Kafes Döşemeli Kirazlı Turta Yapılışı

Mükemmel tutmak için hafifçe unlanmış bir parşömen parçasına kafes oluşturun! Ve kafesin aktarılması için sihir numaram, alkışlayan herkesi alkışlayacak!

 

Sevdiğiniz pasta dolgunuzu kullanın. Sadece tarifi kişiye oranla malzeminin katına emin olun.

 

Kafes döşemeli kirazlı turta yapılışı
Kafes döşemeli kirazlı turta yapılışı

 

MALZEMELER

  • 6 bardak çok amaçlı un, soğuk
  • 3 çay kaşığı tuz
  • 3 yemek kaşığı şeker
  • 3 bardak tuzsuz tereyağı, küçük parçalar halinde kesilmiş ve 10 dakika dondurucuda soğutulmuş
  • 1½ bardak buzlu su
  • 3 çay kaşığı limon suyu
  • Yapışmaz pişirme spreyi
 • DOLGU

  • 1/2 bardak şekeri
  • 1/2 bardak Anında ClearJel
  • 2 limon, rendelenmiş
  • 1 tutam tuz
  • Iki 48-ons çanta (yaklaşık 8-9 bardak) donmuş çekirdeksiz kiraz

 

HAZIRLANIŞI

Pasta hamuru için:

1. Bıçak eki ile donatılmış bir mutfak robotu kasesinde, un, tuzu, şekeri ve tereyağını, karışım, kalan bezelye büyüklüğünde tereyağı parçalarıyla mısır unuyla benzeşene kadar karıştırın.

2. Küçük bir kasede, buzlu su ve limon suyunu karıştırın. Hamuru bir araya gelene kadar sıvıyı yavaş yavaş un karışımına ekleyin. Şeklini koruduğundan emin olmak için baş parmağınız ve işaret parmağınız arasında küçük bir hamur parçasını sıkın.

3. Hamuru hafifçe unlanmış bir yüzeye getirin ve birkaç kez her biri üzerine hafifçe döndürün, böylece kuru bitler eklenir. Bir diske veya dikdörtgene geçin, plastikle sarın ve en az 20 dakika soğutun.

4. Yapışmaz pişirme spreyi ile yarım sac tavayı püskürtün.

5. Üçlü pasta hamurunun üçte birini geniş (yaklaşık 14 inç) dikdörtgen içine alın. Hamuru topuzlu iğnenin etrafına gevşek bir şekilde sarın ve tepsinin kenarlarına ve köşelerine yavaşça bastırarak hazırlanan yarım levha tavayı aktarın. Hamurun altını bir çatalla iyice ıslatın, ardından soğutun.

6. Kalan iki parti hamuru, büyük, kabaca 1/4-inç kalınlığında bir dikdörtgene yuvarlayın. Kafes şeritlerine dilimleyin (hepsini eşit bir şekilde kesebilir veya kalın ve ince şeritler arasında değiştirebilirsiniz). Hamur sürüntülerini toplayın, plastik sargıya sarın ve soğutun.

7. Kafesi, un serpiştirilmiş yarım yapraklı bir tava alt kısmında bulunan bir parşömen kümesinin üzerine yerleştirin. Yavaşça yaklaşık 1/2 inç mesafede çapraz çizgilerle başlayın. Diğer şeritleri yavaşça yana doğru katlayın. Parşömen üzerine uzunlamasına bir şerit yerleştirin ve kısa şeritleri tekrar katlayın. Az önce kullandığınız karşıt şeritleri katlayın ve uzunlamasına başka bir şerit yerleştirin; kısa şeritleri tekrar katlayın. Sepet örgü deseniniz olana kadar her iki tarafta da tekrarlayın. Kalan hamur parçalarını açın ve yaprak veya çiçek şekillerini kesmek için çerez kesiciler kullanın. Kafesin ve tabak tepsinin buzdolabında 10 dakika soğumasını bekleyin.

 

Dolgu için:

Küçük bir kasede şeker, Anında ClearJel, lezzet ve tuzu karıştırın.

Dondurulmuş kirazları büyük bir kaba koyun ve şeker karışımı ile kaplayın.

PİŞİRME:

1. Fırını 350 ° F’ye ısıtın.

2. Dolgu alt katın üzerine eşit bir tabaka halinde dökün. Yardım etmek için parşömen kullanarak soğutulmuş kafes üstünü alt kabuğun üstüne kaydırın. Keskin bir bıçakla, kafesin tava kenarları ile aynı hizada olmasını sağlayın. Pastaların üstünü kesmek için yumurta yıkama kullanın. Yumurta, kabuk üzerinde yıkayın ve zımpara şekeri serpin.

3. Dolum ortada kabarcıklaşana kadar pişirin ve üst ve alt kabuklar altın kahverengi, 45-50 dakikadır.

Bir önceki yazımız olan Tehlikeli Gıda Boyaları, Gıda Boyalarından Korunma Yolları başlıklı makalemizde antasit, doğal yiyecekler ve parlak mavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

 1. Şeyda Üçgörler

  Kafes döşemeli kirazlı turta çok lezzetli görünüyor. Benim ufaklıklara geçen gün yaptım. Çokta güzel olmuştu. Her hafta istiyorlar 🙂 Çocuklarınıza sağlıklı tatlılar yedirmek istiyorsanız güzel bir turta tarifi verilmiş. Bu tatlıyı yapabilirsiniz. Sağlık köşesine teşekkürler…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.