İlk Cinsel İlişki Hakkında Bilgiler

Anlatılan yalan yanlış ve abartılı hikayeler nedeniyle genç kızların bir çoğunda ilk cinsel ilişkinin ve ya “gerdek gecesinin” çok ağrılı olacağına dair inanışlar vardır. Bu kulaktan duyma bilgiler aşırı korku duyulmasına neden olduğu için kadında zamanla cinsel isteksizliğe, ilişkiden haz alamamaya kadar varan cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açar.

 

Kızlık zarı (hymen), vajen girişinden yaklaşık iki santimetre kadar içeride olan bir mukoza kıvrımıdır. Kızlık zarının esnekliği, şekli ve kalınlığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazen cinsel ilişkiyi engelleyebilecek kadar kalın olabilirken bazen de ilişki sırasında kanama yapmayacak kadar elastik ve ince olabilir.

 

cinsel istahsizlik

 

Kadınlarda cinsel isteksizlik erkeklere oranla çok daha fazla görüldüğü gibi cinsel isteksizlik sorununun neden olduğu faktörlerde, erkeklere göre  çeşitlilik gösterir. Bu sorun  “frijidite” veya “cinsel soğukluk” olarak da adlandırılır. İstatistiklerde kadınların yaklaşık % 33′ünün hayatlarının bir döneminde cinsel ilgi ya da istek azalması sorunu yaşayabileceği tahmin edilmektedir.

 

cinsel isteksizlik

 

İlk ilişki sırasında yırtılan kızlık zarında genellikle kanama olur. Ama bazen kızlık zarının esnek olması nedeniyle penis vajinaya girse bile yırtılmamaktadır. Bu tip durumlarda kızlık zarı ilişki ile değil ancak doğumla yırtılır.

 

İlk ilişki sonrasındaki kanamanın 5-10 dakika ile birkaç saat arası sürmesi normaldir. Kanamanın hiç olmaması veya az olması normal olabileceği gibi bazen kişiyi şoka sokabilecek kadar fazla da olabilir. Bu yırtılan kızlık zarı bölgesi ve kızlık zarının anatomik şekli ile alakalıdır.

 

Düzenli bir cinsel hayata sahip erkeklerin çok daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam standardı olduğu bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Düzenli seks hayatının erkeklere faydaları şunladır;

 

cinsel iliski

 

  • Erkeklerin daha sağlıklı, kaliteli bir hayat sürmesini sağlamaktadır.
  • Seks dış görünüşü gençleştirip, yaşlanmayı geciktirir.
  • Düzenli cinsel hayatı olan erkekler, güçlü kemik yapısı ve fizik olarak daha iyi görünüme sahip olurlar.
Benzer Konu:  Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir

 

Andropoz erkeklerde, yaşlanmaya bağlı olarak erkeklik homonunun yani testosteronun kandaki seviyesinin azalmasına denir. Bu durum erkeklerde kademelidir. Kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Kadınlarda ki menopoz döneminin tersine, erkeklerin bu dönemlerinde üreme yetisi azalmış olsa da sona ermez. Ortalama 45′li yaşlardan sonra erkeklerin testosteron hormonunda kısmen azalmalar başlar. Andropoz sadece hormonal azalmaya bağlı olarak gelişmez.

 

menopoz

 

Bir kadın karşısındakine ne kadar güveniyorsa, ilişkiye ne kadar hazırsa ve ilişkiyi ne kadar çok arzuluyorsa vajenin kayganlığını sağlayan salgılar o derecede çok salgılanacağı için ilişki ağrısız olacaktır. Kadın kendini hazır hissetmeden ilişkiye girilmesi kızlık zarının düzensiz yırtılmasına yol açabileceği için kanama ve ağrı daha fazla olur. Özellikle ilk cinsel ilişki öncesinde kadının tam olarak uyarılması yani ön sevişmenin daha uzun tutulması gerekir. Normal bir ilişkiye başlamada ilk şartlardan birisi çiftlerin birbirine karşı güven duyması ve anlayışlı olmalarıdır.

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "ilk cinsel ilişki, kızlık zarı ve cinsel soğukluk" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
92%
Kullanıcı Değerlendirmesi

İlk Cinsel İlişki Hakkında Bilgiler

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "ilk cinsel ilişki, kızlık zarı ve cinsel soğukluk" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

  • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan Vajina Kokusu İçin Önlemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.