Mutlu Evlilik İnme Riskini Azaltıyor

Yeni yapılan bir çalışma evli olmayan veya evliliğinde mutsuz olan erkeklerde inme riski tehlikesinde artış gösterdiğini ortaya koydu. Evlilik ile inme riskinin ne alakası olabilir diyen ziyaretçilerimiz, yapılan araştırmaya göz birlikte göz atalım. Tel Aviv Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Uri Goldbourt ve ekibi tarafından yürütülen araştırma için 10.000’den erkek katılımcı üzerinde araştırma yapıldı. Çalışmanın sonuçları evliliğinde mutsuz olan erkeklerde inme riskinin mutlu olan erkeklere oranla %64 artış gösterdiğini ortaya koydu.Peki bu araştırma sonucuna göre erkeklerin inme riskini arttırmasına mutsuz evlilik dışında başka etkenler olabilir mi?

mutlu evlilik inme riskini azaltıyor

Katılımcı erkekler üzerinde yapılan analiz, katılımcıların sosyo ekonomik statülerini ve aşırı kilo, yüksek tansiyon ve sigara gibi önceden var olan inme risk faktörleri  göz önünde bulundurarak mutsuz bir evliliğin inme riski üzerindeki etkilerini araştırdı.

 

Tüm bu faktörler elendikten sonra dahi erkeklerde inme riski ve evlilik arasında önemli bir ilişki olduğu ortaya kondu.

 

Bununla beraber bilim adamları yapılan çalışmanın bazı sınırlamaları olduğunu belirtmişlerdir. Örneğin inme riski oranında artış gösterdiği katılımcılarda rahatsızlığın ciddiyeti hakkında yeterli bilgi elde edilmedi.

 

Ayrıca araştırmacılar mutsuz bir evliliğin inme riskini arttırmasına rağmen düzenli beslenme ve spor gibi etmenlerin yardımı ile inme riskinin büyük oranda azaltılabileceğinin altını çizdi.Araştırmacılar kadınlarda da inme riskin söz konusu olabileceğini belirtti ve bu konu üzerinde de araştırmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Düşük Testosteron Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.