Osteoartrit nedir? Osteoartrit belirtileri ve tedavisi

Osteoartrit nedir?

Yaygın dejeneratif bir eklem hastalığı olan osteoartrit, bir eklemdeki kemik uçları arasında yastık görevi yapan kıkırdak bozulduğunda ortaya çıkar. Bu, iki kemik birbirine sürtündükçe, ağrıya ve hareket kaybına neden olur. Hastalık genellikle, orta ve daha ileri yaştaki kişileri etkiler.


Osteoartrit belirtileri

Belirtiler hafiften ağıra doğru sıralanır, ellerde ve kalçalar, dizler, ayaklar, sırt gibi vücut ağırlığını taşıyan eklemlerde oluşur ancak, normal olarak bu bölgelerin biri ya da ikisi tutulur.

osteoartrit belirtileri

İlerleyen yaş önde gelen bir risk faktörü olsa da, araştırmalar osteoartritin yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası olmadığını ve birçok etkenin bulunduğunu göstermektedir. Örneğin fazla kilolu olmak, dizlerde osteoartrite neden olurken; spor yaparken, iş esnasında tekrarlanan hareketler nedeniyle veya kazalar sonucunda eklemlerinde yaralanmalar olan kişilerde de risk artar.

 

Bununla birlikte normal fiziksel aktivite artrite yol açmaz eklemlerinizi tüketemezsiniz. Aile öyküsü osteoartirit gelişiminde rol oynuyor gibi görünmektedir ve belli yiyeceklere karşı oluşan allerjik reaksiyonlar da ağrı ve hasara neden olabilir.

 

Osteoartrit nedenleri

Osteoartrit’in nedenine ilişkin bir teoriye göre, kıkırdak hücreleri anormal bir çeşit enzim açığa çıkarırlar ve bu da kıkırdağın yıkılmasına ve eklemin tahrip olmasına sebep olur.

 

Bir başka teoriye göre de, bazı kişiler aşırı enzim üretme özelliğiyle, kusurlu kıkırdakla veya eklemlerin birleştiği yerlerdeki ufak eksikliklerle doğarlar. Bu anormallikler kişi yaşlandıkça kıkırdağın yıkımına neden olabilir.
Ostreoartrit tedavisi

Teşhis, belirtilerin ortaya çıkış öyküsüne ve fizik muayene bulgularına dayanır. Teşhisi doğrulamak için x-ışınları kullanılır. 60 yaşın üstündeki çoğu insan osteoartirite ait bulgular taşımaktadır. Ancak, bilinmeyen nedenlerden ötürü bunların sadece üçte birinde belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yaşam Tarzı ve Ruh Sağlığınız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.