Tozu Önleme (Temizleme) Yolları

Toz Nedir?

Tozlardan kurtulmak her ne kadar pek mümkün olmasa da, alerjileri uzaklaştırmanın en etkili yollarından biridir.

Toz; küf, iplik, kedi, köpek ve diğer hayvan kepekleri ve aynı zamanda da küçük toz böceklerinden oluşur. Düzenli temizlik, tozu önlemede en etkili yöntemdir.

 

toz

 

Tozları Önleme Yolları

Eğer aşırı hassassanız özellikle de alerji veya astımınız varsa, “tozsuz bir oda” yaratmak oldukça faydalı olacaktır. Yatak, kanepe ve halılarda var olan bu toz böcekleri, yazın daha da büyür ve kışları ölürler. Bununla birlikte, eğer ev ortamı sıcak veya nemli ise kışın da büyümeye devam ederler.

 

Gün ışığında görünen parçacıklar, ölü toz böceklerini ve onların atıklarını barındırır. Bu atıklar alerjik tepkimelere neden olmaktadır. Odanızı tozlardan arındırmak için gerekli olan düzenli temizlik, ayrıca hamam böceklerine ve bazı alerjik insanlarda astıma yol açan nedenlere maruz kalmanızı da azaltabilir.

 

toz önleme yolları

 

Toz alerjilerini ilaçlar yoluyla önlemenin yanı sıra, aşağıda belirtilen hususları göz önünde bulundurarak temizliğe başlanabilir:

Tozu oluşturan nedenler

 • Hazırlık
 • Bakım
 • Halı döşeme ve yer kaplaması
 • Yatak ve yatak takımları
 • Mobilya ve döşemeler
 • Hava kontrolü
 • Çocuklar
 • Evcil hayvanlar
Tamamıyla tozdan arınmış bir oda mümkün olmayacağından, belirtilen hususların temizliğine dikkat etmek, toz miktarını önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Koroner Anjiografi ile Koroner Arter Tedavi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

 1. Selime Söğüt

  Kadınların evlerinde en çok şikayet ettiği konu diyebilirim. Çok fazla toz oluyor evlerin için. Mikro boyutta olan bu rahatsız eden durum, insan sağlığını çok fazla etkiler. İş yerlerinde temizlik yapılmadığı için bu toz oranı daha fazla. Bu sebeple çeşitli hastalıklara da gebedir. İş yeri temizliğinizi ve ev temizliğinizi iyi yapmanız gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.