Şeker Hastaları Çikolata Yiyebilir mi?

Yemeklerden önce de sonra da canınız bir çikolata veya tatlı istiyorsa ve sık sık şekere yöneliyorsanız sorun var demektir. Şeker hastaları tedavi sürecinde uygulanan en önemli unsur muhakkak diyettir. Yaşam şeklimizin düzenlenmesi  ve günlük alınan kalori miktarının kısıtlanması tedavinin en önemli kısmını ve başarısını oluşturmaktadır.

 

Uygulanan diyet içeriğine göre şeker hastaları ne yemeli sorusu hastadan hastaya göre değişir.  Burada en önemli olan alınan kalori miktarının harcanan kalori miktarından az olmasıdır.

seker hastaligi diyabet

Kontrolden çıkan şeker hastaları ne yemeli isteğinizi durdurmanın yolları da var elbette. Önce acele etmeyin. Önce şeker hastalarına yasak yiyecekler arasında yavaşça şekeri azaltmanız gerekmekte. Günde 6 küp şeker atıyorsanız bir süre 3 e düşürün. Tatlı gıdalar için de bu geçerli. Sonraki hafta yine azaltın ve böylece kesmeye çalışın. Kahve, tahıllar ve yoğurt tüketmek şekere olan ihtiyacı azaltır.

seker hastalari tatli yemesi

Şeker hastaları çikolata yiyebilir mi? Şeker hastalarına çikolata yasak değil
Toplumumuzda yaygın olarak kabul görmüş bol şeker içeren tatlılar ve çikolatanın tüketilmesi şeker hastalarına yasak yiyecekler neden olur inanışı gerçekleştirilen son araştırmalar ile çürütülmüştür. Özellikle çikolata içerisinde yer alan antioksidan maddeler sayesinde artık şeker hastalarının yenmesi mutlak surette yasak listesinde yer almamaktadır. Aksine çikolatada, vücuttaki oksitlenmeyi önleyen epicatechin adı verilen madde bulunmaktadır.

 

İlgililer ve sağlık köşesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, şeker hastalarına yasak yiyecekler olarak bilinse de günde 100 gram bitter çikolata tüketen sağlıklı bireylerde, tüketmeyen bireylere oranla damar genişlemesinden sorumlu nitrik oksit salınımının daha fazla arttığını ortaya koymuştur. Bu bireylerin aynı zamanda kolesterol düzeylerinde olumlu yönde bir  iyileşme ve insülin direncinde kırılma oluştuğu saptanmıştır.

seker hastalari cikolata yiyebilir mi

Netice olarak, şeker hastalarının günlük kalori ihtiyacı düzeyini aşmadan bitter çikolata yemelerinde herhangi bir  bir sakınca bulunmamaktadır.
Şekeri anımsatan şeylerden uzak durun. Meyve yiyerek doğal şeker alın. Soda içmeyi deneyin, ancak kesinlikle sade olmalı veya önce meyveli yani şekerli sodaya sade soda katarak azaltın. İçine kendi meyvelerinizi ekleyin, çilek, limon, kavun dilimleri ile soda içmeyi deneyin. Şeker içermeyen bal satın alın ve her gün biraz tüketin.

Bir önceki yazımız olan Apranax fort 550 mg nedir ne için kullanılır? başlıklı makalemizde apranax fort, apranax fort hamilelik ve apranax fort yan etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Derya Ran

    Şeker hastasıyım ve çikolataya bayılıyorum. Ne yapacağımı bende bilmiyorum. Bunun çözüm yolunu bulmam gerekir. Aksi taktirde diyabet hastalığından ölüp gidecem 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.