Kansere Karşı Doğru Beslenme

Kanser hastalığı, kanserli hücrelerinin vücut içerisinde kontrolsüz çoğalmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Erken teşhis edilmediği sürece yalnızca bir yerde olan kanserli hücreler zamanla vücut içerisine yayılabilir ve sonunda kişinin ölümüne neden olabilir. Yapılan araştırmalar dengesiz ve düzensiz beslenmenin kanserde çok önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Meydana gelen kanserlerin %35’i bu nedenle ortaya çıkmaktır. Sigara ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları dengesiz beslenmeyi takip etmektedir.

 

Hayatımızın bütün bölümlerinde zamanla karşılaştığımız gibi bir doğaya dönüş söz konusudur. Yapılan çeşitli araştırmalar bir yandan rahatsızlıkların tedavisinde yeni teknolojiler bulmaya çalışırken diğer yandan ise ısağlıklı bir hayat sürdürme ve bu hastalıklardan korunma yöntemlerini araştırmaktadır. Kanserde en etkili nedenlerin başında gelen dengesiz beslenme olduğu için genellikle bu alanda günümüzde hala devam eden birçok çalışma yapılmaktadır. Son yapılan araştırmalar neticesinde kansere neden olabilecek besinler ve kanserden korunmada büyük rol oynayan besinler bulunmuştur. Aşağıdaki listede bu besinleri bulabilirsiniz.

 

 

Kanserden Koruyabilecek Olan Besinler

 

 

Sarımsak

İçerisinde antibiyotik özelliği bulunan maddeleri içerdiği için adeta bir doğal antibiyotik olarak kabul edilir. Vücudun bağışıklık sistemini düzene sokar ve mevcut sistemi kuvvetlendirerek, kişinin kan alışverişini verimli hale getirerek kolesterol oranını düşürmede etkilidir. Kanserden korunmada çok önemli olan sarımsağın aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarını önlemede de etkisi oldukça fazladır.

 

Domates

Domates sarımsaktan sonra kanserden koruyucu özelliğine sahip en kuvvetli ikinci besindir ve zihinsel – fiziksel yaşlanmayı geciktirici bir besindir. İçerisin de bol miktarda C vitamini bulunduğu için kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde de aktif rol oynar. İçerisinde yoğun lif içermesinden dolayı bağırsak kanserine karşı koruyucu özellikleri de bulunmaktadır. Likopin maddesi en fazla domatesin içerisinde yer alır. Ayrıca domates ne kadar olgunlaşırsa içerdiği besin değeride buna paralel olarak o kadar yükselir.

 

Ispanak

Özellikle kansere ve kalp – damar hastalıklarına karşı önemli bir sebzedir. Bunun dışında yüksek tansiyonu olan kişilerin tansiyon değerini de düşürdüğü yapılan son araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

 

Lahana

Kadınların korkulu rüyası olan meme ve rahim kanserine karşı lahana çok önemli bir silahtır. Vücut içerisinde biriktirilen zehirli ve pis maddelerin vücut dışarına gönderilmesinde önemli rol oynar. Karoten maddesi içerdiği içinde eğer vücutta kanserli hücreler bulunuyorsa, bu hücrelerin bölünerek çoğalmasını engeller ve kan içerisindeki şeker oranını azaltır.

 

Brokoli

Brokolinin içerisinde diğer besinlere oranla birçok farklı türden vitamin bulunmaktadır. Brokoli özellikle göğüs, kolon ve mide kanserini önlemekte oldukça yararlıdır. Özellikle bayanlarda sıkça karşılaşılan demir eksikliğine karşı önemli bir besindir. İçerisinde yüksek miktarda kalsiyum bulunduğu için kemik erimesine karşı iyi bir savaşçıdır.

 

Kayısı

Yoğun posalı ve lifli bir meyve olduğu için özellikle bağırsak kanserine karşı koruyucu bir meyvedir. Hücreleri ve dokuları tahrip eden çeşitli molekülleri yok ettiği için kansere karşı mücadelede yeri oldukça önemlidir.

 

 

Kansere Neden Olabilecek Gıdalar ve Katkı Maddeleri

 

Katkı Maddeleri

Özellikle meyve sularında bulunan bazı katkı maddeleri kansere adeta davetiye çıkarmaktadır. Mümkün olduğunca bilinmiş markaları seçmek bu konuda oldukça önemlidir.

 

Sakkarin Maddesi

Sakkarin maddesi hemen hemen tüm katkı maddesi içeren ürünlerde bulunmaktadır. Çok fazla tüketildiği zaman böbreklere zarar verebileceği gibi mesane kanserine de neden olabilir.

 

Küfler

Genellikle tarihi geçmiş ve bayat gıdaların üzerinde meydana gelen küfler “aflatoksin” maddesi içerdiği için kansere neden olabilir.

 

Gıdaların Hazırlanış Biçimleri

Çok sık et tüketen kişilerde genellikle kalın bağırsak kanseri daha fazla görülmektedir. Protein içeren besinler özellikle 100 derecenin üzerinde pişirildiklerinde kansere neden olabilecek bir takım zararlı maddeler üretirler. Bunun dışında normalinden yüksek derecedeki yağda kızartılmış besinlerde kansere davetiye çıkartırlar.

Bir önceki yazımız olan Molluskum Kontagiozum Tedavisi başlıklı makalemizde molluscum contagiosum, molluskum kontagiozum hastalığı ve molluskum kontagiozum tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

8 Yorumlar

 1. Gökmen Tunç

  Allah kimseyi kanser yapmasın. Tedavisi de tedavi süreci de çok zor. Kanser hastası olanlara Allah acil şifalar versin.

 2. CanDostu

  Merhaba. Sizinde belirttiğiniz gibi kansere karşı güçlü bir tedavi istiyorsak bunun için en önemli silahımız doğru beslenme olmalı. Tükettiğimiz bazı besinlerin kansere karşı savaşçı bir yapısı bulunmaktadır. Önemli olan hangi besinlerin kansere karşı iyi geldiğini bilmek. Sağlık köşesinde de belirtildiği gibi bu besinler, sarımsak, domates, ıspanak, lahana, brokoli ve kayısı gibi besinlerdir. Meyve ve sebzelerin içerisinde bulunan bu vitaminler ve antioksidan etkisi yaratmasından dolayı kansere etkili çözüm olmaktadır.

  Hali hazırda kansere karşı iyi gelen gıdalar olduğu gibi kansere neden olabilecek gıdalarda bulunmaktadır. Bunların arasında meyve sularının içerisinde bulanan ve çeşitli hazır gıdalarda da bulunan katkı maddeleridir. Ayrıca katkı boyaları içeren yiyecek gıdalarında da kansere neden olmaktadır.

  Gerek hazır yiyecekler olsun, gerekse yiyeceklerin hazırlanış şeklini iyi bilmek gerekiyor. Yiyeceklerin hazırlanma şekline göre kanser olma ihtimalimizde bulunmaktadır. Bu yazınızda çok güzel deyinmişsiniz.

 3. Şebnem Üsküdar

  Günümüzde kanser tedavileri için geliştirilen yöntemler artıyor. Tabi bunun yanında yüzyıllardır doğru beslenmeninde kansere karşı etkili olduğunu hekimler tarafından da onaylanmaktadır. Sağlık köşesi olarak kansere karşı doğru beslenme olarak verdiğiniz öneriler doğrultusunda kanseri ortadan kaldırabilir veya kanserin vücuda yayılmasını önlenebilir. Yani kanserin ilerlemesi durdurulabilir.

  Kanserde en etkili nedenlerin başında gelen dengesiz beslenme olduğu için genellikle bu alanda günümüzde hala devam eden birçok çalışma yapılmaktadır. Kanserden korunmada çok önemli olan sarımsağın aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarını önlemede de etkisi oldukça fazladır.

 4. Merve Uslu

  Katı maddelerin içinde bulunan sakkarin maddesi kanser yapma ihtimalini arttırmaktadır. Kullandığınız ürünlerin ambalajındaki katkı maddelerini iyi incelemenizde fayda var.

 5. Kemal Okşan

  Kanser hastaları yedikleri besinlere dikkat etmesi gerekiyor. Bazı besinler kanser hastalığının iyileşmesi konusunda mucize niteliğinde olabiliyor. Örneğin en basiti sarımsak. Sarımsak adeta antibiyotik niteliğindedir. Çok kuvvetli bir sistem kuvvetlendirici özelliğe sahiptir.

 6. Enes Coşkun

  Kansere karşı doğru beslenme tavsiyesi isteniyorsa en önemli tavsiye, alkol ve sigaradan uzak durmaktır. Sağlığınızı en çok riske atan ve çeşitli hastalıklara neden olan en etken maddeleri içerisinde barındıran alkol ve sigara, tüm vücut sisteminizi alt üst ediyor. Sigara içmeyen bir insan sigara içilen bir ortamda kalması bile, sigara içmeyen insanlarda kalıcı zararlar bırakabiliyor. Özellikle çocukların yanında veya çevresinde sigara içmeyin.

 7. Fatma Güngör

  Kansere karşı faydalı yiyecekler doğal olması en önemlisidir. Yani organik besinler tüketmek kansere karşı etkili tedavi olabilir. Ancak doğal olarak bildiğimiz çoğu yiyecekler hormonludur. Hormonlu olan yiyecekler ve gıdalar kansere karşı pek etkili çözüm gibi durmuyor. Fayda sağlanması isteniyorsa kesinlikle bu ürünlerin doğal olması gerekir.

 8. Aysun Ciren

  Kansere karşı doğru beslenme şeklini hem makalede hem de yorumlarda çok güzel anlatılmış. Tüm kullanıcıların dediği gibi bende doğal ve organik beslenmenin en doğru tedavi yöntemi olduğunu düşünüyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.