Kaslarda güçsüzlük ve ağrı nedenleri

Kas ağrısı neden olur?

Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yapılan bir araştırmaya göre, D vitamini eksikliğinin yoğunlukta olduğu tespit edilmiştir. D vitamini erkeklere oranla kadınlarda daha fazla olduğu görülmüştür. Kadınlarda, D vitamini eksikliği %93 oranında olduğu tespit edilmiştir. Bu oran Akdeniz bölgesinde yaşayan, neredeyse tüm kadınlarda D vitamini eksikliği olduğunu göstermektedir. Bu durum bacak kas sertleşmesi ve bacaklarda güçsüzlük dengesizlik gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

kas agrisi nedenleri ve tedavisi

D vitamini eksikliğinin, hastalık yapan etkilerinin başında kaslarda güçsüzlük ve ağrı nedenleri bulunmaktadır. D vitamini eksikliği bulunan kişilerde bacak kas sertleşmesi ile birlikte yorgunluk belirtileri, kaslarında güçsüzlük ve kas yorgunluğu hissi yaratmaktadır. Bununla birlikte sadece kaslarda güçsüzlük veya kollarda bacaklarda halsizlik nedenleri yaratmamaktadır. Daha çeşitli hastalıklar veya başka hastalıklarla ilişki olabilecek rahatsızlıklara da neden olmaktadır.

 

D vitamini eksikliğiyle oluşabilecek hastalıklar

 

Kas güçsüzlüğü için hangi doktora gidilir?

Kollarda bacaklarda halsizlik nedenleri arasında, D vitamini eksikliği olduğunu biliniyor. Yukarıda saydığımız ve daha bir çok rahatsızlığın nedeni veya ilişkili hastalıkların oluşabilmesi D vitamin eksikliğidir. Hatta merdiven cikarken dizlerde gucsuzluk yaşayan insanlarında bu tür şikayetleri bulunmaktadır. Tabi bu durum, daha farklı hastalıklara da gebe olabilir. Bunu anlamak için öncelikle hekim kontrolünden geçilmesi gerekmektedir. Kas güçsüzlüğü için hangi doktora gidilir? Bu tür rahatsızlığı olanların fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine gitmeleri gerekmektedir.

kollarda bacaklarda halsizlik nedenleri

Kas ağrısı tedavisi

Kollarda bacaklarda halsizlik nedenleri ve daha bir çok benzer hastalık nedenlerinin, D vitamin eksikliği olduğunu söylemiştik. Bu tür bir çok kas ağrısı tedavisi en doğal yöntemi, güneştir. Güneşin en faydalı tarafı insan vücuduna doğal olarak D vitamini almasını sağlamaktadır. Modern toplumda güneş görmüyoruz. Haliyle vücudumuzun çeşitli yerlerinde ağrı meydana gelmektedir.
Modern toplumda bahçeli müstakil evlerde oturmak yerine apartmanlarda oturmayı tercih ettiğimiz için, vücudumuzun güneş görmesi de zorlaşmaktadır. Kas ağrısı tedavisi arasında güneşin temel faktör olduğu apaçık ortadır. Bunun dışında diğer faktörleri de olabilir. Diğer faktörleri öğrenmek için doktor muayenesinden geçmelisiniz. En kısa zamanda fizik ve rehabilitasyon polikliniğine gitmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Reflü Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Suu Gezici

    Kas ağrıları ve kaslardaki güçsüzlükler genelde d vitamini eksikliğinden kaynaklı. D vitamini eksikliği olan insanlar ilaçlara başlamadan önce bol bol güneşe çıkmalı. En doğal d vitamini güneşten alınmaktadır. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.