Suyun Önemi Nedir? Suyun Faydaları Nelerdir?

Sağlık Köşesi Bilgi İçeriği

Suyun Önemi Nedir?

Su vücudumuz için oldukça önemlidir. İnsan su olmadan sadece birkaç gün hayatta kalabilir. Vücudumuzun yaklaşık olarak %70’i sudan oluşur. Kanımızın büyük bir oranı sudur ve kaslarımız, ciğerlerimiz ve beynimiz yüksek miktarlarda su içerir.İnsan vücudu ısıyı dengelemek, oksijeni hücrelere taşımak, vücuttan atıkları atmak ve organlar ile eklemleri korumak için suya ihtiyaç duyar.

suyun önemi nedir suyun faydaları nelerdir

Hepimiz günde en az 1 veya 2 litre su içmeniz gerektiği ile ilgili duyumlar almıştır. Bununla birlikte Pensilvanya Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma bu fikri destekleyecek gerçeklerin bulunmadığını ortaya koydu.

 

Vücudumuzun suya ihtiyaç duyduğu bir geçektir; bununla birlikte vücut gerekli suyu meyve sularından ve gıdalardan alabilir.

 

Suyun Faydaları Nelerdir?

Vücudumuz idrar atımı ve terleme yolu ile vücuttan su atar. Günlük hayatta oldukça aktif olan kişiler aşırı miktarda su kaybederler. Bu durumda vücutta dehidrasyon sorunu ortaya çıkar. Dehidrasyon hastalığı; eklem ağrılarına, kas ağrılarına, sırt ağrıları ve baş ağrısı ve kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olur. İdrar sararır ve idrarın kokusunda değişiklik olur.

 

Peki vücudumuz sağlıklık kalabilmek için günlük ne kadar suya ihtiyaç duyar. Bazı kaynaklara göre vücudumuz günde 6 ile 8 bardak civarında suya gereksinim duyar.Suyun en önemli avantajlarından birisi kalori içermemesidir. Bu nedenle kilo kaybetmek isteyen kişiler yaz mevsiminde susadıklarında gazoz gibi kalorili içecekler yerine su içebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kalp krizinde ilk yardım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.