Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesinde Sağlıklı Sıhatler

Anasayfa / Sağlık Haberleri / Uykusuzluk Türleri ve Onlar Hakkında Ne Yapmalı?

Uykusuzluk Türleri ve Onlar Hakkında Ne Yapmalı?

Zzz’inizi yakalayamıyorum? Onları kovalamayı bırak ve neden uyumakta zorlandığını sor.

Uykusuzluk nedenleri, Amerikalıların yüzde 10’unu etkileyen bir uyku bozukluğu, insandan insana büyük farklılıklar gösterebilir. Neyse ki, uyku tıbbı uzmanları bilginin güç olduğunu belirtiyorlar. Uykusuzluğunuzun nedenini anlamak – aşağıda birkaç ortak olanı listeliyoruz – üstesinden gelmenin en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olabiliriz.

Uykusuzluk türleri ve onlar hakkında ne yapmalı
Uykusuzluk türleri ve onlar hakkında ne yapmalı?

Günümüzde alışkanlıklarınızda hedeflenmiş değişiklikler yapmak, bu gece hayalini kurduğunuz göz kamaştırması için ihtiyacınız olan her şey olabilir.

1. Anksiyete ile İlgili Uykusuzluk: Uykuya Geçmek İçin Uykudan Çok Endişeleniyorsunuz

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu zaman uyuyacağını bilerek rahatlayın. Bu şekilde hissetmese bile.

Weill Cornell Tıp Koleji Uyku Tıbbı Merkezi’nde doktora profesörü olan Mathew Ebben, Dire’nin, çok az uyumaya ilişkin aşırı tahminleri, uyku bozukluğu tedavisi uykuya dair endişemizi yükseltip bizi ayakta tutabileceğini söylüyor. “Uykusuzluğunuz varsa, Tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon riskinin arttığını söyleyen çalışmalar var. Ama aslında veriye baktığımızda, tüm ya da çoğu insomnyakın risk altında olduğu net değil.” dedi.

Korkularını dinlendirmek için hastalarla çalışır. “Uykusuzluk,  ve yorgunluğa neden olur. Bu kadar. İnsanlar sosyal anksiyete bozukluğu fark ettiğinde, korkmuyorlar. Gerçekleri öğrendikten sonra daha iyi hissediyorlar. ”

Uyku ile ilgili gerçekçi olmayan korkulardan kurtulmak, uykusuzluk için uyku bozukluğu tedavisi bilişsel davranışçı terapi olarak adlandırılan araştırma destekli tedavi stratejisinin büyük bir parçasıdır. CBTI olarak da bilinen bu psikolojik çerçeve, daha iyi uyuşmanıza yardımcı olmak için uyku hakkında geçmişteki işlevsel olmayan inançları tanımlamanıza ve almanıza yardımcı olur.

2. Uykusuzluk Uykusuzluk: Çok Hızlı Uyku Hapları Çıkın

Uykusuzluk vakalarının yüzde 80’inin ilaçsız olarak çözülebileceğini söylüyor. Bu söylendi, bazen ilaç uygun olabilir.

Boşanma, ölüm, iş değişimi veya doğal afet sonrasında kısa süreli strese bağlı uykusuzluk, doktor gözetiminde sosyal anksiyete bozukluğu kısa süreli ilaçlara yanıt verebilir. Ancak, kullanım bir veya iki ayı aşarsa, sorgulayın. Böyle yapmak akut bir uykusuzluk dönemini sağlam bir şey haline getirmekten alıkoyabilir.

Bir ya da iki aydan uzun bir süredir uyku ilacı aldıysanız ve alışkanlık haline geldiyse, uykusuzluklarınız aniden kesildikten sonra bir veya iki haftadan daha kötüye gidebilir.

Aşırı uyanıklık olarak bilinen bu fenomeni önlemek için dozunuzu doktorun rehberliği ile azaltmanızı önerir. Genel olarak, bu, mevcut dozunuzu iki hafta boyunca yarıya indirmeyi, daha sonra bir sonraki hafta için yarı-dozu yarıya düşürmeyi ve böylece tamamen kapalı olana kadar devam etmeyi içerir.

Süreç, doza ve hapları ne kadar sürede kullandığınıza bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Ve şunu hatırlayın: kendinizi geçici olarak tavana bakarak bulsanız bile, bunun sürmeyeceğini biliyor.

3. Backfire Uykusuzluk: Yatağa Çok Erken Git

Bu ironik değil mi? Çok fazla uyumaya çalışarak aslında kendi uykusuzluğunuza neden oluyor olabilirsiniz.

Yatağa erken gideceksin, çünkü bir gece önce uyuyamadın ve belli saatlere ihtiyacın olduğunu düşünüyorsun… Yatakta çok fazla zaman geçirmeye başlayabilir ve kısa süreli bir olayı kronik bir şeye çevirebilirsin.

Sekiz saat bir ortalama değil, ideal bir şey. “9: 00’da yatarsanız ve uykuya dalmanız iki saat sürüyorsa, saat 9’da yatmayın.

Saat 10’da öğlen yemeğine ve aç olana kadar iki saat orada oturmak gibi bir şey.

Bir önceki yazımız olan Yaşlılar için Kardiyo Egzersizleri başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Konu:  Kadınların Sağlıklı Olması Gereken Tıbbi Testler
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort