir uykusuzluk dönemini sağlam bir şey haline getirmekten alıkoyabilir.

 

Bir ya da iki aydan uzun bir süredir uyku ilacı aldıysanız ve alışkanlık haline geldiyse, uykusuzluklarınız aniden kesildikten sonra bir veya iki haftadan daha kötüye gidebilir.

 

Aşırı uyanıklık olarak bilinen bu fenomeni önlemek için dozunuzu doktorun rehberliği ile azaltmanızı önerir. Genel olarak, bu, mevcut dozunuzu iki hafta boyunca yarıya indirmeyi, daha sonra bir sonraki hafta için yarı dozu yarıya düşürmeyi ve böylece tamamen kapalı olana kadar devam etmeyi içerir.

 

Süreç, doza ve hapları ne kadar sürede kullandığınıza bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Ve şunu hatırlayın: kendinizi geçici olarak tavana bakarak bulsanız bile, bunun sürmeyeceğini biliyor.

 

3. Backfire Uykusuzluk: Yatağa Çok Erken Git

Bu ironik değil mi? Çok fazla uyumaya çalışarak aslında kendi uykusuzluğunuza neden oluyor olabilirsiniz.

 

Yatağa erken gideceksin, çünkü bir gece önce uyuyamadın ve belli saatlere ihtiyacın olduğunu düşünüyorsun… Yatakta çok fazla zaman geçirmeye başlayabilir ve kısa süreli bir olayı kronik bir şeye çevirebilirsin.

 

Sekiz saat bir ortalama değil, ideal bir şey. “09:00’da yatarsanız ve uykuya dalmanız iki saat sürüyorsa, saat 9’da yatmayın.

 

Saat 10’da öğlen yemeğine ve aç olana kadar iki saat orada oturmak gibi bir şey.

Bir önceki yazımız olan Anti-Anksiyete İlaçları Kullanmanın Gizli Tehlikeleri başlıklı makalemizde antidepresan ilaçları, depresyon ilaçları ve strese iyi gelen ilaçlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

5 Yorumlar

 1. Cüneyit

  En çok sorun yaşadığım şey uykusuzluk. Yatağa erkende girsem uyuyamıyorum geç gitsem de uyuyamıyorum. Sanırım bu sorun iş stresimle alakalı. Çalıştığım şuan ki işimden önce böyle bir sorunum yoktu. Uyku ilaçları da kullanmak istemiyorum.

 2. Şeyma Üstündağ

  Cüneyit beye katılıyorum. Bende de iş stresi nedeniyle uykusuzluk problemi çekiyordum. Doktora gittiğimde, doktorumun bana söylediği şey psikolojik nedenlerden dolayı iş yüküne bağlı olarak, bazı sorunları beynimde çözmeye devam ediyormuşum. Buna bağlı olarak da uyku problemi çekiyormuşum. Ama bana uyku ilacı vermedi. Bunun çok kısa süreli geçici olduğunu söyledi. Bu arada uyku ilacı kullanmamakla iyi yapıyorsunuz Cüneyit bey. Uyku ilacı öyle kafanıza göre kullanabileceğimiz bir ilaç değil. Uykusuzluk türleri çok güzel açıklanmış makalede. Makaleyi dikkatli okursanız bu sorunu aşacağınız şeyler bulabilirsiniz.

 3. Ekrem Yaman

  Uykusuzluk türleri olarak en başta sosyal anksiyete gelmektedir. Uyku bozukluğu tedavisi için kesinlikle diğer arkadaşlarında dediği gibi uyku ilaçlarından uzak durulması gerekir. En önemli tedavi yöntemi psikolojik destek alınmalı. İş veya benzeri streslerden dolayı kaynaklanan yorgunluk ve benzeri türevleri insanın beyin ve sinir yapısını bozmasına neden olur. Psikolojik destek alarak yorgunluktan ve uykusuzluktan kurtulmak en etkili yöntemdir.

  Uykusuz bir insan normal hayatta kendini yorgun hissedeceği için dikkat eksikliği yaşar. Böylece olası kazalarında önünü açmış olur. İş hayatında riskli platformlarda çalışıyorsanız bu belirtiler baş gösterdiği zaman, mutlaka önleminizi almanız gerekir. Yoksa olası kazalar sonucu sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Hatta ölümle sonuçlanan kazalar bile görülebilir.

 4. Esin Cangöz

  Bende çok uykusuzluk problemi çekiyorum. Ne gündüz uyuyabiliyorum ne gece. Diğer yorumcu arkadaşların dediği gibi uykusuzluğu gidermek için ilaç tedavisi de almak istemiyorum. Sonumuz ne olacak böyle bilmiyorum.

 5. Kemal Gencoğlu

  Uykusuzluğun birçok nedeni olabilir. Örneğin bende bulunan uykusuzluk türü ise diğer insanlar gibi derin uyku haline geçemiyorum. En ufak çıtırdı da uykudan uyanabiliyorum. Yani uyku halinde hassas olabiliyorum. En ufak seste uykudan kalktığım zaman bir daha uyuma haline geçemiyorum. Nedenini bende bilmiyorum. Psikolojik mi yoksa başka nedeni mi var çok merak ediyorum. Yakında bende uzman görüşü almaya gideceğim. Aksi halde sürekli uykusuz kalmak, sinir sistemimi bozuyor. Gün boyunca sinirli ve agresif yapıda oluyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.