Müzik, Kalbe ve Akciğere İyi Geliyor

Yeni yapılan bir çalışma doğru tür müziğin akciğer ve kalbe giden kan akışını düzenlediğini ve terapatik etki yarattığını göstermiştir. İtalyan araştırmacılar yüksek sesli müziğin kalbin hızlı atmasına ve kan basıncı artmasına neden olduğunu ileri sürmüşlerdir. “Müzik ruhun gıdasıdır.” sözünün ne kadar doğru olduğunu ortaya koyan bu araştırmaya göre, müziğin belirli bir ritme sahip olmasından dolayı kalbin kardiyovasküler sistemine etki ederek kalbin ritmik değişiklikler olmasını sağlıyor. Böylece düzensiz kalp atışı bulunan insanların müzik dinlemesiyle kalp sağlığına yardımcı olacağı ortaya çıkmış. Müzik, kalbe iyi geldiği gibi akciğer sağlığı içinde yardımcı olduğu yönünde araştırma sonucuyla ortaya çıkmıştır.Pavia Üniversitesinden Dr. Luciano Bernardi “Müzik kardiyovasküler sistemde devamlı ve ritmik değişiklikler sağlar. Her zaman duygular kardiyovasküler sistemin değişmesinde etkili olmaz. Tam tersine bazen kardiyovasküler değişiklikler duygular üzerinde etkili olabilir” diye konuştu.

müzik kalbe ve akciğere iyi geliyor

Çalışma için uzmanlar yaşları 24 ile 26 arasında değişen 24 sağlıklı katılımcı seçildi. Katılımcılar arasında 12 deneyimli şarkıcı ve müzik geçmişi olmayan 12 kişi bulunmaktaydı.

 

Tüm katılımcılara birer adet kulaklık verildi ve müzik dinletilen katılımcıların kan basınç değerleri ölçüldü.

 

Katılımcılara dinletilen müzikler arasında Beethoven, Puccini Turandot, Bach ve Verdi yer aldı. Ayrıca gönüllüler 2 dakika sessiz bir ortamda bırakıldı.

 

Çalışmanın sonuçları kreşento tarzında artış gösteren müziklerin kalp atışlarını ve kan basıncını arttırdığını ortaya koydu. 2 dakikalık sessizlik süresince değişikliklerde düşüş yaşandı.

 

Deri altındaki kan damarları genişledi ve kalp atışlarında ve kan basıncında düşüş gözlemlendi. Sakin müzik tarzları kalp atışlarının ve diğer değişkenlerin düşüş göstermesine neden oldu.Müziğin uzun zamandır stresi azaltmada ve yetenek geliştirmede yardımcı olarak kullanıldığını belirten Dr. Bernardi bu günlerde müziğin daha çok terapatik amaçla kullanıldığını ileri sürdü.

Bir önceki yazımız olan Suyun Önemi Nedir? Suyun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.