Şeker (diyabet) hastaları ne yemeli?

Şeker (diyabet) hastalığı nedir?

Asıl adı diyabet olan şeker hastalığı bulaşıcı gibi bir özelliği olmayan bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı araştırmalara göre Türkiye’de 2.5 milyon, dünyada da 150 milyon şeker hastası bulunduğu ve böyle devam ederse 2025 yılına kadar bu sayıların 2’ye katlanacağını açıklamıştır.
Şeker hastalığının sebebini öğrenmek isterseniz, daha önce yazmış olduğumuz “Şeker Hastalığı Nedenleri” makalemizi okuyabilirsiniz. Bunun dışında şeker hastalıkları ile ilgili “Şeker Hastaları Çikolata Yiyebilir mi?” veya “Diyabet ve Tansiyon İlişkisi” konusunda yazmış olduğumuz makalelere de göz atabilirsiniz.

diyabet ve tansiyon ilişkisi

Şeker hastalığı nasıl oluşur?

Şeker hastalığı, pankreasta salgılanan insülin hormonu yeteri kadar salgılanmamasından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Avrupa’da körlüğe neden olan hastalıkların en başında gelmektedir.

 

Bunun yanında kalp hastalıklarının %75’i, bacak amputasyonlarının %50 ve böbrek hastalıklarının da en büyük nedenlerinden birisidir.

 

Şeker hastaları ne yemeli ne yememeli

İdeal kilonuza ulaşılmalı ve o kiloda kalmaya özen gösterilmelisi gerekiyor. İdeal kilonuzu öğrenmek için vücut kitle endeksi olarak bilinen vücut ve kilo oranını belirleyen ölçüm birimi kullanılmaktadır. Vücut kitle endeksi ile ideal kilonuzu öğrenerek uygun yöntemlerle zayıflayabilirsiniz.

 

Zayıflamak için diyet uyguluyorsanız, kesinlikle öğün atlanılmamalı. Öğün aralıkları 2.5-  3 saat olmalıdır. Bu sırada mutlaka şeker oranı yüksek besinlerden kaçınılmalıdır. Çünkü her ne kadar zayıflamaya çalışsanızda şeker hastalığı olduğunuzu unutmamalısınız. Şeker hastaları aç kalmaması lazım ve şeker oranı az olan besinler tüketmesi lazım.

 

Karışık karbonhidratlı besinleri yemeye öncelik gösterilmelisi gerekir. Meyve, meyve suyu tek başına alınmamalı, yanında kesinlikle proteinli besinlerde olmalıdır. Süt, peynir ve yoğurt gibi yiyecekler genellikle yarım yağlı olmasına dikkat edilmeli gerektiğininde altını çizmemiz lazım.Kırmızı et yerine, balık ve tavuk eti tercih edilmeli. Etli yiyeceklere ilaveten yağ katılmamalısı gerektiğine dikkat etmelisiniz. Yumurta haftada en fazla 2 tane tüketilmeli. Alkol ve sigaradan uzak durulmalı. Diyete ilaveten sporda yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Şizofreni hastalığı belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Demet Sağlam diyor

    Diyabet hastaları hakkında yazdığınız makaleler gerçekten çok bilgilendirici. Diyabet hastası olduğunu bilmeyen çok insan var ülkemizde. Her bireyin sağlık kontrolünden geçerek ne rahatsızlığı var, ne kadar ciddi rahatsızlık sürecinde olduğunu öğrenmesi gerekiyor. Şans eseri yaşamaktansa, kontrollü ve bilinçli bir birey olarak yaşamakta fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.