Testis Kanseri Belirtisi ve Tedavisi

15-35 yaş arasındaki erkeklerde sık görülür. Ancak aylık muayeneler ve bulguların değerlendirilmesiyle hastalığı erken dönemde yakalayabilirler. Bu her hastalıkta olduğu gibi testis kanseri hastalığında da önemlidir. Testis kanseri genelde tek testiste görülür. Bu tip vakalarda erkek üretkenlik fonksiyonlarını diğer testis ile sürdürebilir.

 

testis kanseri belirtileri

 

Testis Kanseri Belirtileri

Testislerde ağrılı kitle
Alt karın bölgesi ve kasıklarda ağrı
Scrotumda ani kan ve sıvı toplanması, ağırlık hissi
Testislerde elle bir değişikliğin hissedilmesi

 

Bu belirtiler farklı hastalıklar nedeniyle olabilir. Eğer belirtiler 2 haftadan faazla sürüyorsa doktora görünmelisiniz. Erken teşhis için önemli bir nokta kişinin kendi kendine muayenesidir. Sıcak banyo veya duş sonrası scrotumun sıcaktan gevşediği zaman doğru muayene zamanıdır. Aynanın karşısına geçip ayakta durun ve scrotum derisinde değişiklik, şişlik var mı diye kontrol edin. Testislerinizi her iki elinizle muayene edin. Orta parmak testisin altında, baş parmaklarınız üstte olma üzere testisi nazikçe çevirin. Bir testisin diğerinden büyük olmasına şaşırmayın, çünkü bu normaldir. Spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak tubular bir yapısı olan epididymisi bulun. Kanserli kitleler genelde bu bölgede olurlar. Fakat testisin ön yüzünde de olabilir.

 

testis kanseri tedavisi

 

 Testis Kanseri Tedavisi

Muayene sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız doktorunuza görünün. Bu kitle kanserli olsun olmasın muayene edilmelidir. Aksi takdirde yayılabilir. Doktor tanı için kan testleri ve ultrason isteyecektir. Tanıda skrotal ultrasonografi yanı sıra AFP ve beta-HCG denilen kan tahlilleri en önemli yöntemlerdir. Nadir olarak biyopsi istenir. Testis kanserinde de erken teşhis ve tedavi önemlidir. Kanseri büyük ölçüde geriletir. Tedavi biçimi hastanın yaşına, durumuna göre değişebilir. En önemli aşama tümörün cerrahi müdahale ile çıkarılmasıdır.

Benzer Konu:  Varikosel Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavisi
Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "testis kanseri kimlerde görülür, testis kanseri belirtileri ve testis kanseri tedavisi" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
97%
Kullanıcı Değerlendirmesi

Testis Kanseri Belirtisi ve Tedavisi

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "testis kanseri kimlerde görülür, testis kanseri belirtileri ve testis kanseri tedavisi" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

  • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan Bel Ağrısından Korunma Yolları başlıklı makalemizde bel ağrısı sebepleri nelerdir, bel ağrısı tedavi yolları ve bel ağrısından korunma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Esra Çoban

    Az önce şu http://www.saglikkosesi.org/tehlikeli-gida-boyalari-gida-boyalarindan-korunma-yollari/ makalenizde yaptığım yorumda da dediğim gibi. Testis kanserinin nedenleri arasında sarı 6 gıda boyası bulunmaktadır. Sarı 6 gıda boyalı yiyecek ve giyeceklerden uzak durun. Aksi halde vahim bir hastalık olan testis kanserine yakalanabilirsiniz.

    Testis kanserinin tedavisi hiçte bilindiği gibi kolay bir süreç değildir. Mutlaka doktor kontrolünden geçmenizde fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.