Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesinde Sağlıklı Sıhatler

Anasayfa / Beslenme / Tehlikeli Gıda Boyaları, Gıda Boyalarından Korunma Yolları

Tehlikeli Gıda Boyaları, Gıda Boyalarından Korunma Yolları

Şeker, içecek ve diğer çılgın gölgeli yiyecekler, gök kuşağı tedavisini alan tek kişi değildir. Görünüşe göre , ilaçlar, likörler ve hatta giysiler kanserojen renkler içerebilir.

Iken ABC News Norveç, İsveç ve Avusturya birçok sürgüne gelmiş raporları, ABD hala mideleri onların önünü açmak için dokuz farklı tonları sağlar. Kamusal İlgi Alanında Bilim Merkezi’nde (CSPI) kıdemli bilim adamı Lisa Y. Lefferts şöyle diyor: “Kamusal alanda Bilim Merkezi, karamel renginin yanı sıra Kırmızı 40, Sarı 5 gibi sentetik gıda boyalarından kaçınılmasını önerir. Sarı 6 ve Mavi 1. ”

Tehlikeli gıda boyaları, gıda boyalarından korunma yolları
Tehlikeli gıda boyaları, gıda boyalarından korunma yolları

Hangisinin en kötüsü olduğunu söylemek zor, ama bu beş, gerçekten pastaları – yapay olarak renkli gazlı ve hepsi.

Kırmızı 40

Evde, çilek reçelleri muhtemelen gerçek meyvelerle yapılır, ancak McDonald’s (en azından Amerika’da) Red 40, mısır şurubu ve balmumu meyvesi kadar gerçek bir kaç tane çilek bileşimini kullanır.

Diğer boyalardan daha fazla gıdada kullanıldığında, bu yangın motoru tonu alarmları durdurmalıdır. Kırmızı 40, bilinen bir kanserojen olan benziden içerir . İlaç dolabınız bile güvenli değil; Çocuk sıvı ilaçları DNA’ya zarar veren madde ile aşılanır . Ekmek, tahıl, şeker ve içeceklerde, bu kırmızı şeytan her yerde saklanabilirdi.

Mavi 1

Hiç yeni bir kot pantolon giydikten sonra bacaklarında soluk mavi bir renk fark ettiniz mi? Muhtemelen en büyük organınız olan cildiniz arasından sızan . Bu zararsız gibi gözükse de, bunun için endişelenmenizin bir nedeni var.

“Diğer gıda boyalarının aksine, kan-beyin bariyerini geçiyor” diye ekliyor Lefferts. “Parlak mavi” olarak da bilinen Blue 1, en yaygın kullanılan gıda boyasıdır. Sinir hücrelerinin bozulmasına ve kansere, kromozomal hasara, alerjik reaksiyonlara ve davranış değişikliklerine katkıda bulunabilir.

Sarı 5

Hepiniz için Dağ Çılgınlığı seven çocuklar için, Sarı 5 sperm sayınızı azaltabilir , diyor The Feingold Association . Boya ayrıca ilaç, vitamin ve antasitlerde yaygın olarak kullanılır.

Ayrıca tartrazin olarak da bilinir , alerjik reaksiyonlar ve hasarlı hücre bilgisi dahil olmak üzere ciddi etkilere neden olabilir . Boya, çinko bedenini çürütür , bu da konsantrasyon ve artan zorlayıcılık gibi konuları da içeren çocuk davranışları üzerindeki şüpheli etkisine katkıda bulunabilir. Bu, belirtilere çok benziyor değil mi?

Sarı 6

İşte listeyi yapan başka bir Sarı. FDA’ya tehlikeli gıda boyalarını yasaklamaları için dilekçe veren CSPI , Sarı 6’nın testis ve adrenal tümörlere neden olduğundan şüpheleniyor. Alerjik reaksiyonlar yaygındır ve astım tüketerek daha da kötüleşebilir.

Hiperaktivite ve huzursuzluk da bildirilmiştir. DEHB tanısı konmuş olan çocuklar, sarı boyalar ve diğer gıda renkleri diyetlerinden atılmışsa, semptomlarda iyileşme görülebilir.

Karamel Boyama

Karamel lezzetli geliyor, ancak renklerin etkileri iştah açıcı olmaktan uzak. Lefferts, şekerden çok daha fazlasını buldu, en yüksek seviyeler aslında kolalarda. Ayrıca soya ve Worcestershire sos, sos, bira ve önceden pişirilmiş etler.

“Karamel rengi ile ilgili konu, amonyakla üretildiğinde, kansere neden olan kirletici maddeler, 2-metilimidazol ve 4-metil nowazole veya 2-MI ve 4-MI içermesidir.” Dedi.

Kendinizi nasıl korursunuz

FDA , doğal ve suni olan tüm yiyecek renklerinin bir listesini yayınladı ve büyük olasılıkla püskürtüldü.

ADI sayılarını perspektife koymak için, çocuklar 35 miligram yapay boyadan olumsuz etkilenebilirler . Ancak Kool Aid Burst Cherry, porsiyon başına 52.3 miligram içeriyor. Cap’n Crunch Oops! Tüm meyveler, 41 miligram ile ağzına kadar doldurulmuş ve M & M’in 29.5 miligramı var, diyor CSPI. Bu, birçok çocuğun bir gün boyunca maruz kaldığı işlenmiş yiyeceklerden sadece birkaçı.

Lefferts, “CSPI, gıda boyalarından yaklaşık 2.000 advers reaksiyon raporu aldı” diyor.

Örneğin, FDA, Avrupa’da zorunlu olan veya tehlikeli gıda boyalarının kullanımını yasaklayan veya yasaklayan uyarı etiketleri gerektiriyorsa, gereksiz trajedilerin önlenebileceğine inanıyor. Bir halk hareketi hareketi yaratmaya çalışarak, Halka Açık İlgi Alanında Bilim Merkezi, FDA’yıgıda boyalarını daha yakından düzenlemeye zorlayan Change.org üzerinde bir dilekçe hazırladı.

Bir önceki yazımız olan Avokado ve Siyah Fasulye Salatası başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Konu:  Avokado ve Siyah Fasulye Salatası
  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin
  • Pinterest

Yorum yapmak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort