Kalp Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Kalp yetmezliği nedir? 

Tıpta “kalpte dekompansasyon“olarak adlandırılan kalp yetmezliği yukarıda sayılı bir veya birden fazla hastalıktan meydana gelebilir. Kalp, vücudun normal kan dolaşımına ait artık sağlayamadığı vakit, kalp yetmezliği meydana gelmiş sayılır.

 

kalp yetmezligi belirtileri neler

 

Genellikle, insan kalbi yukarıda gösterilen düzensizlikler de meydana gelebilecek basit rahatsızlıklara karşı koymak için gerekli güce sahiptir. Ancak, düzensizliğin ciddiyeti artınca ve kalp adalesi gitgide fazla yorgun düşünce; kalp görevini yerine getiremeyecek hale gelmektedir.

 

Kalp yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

a.   Çok çabuk yorulmak.
b.   Hafif hareketle artış gösteren nefes darlığı.
c.   Bacak, bilek ve ayakların şişmesi. Bu durum çoğunlukla akşam artış gösterir ve sabaha kadar yine azalır.
d.   Yatakta düz yatınca, kişinin nefesi daralacak ve böylece başın ve göğsün yüksek kalması için birkaç yastığa ihtiyaç görülecektir.
e.   Dudaklarda, el tırnaklarında ve ciltte mavilik arazları.
f.   Karın, göğüs ve vücudun başka alanlarında sıvı toplanması.
g.  Geceleri ani gelen bunalma ve boğulma nöbetleri. Bu gibi hallerde hasta yataktan kalkma zorunda kalmakta ve nefes alabilmek için sık sık solumaktadır.
h. Boyundaki damarların şişmesi.

 

Zedelenmiş olan veya zorlanmış bir kalbin yetmezliğe uğraması için ne kadar bir zaman geçmelidir? 
Bu süre hastadan hastaya değişebilmektedir. Kalbin büyük engellemelere rağmen görevini yapmak için şaşılacak derecede bir gücü bulunmaktadır ve böylece, engellemeler, karşı konulamayacak ölçüde yoğun olmadıkları sürece, kalp yıllarca fonksiyonlarını yürütmeye devam edecektir.

 

 Kalp bir kez yetmezliğe uğramaya başlayınca, bu durum hastanın öleceğine mi delalet eder? 
Hayır. Yetmezliğe uğramakta olan bir kalp, faaliyetlerin sınırlandırılması, tuz alımının azaltılması, yüksük otu yaprağı tedavisi, idrar artırıcı ilaçların alınması (bu ilaçlar böbreklerin su ve tuz ifrazatını artırır) veya daha ciddi vakalar da ameliyat ile, yıllarca işe yarar halde tutulabilir.

 

Bir doktor hastasının kalp durumunu nasıl değerlendirir?
a.  Geçmiş hastalıkların tarihçelerini ve belirtilerini dikkatle kayda almakla.
b.  Stetoskop ile kalbi dinlemekle.
c.  Fluoroskop veya X ışınları ile kalbin filmini almakla.
d.  Bir elektrokardiyogram almakla.
e.  Stres testleri gibi daha ayrıntılı olan başka testlerle.

 

elektrokardiyogram nedir

 

Elektrokardiyogram nedir? Kalp adalesi büzüldüğü ve açıldığı zaman hafif, fakat karakteristik olan bir elektrik cereyanı meydana getirmektedir. Bu cereyan elektrokardiyograf olarak adlandırılan çok hassas bir aygıt tarafından zapt edilmekte ve kağıt üzerine kaydedilmektedir. Bu cereyanın aygıtta gösterdiği genişliğinde ve yönündeki değişiklikler hastanın kalp fonksiyonu ve sağlığı hakkında önemli bilgiler vermektedir.

 

 

Elektrokardiyogramdaki buluşlar bir hastanın kalp hastalığı durumunu teşhis için yeterli midir?
Hayır. Bunlar ancak bütünleyici bilgi vermek için yararlıdır. Çok ciddi bir kalp düzensizliğinde elektrokardiyogram gayet normal göstermekteyken, elektrokardiyogram kendisinde bulunan anormallikleri gösterebilecektir.

 

kalp sondasi

 

Kalp sondası ne demektir? 

Bir hastanın kalbindeki yetersizliği veya düzensizliği tespit etmek için çok kez yukarıda gösterilen metotlar yetersiz kalmaktadır. Bu gibi hallerde kalp sondası kullanılabilir. Bu metotta kol veya bacak damarlarının birinden uzun, ince ve içi boş plastik bir tüp sokulmakta ve bir veya birden fazla kalp bölümlerine varıncaya kadar ileriye itilmektedir. Bu herkese uygulanan bir işlem olmayıp ancak uzman olan bir doktora yaptırılabilir.

 

Kalbe sonda sokulmasına yalnızca, kalp ameliyatı gerektiğine karar verildiği zamanlarda başvurulur. (Kalp sondası çok önemli bir araştırma aygıtı haline gelmiştir ve kalbin mekanizması hakkında bize çok değerli yeni bilgiler vermiştir).

 

anjio kardiyografi

 

Anjio kardiyografi nedir? 

Aslen, kalp sondası gibi aynı nedenler için ve aynı durumlarda anjio kardiyografi kullanılmaktadır. Ancak, elde ettiği bilgi biraz değişik olmaktadır. Bu metotta kan akımına röntgen filmlerinde görüntü yapan donuk ve şeffaf olmayan bir madde enjekte edilmektedir. Bu madde muhtelif kalp bölümlerinden geçerken röntgen filmi süratle ve seri halinde alınmaktadır.

  

Bu işlem de herkese uygulanmaz ve yüksek ihtisas işidir. Ancak son yıllarda, bize anjio kardiyogram metodunun kalp fonksiyonu hakkında çok değerli bilgiler sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Myastenia Gravis Nedir? Myastenia Gravis Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

3 Yorumlar

  1. Güneş Civeli

    Kalp yetmezliği kısaca nedeni vücudun çeşitli nedenlerden dolayı yeteri kadar normal kan dolaşımını yerine getirememesinden kaynaklanan kritik hayati süreçtir. Kalp yetmezliği olan insanlar genelde düz pozisyonda yattıkları zaman nefes almada zorluk çeker. Bunun yanında çok çabuk yorulma hissi yaratarak, nefes alış verişi hızlı olur.

  2. Mahmut Talan

    Türkiye’de gizli kalp hastası olan çok sayıda insan var. Çoğu insan ve özellikle genç bireylerde de gizli kalp hastalığı görülmektedir. Sağlıklı olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak sürekli doktor kontrolünden geçmeniz lazım. Arabanız varsa kendinizi arabanızın yerine koyabilirsiniz. Nasıl ki arabanızı belirli sürelerde muayene bakımı yaptırıyorsanız, kendinizi de öyle düşünün. Arabanızın bakımını düşündüğünüz gibi kendi sağlığınızı da düşünüp belirli aralıklarda doktor kontrolünden geçmeniz gerekiyor.

  3. Zeynep Genç

    Son zamanlarda kalp hastalığı yaşayan oldukça insan var. Üstelik kalp hastalığı yaş grubu gittikçe düşmekte. Geçenlerde okuduğum bir haber sitesinde, 14 yaşında bir çocuk kalp krizinden ölmüş. Ne kadar kötü bir durum. Çocuklarda bile kalp yetmezliği görülmeye başladı. Biz insanlara neler oluyor böyle. Gittikçe sağlığımız bozulmaya başladı. Allah yardımcımız olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.