Limon Özü Kanser Hücrelerini Öldürdü

Tipik olarak “”, favori bir Tayland restoranında ya da ev yapımı bir ev temizleyicisine mükemmel bir şekilde katkıda bulunan taze narenciye aromasında en sevilen leziz körlemenin görüntüsünü çağrıştırır.

 

Öte yandan, çok az insan limon otunu “potansiyel kanser tedavisi” olarak kabul ettiklerini itiraf ederdi, ancak bu son çalışmaların ispatlamayı amaçladığı şeydi. Çok ön araştırma olmasına rağmen, Farmakognozi İletişiminde yayınlanan bulgular, gelecekte limon otu gördüğümüz şekli çok iyi bir şekilde yeniden şekillendirebilir.

 

Limon özü kanser hücrelerini öldürdü
Limon özü kanser hücrelerini öldürdü

Çalışma, Lemongrass Ekstresi Kanser Hücrelerini Öldürdü

Hindistan’daki bir üniversitede araştırmacı Kavisa Ghosh, limon otu ekstresinin kanser araştırmalarında yaygın olarak kullanılan iki farklı hücre çizgisi ile nasıl etkileştiğini öğrenmek için bir çalışma yürütmüştür : HeLa ve ME-180, her ikisi de serviks kanseri hücreleridir. Limon otu yağı ve sitral emülsiyon kullanılarak yapılan testlerden biri, limonta bulunan bir bileşiktir.

 

Bu laboratuvar çalışmasında, limon otu yağı ve sitral emülsiyonun her ikisi de önemli etkilere sahipti. Her iki madde de hücrelerin çoğalmasını veya ayrılmasını ve yayılmasını azaltırken, aynı zamanda kanser hücreleri üzerindeki hücre içi ROS (oksidatif stres) oranını arttırmakta , mitokondriyal membranın (hücrelerin “güç evi”) potansiyelini değiştirmekte ve apoptoza neden olmaktadır ( Programlanmış hücre ölümü).

 

Çalışmanın özeti, yazarın şu sonuca varmasıyla sona eriyor: “ Tüm sonuçlar, limon otu yağı ve sitral emülsiyonun antikanser ajanları için güçlü adaylar olabileceğini düşündürmektedir.”

 

Bu, limon otunun laboratuardaki kanser hücrelerini öldürmede etkili olduğu ilk defa değil. Genel olarak, limon otu ve / veya bileşenlerinin potansiyel olarak yavaşlattığı veya durduğu gösterilmiştir:

 • Rahim ağzı kanseri
 • Prostat kanseri
 • Meme kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Karaciğer kanseri
 • Deri kanseri
 • Sarkom (kemik / yumuşak doku kanseri)

 

Şimdi, bu sonuçlar heyecan verici ve umutlu olsa da, bu çalışmaların bir laboratuarda veya hayvan modellerinde hücreler kullanılarak tamamlandığını anlamak önemlidir. Hiçbir insan denek ya da özellikle kanser hastaları, bu etkinin insan vücuduna dönüşüp dönüşmediğini görmek için denemelerden geçmemişlerdir. Bu yüzden, onkolog tarafından önerilen kanser tedavileri için limon otu ya da limon otu yerine ikame etmemelisiniz.

 

Bununla birlikte, bu, potansiyel kanser kanseri için yaygın yan etkilerden arındırılmış olsa da, güçlü ve etkili olabilen bir kanser için limon otu bazlı bir tedavi geliştirme yolunda ilk adımdır.

 

Limonun kanıtlanmış faydaları nelerdir?

Limon otu ve onun bileşikleri, antibakteriyel, antiseptik, antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri ile iyi bilinir, bu da limon otu esansiyel yağının ve çayın günlük rutininize neden entegre olduğunu açıklar.

 

Limon otunun birçok yararlarından bazıları şunlardır:

Antifungal: Çok sayıda çalışma, limon otu yağının laboratuar deneylerinde Candida gibi mantarları öldürmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. İnsanlarda yapılan bir pilot çalışmada, Malessezia spp. geleneksel olarak bu durumu tedavi etmek için kullanılan genel ilaçlarla ilişkili yan etkiler olmaksızın, ciltte beyaz lekelere neden olan bir mantardır.  Limon otu yağı, C. tropicalis ve Aspergillus niger gibi mantarları da öldürebilir.

 

Anti-parazitik: Ayrıca laboratuar çalışmalarında, limon otu esansiyel yağı, Trypanosoma cruzi parazitine karşı bir anti-parazitik maddedir.

 

Antiviral: 2014 yılında sıçanlarda yapılan bir çalışmada, limon otu yağı ve sitralın insanlarda viral gastroenteritin (mide gribinin) en yaygın sebebi olan norovirüse karşı hayvanları koruduğu bulunmuştur.

 

Antimikrobiyal: Hindistan’da yapılan bir insan çalışması, jel formunda % 2 limon otu esansiyel yağının bir solüsyonunun, periodontal hastalık (diş etlerinin enfeksiyonu) hastalarında daha fazla enfeksiyonu önlemede etkili olduğunu buldu. Bu, kısmen , limonun , ağız enfeksiyonları için yaygın olarak sorumlu olan bir bakteri olan S. mutans’a karşı güçlü antimikrobiyal güce sahip olmasından kaynaklanabilir. Çeşitli enfeksiyonlara yardımcı olabilecek inanılmaz antimikrobiyal faydaları olmasına rağmen, limon otu yağının kendi içinde kendi içlerinde güvenli bir şekilde kullanılması güvenli değildir. Ancak, bazı araştırmacılar nanokapsüller gibi iç kullanım için güvenli olacak limon için araçlar geliştirmek için çalışıyorlar.

 

Anti-inflamatuar: Cezayirli bir üniversitedeki araştırmacılar, limonun uçucu yağının farelerde deri iltihabının azaltılmasında etkili olduğunu keşfettiler.

 

Anti-anksiyete: Bazı küçük insan araştırmaları, limon otu yağı solunduğunun uyarıcılara karşı endişe verici reaksiyonları bastırmaya ve strese neden olan durumlara maruz kalan insanların iyileşme süresini iyileştirmeye yardımcı olduğunu keşfetmiştir.

 

Uyku yardımı: Hayvan çalışmaları, limon otu esansiyel yağının sıçanlarda uyku süresini artırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Limon otunun faydalarını günlük yaşamınızda elde etmenin iki ana yolu vardır: limon otu esansı ve limon otu çayı.

 

Limon çayı çevrimiçi olarak ve birçok büyük perakendeci tarafından kullanılabilir. Tadı limonu andırır, ancak daha tatlı ve daha az güçlüdür, sadece biraz balla lezzetli bir bitki çayı yapar. Birçok insan sağlıklı sindirim için limon otu çayı kullanır ve vücudunun hastalıklarla mücadele savunmasını destekler.

 

Limon otunun potansiyel olarak sakinleştirici endişesi ya da uykuyu iyileştirme gibi yapabileceği bazı harika şeylerden yararlanmak için limon otu esansiyel yağını da kullanabilirsiniz. Bu popüler yağın aromatik gücünü solumak için bir difüzörde 4-5 damla kullanın veya bir taşıyıcı yağda seyreltin ve dış bakterileri öldürmek için topikal olarak kullanın. Bir antibakteriyel esansiyel yağ olarak , limon otu, ev yapımı el sabunu karıştırırken aradığınız malzemedir.

 

Karaciğer sorunları ve alerjik reaksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli yan etkilerle ilişkili olduğu için, limon otu esansiyel yağının alınmaması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Yeşil Tonik, Hormonları Dengelemeye ve Tiroidimi İyileştirmeye Yardımcı başlıklı makalemizde hassas ciltler için peeling, yeşil çayla zayıflama ve yüzdeki lekeler için hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

3 Yorumlar

 1. Mehmet Soybelli

  Eski topraklar okumadan bilim nedir bilmeden limon özünü ve limonu bir çok hastalıkta şifa olarak kullanmıştır. Örneğin grip ve halsiz olduğumuz zaman ilaç içmekten önce hemen nane limon yaparız. Bence ilaç tedavisinden önce her zaman bitkisel tedavi önceliğimiz olmalı. Hastalığımızda şifa aramak için bitkilerden faydalanmalıyız. Limon otu kansere iyileştirme amacı için kullanıldığını bir yerde daha okumuştum. Benim öğrenmek istediğim limon otu yağını nerede bulabilirim? Yardımcı olacak arkadaşlar için şimdiden teşekkür ederim.

 2. Eylem Sadiklar

  Kanser hastalıklarının tedavisi her geçen gün yenileniyor. Yani bundan 20 yıl sonra belki de kanser hastalığı çok basit bir hastalık olacak gibi… Ancak günümüzde malesef kanser hastalığı ölümcül bir hastalık olarak biliniyor. Hatta kanser üzerine yazılmış acı verici türkülerimiz bile var. Kanser hücreleri hakkında yazmış olduğunuz limon özü kanser hücrelerini öldürüyor mu pek bilemeyeceğim. Yazınızı okuyunca gayet mantıklı bir tedavi gibi görünüyor. Limon özünün kanser hücrelerini yok etmesi, limon otuna bağlı olarak tesirini gösteriyor. Limon otu bilim literatüründe çok gerekli bir madde olarak geçmektedir. Haliyle limon otunun özü de kansere çözüm olabilir.

 3. Mustafa Yetim

  Limon özünün kanser hücrelerini öldürdüğünü bende duymuştum. Ama bizim bildiğimiz limonu tüketerek kanser tedavisi olacağına pek ihtimal vermiyorum 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.