Maymun ve İnsan Yataklarındaki Bakteriler Karşılaştırıldı

Yeni bir çalışma maymun yataklarının insan yataklarından çok daha az miktarda vücutta üretilen bakteriye sahip olduğunu gösteriyor (çarşaflarınızı değiştirdiğinizde en son ne zaman ciddiydiniz?).

 

Maymun yatağıyla insan yatağı karşılaştırıldı
Maymun yatağıyla insan yatağı karşılaştırıldı

 

The Royal Society tarafından yapılan araştırmaya göre , maymunlarda bulunan bakterilerin sadece yüzde 3,5’i dışkılarından, ağızlarından veya deriden kaynaklanırken, insan yatakları vücutta üretilen bakterilerin yüzde 35’ini oluşturuyordu.

Araştırmacılar bu sonuca, 41 maymundan alınan bakterileri test ettikten sonra, insan yataklarıyla ilgili önceki araştırmalarla karşılaştırarak ulaşmışlardır. Maymunların yataklarının, insanlardan çok daha fazla farklı biyolojik çeşitliliğe sahip olmasına rağmen, daha geniş çeşitlilikte mikroplar içermesine rağmen, dışkı, ağız veya deri bakterileri barındırması çok daha az olasıydı.

Şaşırtıcı olan maymun yuvalarındaki mikropların neredeyse hiçbirini bulamadık” diye Megan Thoemmes, başyazarı ve Ph.D. North Carolina Eyalet Üniversitesi öğrencisi açıklıyor. . Çünkü maymunlar bedensel bakterilerle dolu değiller, hala temiz değildi. Onların uyku alanlarında bol miktarda bakterileri vardı, ancak bunların çoğu çevredeki orman habitatlarından geliyordu. Sadece vücutlarından kaynaklanmadı, ki maymunlar, yuvaları 30 metre ötede, her gece, insanların aynı tabaka, şilte ve yastıklar üzerinde haftalarca uyurken, yuvalarını inşa etmeleriyle açıklanabilir. Daha fazla değilse bir zaman.

Muhtemelen şu anda dehşete düştünüz. Ama bekleyin daha bitmedi.  UCHealth University of Colorado Hastanesi’nde enfeksiyon önleme ve kontrolünün tıbbi direktörü sağlık köşesi olan Dr. Michelle Barron’a göre, bu yeni bulgular uyumayı kaybetmeye değmez (ne yaptığımızı görelim).

Barron, “Cildimizde yaşayan doğal olarak bulunan bakteriler tipik olarak koruyucu ve ölü deri hücreleridir ve toz akarlarının enfeksiyonlara neden olduğu bilinmemektedir.” diye açıklıyor Barron LIVESTRONG. “Elbette, bazen alerjileri şiddetlendirebilirler, ancak evcil hayvan, halı veya rüzgarlı bir günde oturabilirler.”

maymun ve insan yatağı arasındaki farklar
maymun ve insan yatağı arasındaki farklar

Öyleyse, çarşaflarımızı ne sıklıkla değiştirmeliyiz? Barron, “Yatak çarşaflarının ne sıklıkta değiştirilmesi gerektiğini değerlendiren hiçbir bilimsel çalışma yoktur.” “Her ne zaman gözle görülür şekilde kirlenmişse, çarşafları, yorganları, vs. yıkamanızı tavsiye ederim. Bunun ötesinde, bu, kişisel tercihlere ve belirli bir aralıkta ya da sıklıkta yapılması gerektiğini belirleyen belirli bir altta yatan tıbbi sorun varsa aşağıya iner.”

Barron’a göre, daha fazla endişelenmeniz gereken bakteri türü yatak odasında değil , mutfakta bulunur . Yemek alanlarınızı temizlemek için kullandığınız bulaşık, havlu, elbise ve süngerler sizi hasta etmekten çok daha olasıdır, çünkü ellerinize veya diğer yüzeylere aktarılan çiğ etlerden bakteriler tarafından kirletilebilir.

uyuyan maymun

Barron, gözle görülebilir şekilde kirlendiğinde ve çiğ etlerle ilgili tüm dökülmeleri temizlemek için tek kullanımlık bir havlu kullanarak bunları yıkamanızı önerir. Ayrıca süngerinüzü bulaşık makinesinde fırlatabilir ve tüm tehlikeli bakterileri öldürmek için periyodik olarak mikrodalga fırlatabilirsiniz.

Böylece kendi dışkılarınızda, ağızdan ya da deri bakterilerinizden uyuma fikri, tatlı rüyalar yapmayabilirken, nihayetinde endişelenecek bir şeyiniz yoktur.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.