Orta Yaş Kriz Belirtileri

Orta yaş krizi genellikle vücutta hormonsal değişikliklerin oluşması nedeni ile ortaya çıkar. Bu hormonsal değişiklikler hem kadın hem de erkeklerde gözlemlenebilir. Eğer bu dönemde karşılaştığınız zorluklar ile baş etmeye hazır değilseniz sıkıntılı zamanlar geçirme ihtimaliniz yüksek. Orta yaş krizi çoğu zaman orta yaş depresyonu olarak gözükür. Ayrıca bu durum yaşamdaki birçok değişiklik ile ilişkisi vardır. Eşlerin ölümü, çocukların evden ayrılması, yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkması bu faktörler arasında yer alır.40 yaşına ve 50 yaşına ulaşıldığında yaşlılık belirtileri azaltmak imkansızlaşmaya başlar ve kişi gençliğindeki güzelliğine ve gençliğinde yaşadığı şeylere imrenme duygusu ile bakar. Kadınlar genellikle menopoz dönemi sonrasında bu sürece girerler.

orta yaş kriz belirtileri

Erkeklerin ise bu döneme girmesi andropoz dönemi ile yani testosteron seviyesinde azalma gibi sorunlar yaşanması ile başlar. Kadınlar menapoz dönemine girdikten sonra duygusal ve cinsel arzusunda farklılıklar gözlemlerler.

 

Erkekler bu dönemde kendilerini daha genç hissettiren aktivite arayışına girerek, farklı alanlara yönelirler. Bu durumda orta yaş krizinin ilk belirtileri arasında yer alır. Genellikle orta yaş krizi içerisinde bulunan erkekler, bu dönemde işlerini bırakarak tamamen yeni bir kariyer edinmeye çalışırlar.

 

Bu hayalini kurdukları kariyerin daha heyecanlı ve doyurucu olacağını düşünen erkekler, ayrıca bu dönemde kendilerine daha genç partnerler seçebilirler. Kendilerini daha genç hissetmek isteyen erkeklerde 50 yaş sendromu belirtileri ise en fazla kişisel bakımlarına özen göstermeye başlar. Genel itibariyle erkeklerde 40 yaş sendromu erkeklerin de en çok yaptığı davranışlar arasındadır.

 

Kadınlar bu dönemde genellikle kilo alma, depresyon ve hayatın anlamını sorgulama gibi belirtiler gösterebilirler. Orta yaş depresyon duygusunda, eğer anne yıllardır evde ev hanımlığı yapmışsa daha şiddetli olarak ortaya çıkar.

 

Çocuklarını büyüten anne, çocuklar evden ayrıldıktan sonra kendisine bir kariyer aramaya başlar. Çünkü ev hanımlığı yapan annelerin, çocuklarının evden uzaklaşmasıyla yalnızlık hissi yaşamaya başlar. Bu hissi geride bırakmak için kendine uğraş aramaya başlar.Ayrıca bu dönemde kadınlar genellikle evliliklerinde problemler yaşayarak boşanma yolunu seçebilirler. Bu dönemde böyle bir düşüncede olan kadınların sağlıklı düşünemediği anlamına gelir. Eğer bu düşünce hakim olursa, psikoloji olarak çöküntü içerisinde olabilir. Sorunu kulak arkası etmek yerine, uzmanlardan psikolojik yardım almaları gerekir.

Bir önceki yazımız olan Beyin Tümörü Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Meyrem Aslihan

    Orta yaş kriz belirtileri genelde 35 yaşından sonra yani 40 ile 50 yaşlarında gösteriyor. Tabi bu yaş ortalaması önceleri böyleydi. Günümüzde hayat şartları ve ekonomiye bağlı olarak insanların sosyal yaşamları baya bir etkilenmekte. Kadınlarda menopoz dönemi olarak bilinirken, erkeklerde andropoz olarak biliyor. Gençlikle doğru orantılı olarak geçmişte yaptığı ve yaşadığı şeyleri yaş ve sorumluluklarında birikmesiyle imrenmeyle başlar bu durum genelde 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.