Obezite ve Yeme (Beslenme) Bozuklukları

Fast food yemek, yeme (beslenme) bozuklukları konusunun en başında gelir. Beslenme bozuklukları da zamanla obezite gibi ciddi rahatsızlıklara yol açar. Sağlıksız yemek yeme düzeni olarak da adlandırabileceğimiz yeme bozuklukları pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Örneğin vakitsiz yemek veya uyuma arifesinde yemek yemek, çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunların başında obezite ve mide (sindirim) hastalıkları bulunmaktadır. Ancak bu hastalıkların belirtisi sağlığınızı kaybetme noktasına getirecektir.Sindirim sisteminde yaşanan rahatsızlıklar, hayatınız boyunca düzeltilmesi zor ve acı dolu yaşam olabilir. Aynı şekilde obezite belirtisi çıkabilir ve aşırı kilo alma gibi sorunlarınız olabilir. Bu seferde aldığınız kiloları vermek için zayıflama veya diyet için çabalamaya başlayacaksınız.

obezite yemek beslenme bozuklukları

Sadece çocuklarda beslenme sorunu olmamaktadır. 7’den 70’e her yaşta obezite ve yeme (beslenme) bozukluğu malesef yer almaktadır. Sağlıklı beslenme yerine yeme bozukluğu bulunması tamamen yanlış beslenme alışkanlığına dayanmaktadır. Doğru bildiğiniz beslenme yöntemleri belki de, doğru beslenme olmayıp, alışkanlığında buna zemin hazırlamasıyla yanlış beslenme ile bir çok rahatsızlığa neden olabilir.

 

Aşırı yağlı yiyecekler tüketmek, karbonhidrat, kalori ya da şeker oranı yüksek yiyeceklere yönelmek, gece geç vakitte üstelik yatmadan hemen önce yemek yemek, yeme (beslenme) bozuklukları başında sıralayabileceğimiz örneklerdendir.

 

Bunun yanında bu tür sağlıksız yiyecekler obezite gibi hastalıklara da neden olmaktadır. Hatta morbid obez dediğimiz obez türüne bile neden olmaktadır. Morbid obez hakkında daha detaylı bilmek almak isterseniz “Morbid Obez Nedir? Morbid Obez Belirtileri ve Tedavisi” konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Yeme bozukluları en çok gençlerde ve çocuklarda görülüyor. Gençler arasında yaygın bir şekilde görülen beslenme bozuklukları öğün atlama, öğün dışı gereksiz yere yemek yeme, doymadan yemeği bitirme ya da tok halinizde bile şekerli ve tatlı gıdalar tüketme şeklinde kendisini göstermektedir. Çocuklarda da özellikle cips ve çikolata tüketimi yeme (beslenme) bozuklukları arasındadır.
Bir tavsiye verilmesi gerekiyorsa sağlık köşesi olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki; sağlıklı beslenme konusunda bireylerin iyi bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Sağlık köşesi; “Bir neslin ilk şartı sağlıklı beslenen toplumlardan geçer.” sözünün arkasında durmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Margarin Nedir ve Margarinin zararları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

  1. Mutlu Evgarli

    yeme bozukluğu denilen şey aslında beslenme bozukluğudur. Beslenme bozukluğu olan insanların genelinde obezite hastalığı görünmektedir. Yine sağlık köşesi makalesinin birinde obezite türlerinden bahsediyordu. Obezite türünün bir taneside morbid obezite bozukluğudur. Obezite bozukluğu insanda birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Bence insanların sağlığına dikkat etmesi için, öncelikle yediği besinlere dikkat ederek beslenme bozukluğundan kurtulması gerekiyor.

  2. Evrim

    Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda en çok görülen hastalıklardan biri obezite hastalığıdır. Sağlıksız yiyeceklerden insanların kurtulması gerekiyor. İnsanları bu yönde beslenmeye iten ise hazır yiyecek kültürüdür. Bu kültür önce avrupa ve amerikada sonra ülkemizde yaygın olmaya başladı. Dünya sağlık örgütünün bu yönde adım atması gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.