Şeker Hastalığı Nedenleri

Şeker hastalığı nedenleri

Kanın yüksek şeker değerlerine ulaşmasını neden olan  şeker hastalığı , bir diğer adıyla diyabet dediğimiz ömür boyu süren, kronik bir hastalıktır. İnsan vücudundaki kan şekerini dengelemek amacıyla pankreas aracılığı ile insülin ismi verilen bir hormon üretilir. Şeker hastası olan kişilerde ise insülin az üretilir.Şeker hastası olan kişiler kan şekeri seviyesi yüksek olduğu için şekerli yiyeceklerden uzak durması gerekir. Nedeni ise vücudun kandaki şekeri  (glikoz) , kas, yağ ve karaciğer hücrelerine, enerji şeklinde depolamak için taşınmasını sağlayamamaktadır.

şeker hastalığı nedenleri

Her bir tipteki şeker hastalığı nedenleri ve risk etkenleri değişiklik gösterir. Tip 1 diyabetin hemen hemen her yaşta görülmesi mümkündür. Ancak yaygın olarak çocuklarda ve genç yetişkinlerde bu hastalığa rastlanır. Bu tip şeker hastalığında insülin, vücutta çok az üretilir veya hiç üretilmez.

 

Şeker hastalığı temel tipleri

Şeker hastalığının iki temel tipi vardır;  ‘tip 1 diyabet’ ve ‘tip 2 diyabet’ olarak adlandırılır.

 

Tip 1 diyabet

İnsülin az üretildiği veya hiç üretilmediğinden dolayı glikoz hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Kandaki şekeri enerjiye çeviremeyen vücutta, tip 1 diyabet belirtileri görülür ve bununla birlikte günlük insülin iğnesi yapılarak vücudun hormon ihtiyacı karşılanır.

 

Tip 2 diyabet

Şeker hastalığı vakalarının büyük bölümü tip 2 diyabet belirtileri şeklindedir. Yetişkinlik dönemlerinde daha çok görülür. Obezitenin günümüzde yaygınlaşmasıyla birlikte ergenlikte de görülmeye başlamıştır. Tip 2 diyabette karaciğer, yağ doku ve kas hücreleri insüline doğru bir biçimde karşılık veremez. Buna ‘insülin direnci‘ ismi verilir.

 

Tip 2 diyabet tanısı konulan hastaların büyük bir çoğunluğu fazla kilolarından rahatsız olur.

 

Vücudun yağ oranının aşırı olması, insülinin vücutta dengeli ve doğru bir biçimde kullanılmasına olanak sağlamaz. Bunun yanı sıra tip 2 diyabet zayıf kişilerde de görülebilir.Şeker hastalığı nedenleri olarak baktığımız zaman en büyük etkenlerden biri de aileden gelen genler ve ailenin geçmişte şeker hastalığı yaşamış bireylere sahip olmasıdır. Fiziksel olarak az hareket etmek, spor yapmamak, sağlıksız ve dengesiz bir şekilde beslenmek gibi nedenleri de göz önünde bulundurabiliriz.

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "şeker hastalığı, tip 1 diyabet belirtileri, tip 2 diyabet belirtileri ve şeker hastalığı belirtileri" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
99%
Kullanıcı Değerlendirmesi

Şeker Hastalığı Nedenleri

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "şeker hastalığı, tip 1 diyabet belirtileri, tip 2 diyabet belirtileri ve şeker hastalığı belirtileri" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

  • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan Orta Yaş Kriz Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.