Hareket Egzersizleriyle Zayıflama ve Sırt Ağrısı Tedavisi

bir sırtın korunmasında en önemli parçalardan biri, vücudunuzun geri kalan kısmı boyunca kas ve eklemlerden bahsetmemektir. Tek yapmanız gereken omurganıza uygun bir ısınma sağlamak için beş dakika, daha önce kardiyo ya da halter antremanına hazırlanmak. Hamile olan bayanlarda en fazla görülen ve en çok sorulan soru elbette ki hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer? Aşağıda belirttiğimiz egzersizleri yavaş ve güvenli şekilde yaptığınız taktirde hamilelikte bel ağrısı biraz daha azalabilir. Bir tek bayanlar için değil bu tabi ki. Erkekler içinde bel ağrısı görülmektedir. İşte  görseller vermektense sizlere videolu görsellerle göstermeyi tercih ettik. Sizler için düzenlediğimiz bu videolarla daha sağlıklı olabilirsiniz.

 

Hareket egzersizleriyle zayıflama ve sırt ağrısı tedavisi
Hareket egzersizleriyle zayıflama ve sırt ağrısı tedavisi

Omurganızın Nasıl Hareket ettiğini AnlayınOmurga için ısınma rutini işlerken, taşıyabileceği farklı yolları anlamak önemlidir. Omurganı geriye doğru uzatabilir, öne doğru bükebilir, sola veya sağa doğru bükebilir ve sola veya sağa döndürebilirsiniz. Eğer omurgayı sadece ileriye ve geriye doğru büküyorsanız, fakat asla döndürmeyin ya da yana doğru büküyorsanız, omurganın gerçekte ne yapabileceğini sınırlandırıyorsunuz demektir.

Bir egzersiz sırasında omurganızı biraz hareket ettirmeniz gerekecek. Koşu, hamle ve dambıl sıra gibi egzersizler gibi, adil bir rotasyon gerektirir. Deadlift ve çömelme, birçok ab egzersizleri gibi, omurganın biraz esnemesine neden olabilir, bu nedenle omurganın her bir farklı hareketi için hazırlandığınızdan emin olun.

Benzer Konu:  Sağlıklı Bir Bağırsağa Nasıl Sahip Olunur?

Bir masada çalışıyorsanız veya nispeten hareketsiz bir işiniz varsa, eklemlerinizin birçoğunu tam hareket aralıklarında hareket ettirmiyorsunuz. Fakat egzersiz yaptığınızda, daha büyük hareket aralıkları kullanırsınız. Bu yüzden ısınmanızın normalde günlük olarak yapamayacağınız hareketleri içermesi gerekiyor. Hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer. Örneğin, boyun ve alt sırt doğal olarak geriye doğru uzanır, bu yüzden onları hafifçe esnetmeye çalışmalısınız.

Bu ısınmada, yumurta silindiri ve ayak parmağındaki servikal ve lomber omurgaları esnetin ve köpük silindiri arka uzantısında torasik omurga uzatın. Son olarak, omurganızı basit bir geri dönüş rotasyonuyla ve biraz daha karmaşık olan Spiderman gergisiyle döndürerek döndürmeyi pratik edersiniz. İşte şimdi bel ağrısı için egzersizler resimli olmayıp videolu halde bel ağrısı için egzersizler videolu olarak başlayabiliriz.

1. Yumurta Rulosu

Sırtınızı nazikçe masaj yapmak ve uzatmak için bu gerginliği sıkıştırın ve döndürün. Sıkı sırt kaslarının serbest kalmasına yardımcı olmak için vücudunuzu hafifçe küçültün.

NASIL YAPILIR: Yumuşak bir yüzeye sırtınıza yaslanın. Dizlerini göğsüne sar. Her seferinde, ileri geri sallanıp, her bir kaya ile omurganızın tüm uzunluğu boyunca yuvarlanana kadar yavaşça ileri geri sallanın. Bir dakika kadar yuvarlayın. Bel ağrısı için egzersizler videolu görüntüsü şu şekilde;

 

2. Ayak Dokunuşu

Bu egzersiz sadece sırtınızı ısınmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sıkı da olabilen hamstringler gibi etrafındaki kasların bazı kısımlarını gerer.

NASIL YAPILIR: Dizlerinizi kilitlemeden ayaklarınızla birlikte durun. Kollarını yukarı kaldır ve yukarı bak. Öne doğru katlayın ve ellerinizi yere doğru uzatın. Aynı zamanda, kalçalarınızı geriye doğru itin ve kilonuzu topuğunuza kaydırın. Daha düşük seviyelere ulaşamayacağınızı hissettiğinizde, yavaşça yukarı doğru dönün ve kollarınıza ulaşın. Bunlardan 15 yapın.

 

3. Kedi / İnek Hareketi

Bu gerginlikte nazikçe kemer ve yuvarlak çevirin.

NASIL YAPILIR: Ellerinizi ve dizlerinizi yere koyun. Arkanı dön ve ağzından nefes al. Ardından arkanıza yaslanın ve burnunuzdan nefes alın. 10 tekrarlama yapın.

Benzer Konu:  Ağırlık Kaldırmadan Önce Yapılması Gereken Egzersizler

 

4. Dünyanın En Büyük Streç Hareketi

Bu egzersiz sadece sırtınızı ısınmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda kalçalarınızı ve omuzlarınızı da uzatır.

NASIL YAPILIR: Sağ ayağınızla ileriye doğru geniş, akciğerli bir adım atın. Bir hamle pozisyonuna düşmek için sağ dizinizi bükün. Sol elinizi yere yerleştirin. Omuzlarını ve gövdesini sağ bacağına doğru çevirin ve sağ kolunuza tavana doğru ulaşın. Her iki tarafta beş tekrarlama yapın.

 

5. Köpük Rulo Geri Uzatma

Eğer bir köpük silindiri yoksa, iki tenis topunu birbirine yapıştırabilir veya bir sarılmış battaniye kullanabilirsiniz.

NASIL YAPILIR: Dizleriniz bükülmüş ve ayaklarınız dikti. Alt kaburgalarınızın olduğu yerde alt sırtınızın hemen üstüne bir köpük silindiri koyun. Silindire geri yaslanın ve kollarınızı yukarıdan yukarıya doğru uzatın.

Ekshalasyon sırasında yavaşça silindirin üzerinde geriye doğru bükün. Kollarınızı arkaya ve yere doğru itin. Geri gel ve köpük silindiri arkana birkaç inç hareket ettir. Silindir, omuzlarınızla aynı hizaya gelene kadar bunu tekrarlayın. Bu diziyi iki kez gerçekleştirin.

 

6. Rock-Dönüş Dönüşü

Bu egzersiz belinizin çok fazla hareket etmesini engeller, omurganızın orta kısmının rotasyonunu vurgulayarak torasik omurga olarak bilinir. Nöroşirurji Dergisi: 2008 yılında yapılan sağlık köşesi araştırmasına göre, omurganın bu bölümü lomber omurgadan daha iyi dönüyor.

NASIL YAPILIR: Her dört ayak üstünde elinizle omuzlarınız ve dizlerinizin altından başlayarak başlayın. Ellerini dik tuttuğunuzda kalçalarınızı topuğunuza geri sallayın. Sağ elini başının arkasına koy ve omuzlarını çevirin ve nefes verirken olabildiğince sağa dönün. Merkeze geri dön ve taraf değiştir. Her iki tarafta 10 dönüş yapın.

 

7. Merdivenler

Bu alıştırmada, kollarınıza uzanacak ve omurganızı yan yana bükmek için bir merdiven tırmanacağınızı iddia edersiniz.

NASIL YAPILIR: Uzun bir duruşla ayakta dur ve kollarına yukarı kaldır. Her seferinde dönüşümlü olarak kollarınızla birer birer uzan. Amaç, omuzlarınızı ve omurganızı daha yükseklere ulaşmanıza yardımcı olmak için mümkün olduğunca yükseğe ulaşmaktır. Her bir kol ile 10 ulaşır.

Benzer Konu:  Morbid Obez Nedir? Morbid Obez Belirtileri ve Tedavisi

 

Rotasyon ile 8. Spiderman Streç Hareketi

spiderman strec hareketi

Her şeyi kapsayan bu streç ile kalçalarınızı, sırtınızı ve omuzlarınızı uzatın.NASIL YAPILIR: Bir itmeli pozisyonda başlayın. Sol ayağınızı sol elinizin yanına yerleştirin. Sola dönün ve sol kolunuzu tavana doğru yukarı kaldırın. Yukarı itme konumuna geri dönün. Sağ tarafta tekrarlayın. Her iki tarafta 10 tekrar yapın.

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer, sağlık, bel ağrısı için egzersizler resimli" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
90%
Kullanıcı Değerlendirmesi

Hareket Egzersizleriyle Zayıflama ve Sırt Ağrısı Tedavisi

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "hamilelikte bel ağrısı nasıl geçer, sağlık, bel ağrısı için egzersizler resimli" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

  • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

  1. Meltem

    Şüphesiz zayıflamanın en kolay yolu yiyecekleri boğazımızdan kısmak ve hareket egzersizi yapmaktır. Paylaştığınız bu hareket egzersiz videoları benim çok işime yaradı. Zayıflamak için ilaç kullanmanıza gerek yok. Bu gibi yöntemleri uyguladığınız zaman zayıflamanıza vücut sıkılığınızın artmasına sağlayacaktır. Gösterilen hareketlerden rotasyon hareketini yapmakta zorlanıyorum 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.