Otoimmünite: Nedir ve Nasıl Oluşur?

Alerjik (60 milyon insan), astımlı (30 milyon insan) ve otoimmün bozukluğun (24 milyon insan) salgınıyla karşı karşıyayız. Otoimmün hastalıklar arasında romatoid artrit, lupus, multipl skleroz, sedef hastalığı,  , tiroid hastalığı ve 21. yüzyılda sınıflandırılması zor diğer birçok sendrom yer alır.

 

Otoimmünite: nedir ve nasıl oluşur?
: nedir ve nasıl oluşur?

 

Bunların hepsi otoimmün durumlardır ve köklerinde bir merkezi biyokimyasal süreç ile bağlanırlar: Vücudunuzun kendi dokularına saldıran sistemik inflamasyon  olarak da bilinen kaçak bir bağışıklık tepkisi.

 

Bağışıklık sisteminiz işgalcilere karşı sizin savunmanızdır. Bu sizin iç ordunuzdur ve arkadaşınızı düşmandan ayırt etmelidir – sizi başkalarından tanımak. Bağışıklık sisteminiz karıştığında ve kendi dokularınız dostça çapraz ateşe yakalandığında otoimmünite oluşur.

 

Vücudunuz bir şeyle mücadele ediyor. Bir enfeksiyon, toksin, alerjen, yiyecek ya da stres tepkisi ve bir şekilde eklemlerinize, beyninize, tiroidinize, bağırsağınıza, cildinize veya bazen tüm vücudunuza düşman saldırısını yönlendiriyor.

 

Bu bağışıklık karmaşası, moleküler taklit olarak adlandırılandan kaynaklanır. Konvansiyonel yaklaşımlar, soruna neden olan hakaretin bulunmasına yönelik bir yönteme sahip değildir. Fonksiyonel tıp, hangi moleküllerin taklit edildiğini bulmak için bir harita sağlar.

 

İlginçtir, otoimmün bozukluklar neredeyse sadece gelişmiş ülkelerde ortaya çıkar. Fakir ülkelerdeki insanlar, akan su, tuvalet, çamaşır makineleri ve steril arka bahçeler gibi modern olanaklara sahip olmayan insanlar bu hastalıkları alamıyorlar.

 

Çok sayıda hayvanın bulunduğu bir çiftlikte büyüdüyseniz, bu n herhangi birine sahip olmanız da daha az olasıdır. Kirli oynamak, kirli olmak, böcek ve enfeksiyonlara maruz kalmak, bağışıklık sisteminizi yabancı olanı ve “siz” olanı tanımak için eğitir.

 

Bu ülkede, hep birlikte alındığında, otoimmün hastalıklar büyük bir sağlık yüküdür. Kadınların sekizinci önde gelen ölüm sebebi, ortalama hastanın ömrünü 8 yıl kısaltır. Otoimmün hastalıklar için yıllık sağlık hizmetleri maliyeti yılda 120 milyar dolar olup, bu durumun yaklaşık iki katı ekonomik kanser yükünü (yılda 70 milyar dolar) temsil etmektedir.

 

Ne yazık ki, mevcut geleneksel tedavilerin çoğu sizi daha da kötüleştirebilir. Advil, steroidler, metotreksat gibi immün baskılayıcılar ve Enbrel veya Remicade gibi yeni TNF-alfa blokerleri gibi anti-inflamatuar ilaçlar bağırsak kanamasına,  böbrek yetmezliğine, depresyona, psikoza, osteoporoza, kas kaybına ve diyabete neden olabilir. enfeksiyon ve kanser.

 

Seçici olarak kullanıldığında, bu ilaçlar insanların hayatlarını geri kazanmalarına yardımcı olabilir. Ama uzun vadeli bir çözüm değiller. Tedavinin sonu olmamalı, ancak hastalığın temel nedenini tedavi ederken inflamasyonu soğutmak için bir köprü.

 

Otoimmün hastalıklarla başa çıkmanın başka bir yolu var. Aynı masayı doktorlara anlattığım aynı hikayeyi paylaşmama izin verin.

Bir önceki yazımız olan Göz çevresinde kolesterol birikmesi: Nedenleri ve doğal ilaçlar başlıklı makalemizde goz kapagi estetigi, göz kapağı kisti ve ksantelazma tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Fatih Reblinç

    Otoimmünite tanımını güzel yapmışsınız. Bunun üzerine bende ek olarak otoimmünite hastalığı için kullanılan gereksiz ilaçlardan uzak durulması gerektiğini söyleyebilirim. Yani demek istediğim doktor tavsiyesi ile almadığımız gereksiz ilaç tüketimine bağlı olarak sağlımızın bir tarafını iyileştirirken bir tarafını bozabiliriz. Buna otoimmünite hastalığı da dahildir.

    Şuan için Türkiye’de pek bilinmese de ilerde ciddi derecede bu hastalık artacaktır.

  2. ORhan sevgi

    otoimmünite hastalık dediğimiz şey aslında sinir, stres ve şiddete dayalı oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında yada çöktüğünde otoimmünite hastalığı görülmektedir. Nedense otoimmünite bozukluklar gelişmiş ülkelerde daha çok görülüyor. Yine depresyon rahatsızlığı olan insanlarda da otoimmünite hastalığı görülüyor. Sağlıklı bir yaşam için sanırım en iyi yol kafaya hiçbir şey takmamak gerekir. 😀

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.