Krup Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Krup Nedir?

Gırtlak ve çevresinde görülen ve genelde küçük çocuklarda görülen viral bir hastalıktır. En çok kış ve ilkbahar ayının başlangıcından görülür. Ses tellerinde şişmeler olur. Krup üst solunum yolu enfeksiyonu tarzında başlar. Çocukta boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve huzursuzlukla kendini belli eder. Sonrasında nefes borusuna ve bronşlara ilerleyebilir. Bu bölgede salgılarda artış görülür. Hastalığın seyri ağırsa çocuklarda hırlama tarzında bir ses duyulur. Ses kısıklığı ve öksürük görülür. Genellikle 5-6 gün içerisinde iyileşme gösterir. Buna rağmen öksürük daha uzun süre devam edebilir. Krup %5-10 arasındaki hastada hastanede tedavi görecek kadar ağır olabilir. Böyle bir durumdaki çocukta nefes almada güçlük, hızlı nefes alıp vermesi huzursuzluk, ağız ve dudak etrafında, tırnaklarda morarmalar görülebilir.

 

krup hastaligi belirtileri

 

Krup Hastalığı Belirtisi

Virüs genelde hasta olan kişinin öksürmesi, hapşırmasıyla havaya çıkan kabarcıklar ya da direk temas ile bulaşabilir. Krup tekrar edebilen bir hastalıktır. Beş yaşından sonra çocuklarda daha az görülmeye başlar. Bazı çocuklarda ise hastalığın alerjik yönü vardır. Krup tanısı için özel bir teste ihtiyaç duyulmaz.

 

Krup Tedavisi

Genelde kruplu çocuklar hastalığı hafif geçirirlerse tedaviye ihtiyaç duymazlar. 20-30 dakika kadar soğuk buhar uygulanması, bol ılık sıvı alımı, ateş için ağrı kesici verilmesi tedavi için yeterlidir. Çocuğun gece yatarken kolay nefes alabilmesi için başının yükseltilmesi gerekir. Çocuk sakin tutulmalı ağlatılmamalıdır. Çünkü ağladığı zaman nefes darlığı artar.

 

krup tedavisi

 

Ağır vakalar hastanede tedavi edilir. Hastaya oksijen ve aralıklı olarak soğuk buhar tatbik edilir. Bir takım ilaçlar kullanılır. Eğer hasta çocuk uygulanan tedavi yöntemine cevap veriyorsa hasta evine yollanır, tedaviye cevap vermiyorsa hastaneye yatması istenir.

 

Kruptan korunmak için ne yapılmalı?

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için mümkün olduğunca soğuk algınlığı ve öksürüğü olan kişilerden uzak durulması gerekir. Çocuğun temizliği önemlidir. Özellikler ellerin sık sık yıkanması gerekir. Tedaviye belirtiler ağırlaşmadan başlanması gerekir. Çocuğu özellikle solunum yolunda tahrişe neden olmaması için sigara dumanlı ortamdan uzak tutmak gerekir.

 

Çocuk sağlığı, ebeveynlerin sağlığına göre daha erken bulaşıcı hastalıklar kapabilmektedir. Yani çocukların yetişkin bireylere oranla hastalık kapabilme oranı daha yüksektir. Bu nedenle çocuk sahibi olan anne ve babaların çocuklarının sağlığı konusunda titiz olması gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sigara dumanı bir tek krup hastalığı yapmamaktadır. Daha farklı ve ciddi solunum hastalıklarına da yol açabilir.

 

Sağlıklı bir hayat için, kendimizden ziyade çevremizdeki özellikle sevdiğimiz insanları düşünmemiz gerekmektedir. Bu sebeple lütfen önce kendinizin daha sonra çevrenizdekilerin sağlığını düşünecek şekilde hareket edin.

Bir önceki yazımız olan Kafes Döşemeli Kirazlı Turta Yapılışı başlıklı makalemizde kafes döşemeli turta, kirazli turta yapılışı ve turta hamuru hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.