Sağlıklı Bir Bağırsağa Nasıl Sahip Olunur?

Geçen yılki haberleri takip ediyorsanız, sağlık dünyasının altın çocuğunun sizin bağırsağınız olduğunu biliyorsunuz. Kalp ya da beyin kadar çekici olmasa da, çalışmalar bağırsak mikroplarınızın durumunun vücudunuzun iltihap ve ağırlığından cildinize ve beyin sağlığınıza kadar her şeyi etkileyebileceğini gösteriyor. Ve şimdi bağırsaklarınızın etkileyebileceği bir başka önemli nokta daha ekleyebiliriz – aklınızın durumu.

 

Vücudunuzdaki ruh halinin en büyük etkileyicilerinden biri serotonin adı verilen bir nörotransmiterdir. Serotonin bazen “iyi hissetme” hormonu olarak anılır, çünkü diğer işlevler arasında duygudurum, endişe ve mutluluk etkileme yeteneği vardır.

 

Sağlıklı bir bağırsağa nasıl sahip olunur?
bir bağırsağa nasıl sahip olunur?

Beyninde bazı serotonin oluşurken ve kullanıldığında, bağırsaklarda bağırsaklarımızda – yüzde 80 ile 90 arası– yaratılır. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Anabilim Dalı’nda kıdemli araştırmacı bilim adamları “Son zamanlarda bakteri bağırsak bakterilerinin bağırsakları daha fazla serotonin üretmeye ikna edebileceğine dair yeni kanıtlar var” diyor.

 

Bağırsakınız bu yakıtı diyetinizden almazsa, bağırsaklarınızın bağırsak duvarlarına nüfuz etmesine ve bağırsak duvarlarının geçirgenliğine yol açarak “yemeye” başlar. Sonnenburg, “Bu mukoza astarı, bağırsak bakterilerimizi bağırsak hücrelerimizden güvenli bir mesafede tutmak için vücudumuzun kurduğu kilit bir engeldir” diyor. “Eğer bu bariyer bozulursa bağışıklık sistemimizdeki alarm zillerini kronik inflamasyona yol açabilir.”

 

Yerel marketinizin için daha fazla kombucha ve lahana turşusu stokladığını fark ettiniz mi? Bu fermente gıdaların popülerlik kazanmasının bir nedeni var. “Gıdalar fermente veya kültüre alındığında, bu süreçte kullanılan bakteri, maya veya küfler gıdaya zarar verir, yani karbonhidratları, yağları ve proteinleri parçalayarak mikroflora dostu, yaşam veren bakterileri gastrointestinal sisteme faydalı hale getirirler” diye açıklıyor.

 

İç mekanlarınızı etkileme olasılığı daha fazla olan  yiyecekleri yerseniz, kesinlikle kötü bir ruh halinde olmanız garantilidir. Kaçınmanız gereken şey kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Dr. Sonnenburg “İnsanlar kendi deneyselistleri olmalı” diyor. “Mikrobiyota birey olduğu için, bir kişi için iyi olan başka biri için sorun olabilir.”

Benzer Konu:  Kadınların Alzheimer Hakkında Bilmesi Gerekenler
Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "sağlıklı, bağırsak tedavileri ve bağırsak hastalıkları" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
93%
Kullanıcı Değerlendirmesi

Sağlıklı Bir Bağırsağa Nasıl Sahip Olunur?

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "sağlıklı, bağırsak tedavileri ve bağırsak hastalıkları" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

  • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan İyi Kan Akışı için Ne Yenir? başlıklı makalemizde empotans tedavisinde kullanılan ilaçlar ve psikojenik impotans tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Poyraz Yelkenli

    Probiyotik gıdalar kullanan insanlarda bağırsak hastalıkları yaşanmadığı görülüyormuş. Yani sağlıklı bir bağırsağa sahip olmak istiyorsak probiyotik içeren sebzeler ve meyveler tüketilmeli. Bağırsak bakterilerinin iyi ve kötü huyları olduğu için kötü huylular bağırsak hastalıklarına sebep olmaktadır. Bir yerde okuduğum araştırmaya göre probiyotik besinler kötü huylu bakterileri bağırsaklardan temizliyormuş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.