Göz çevresinde kolesterol birikmesi: Nedenleri ve doğal ilaçlar

Göz çevresinde kolesterol birikimi yüksek kolesterol belirtisidir. Durum ayrıca ksantelazma veya korneal arkus ya da  olarak adlandırılır. Gözlerin etrafında kolesterol birikimi her zaman yüksek kolesterolü temsil etmese de, kanınızı kontrol etmek çok  önemlidir, çünkü bu durum bir semptom olarak görülebilir.

 

Göz çevresinde kolesterol birikmesi: Nedenleri ve doğal ilaçlar
Göz çevresinde kolesterol birikmesi: Nedenleri ve doğal ilaçlar

 

Gözlerin etrafındaki göz kapağı kisti rahatsızlık vermez, ancak bazılarında göz kamaştırıcı bir görüntü olabilir. Bu lekeler, sarımsı renkte görünebilir ve boyut olarak değişebilir. Göz kapağı, hatta gözlerin köşeleri de dahil olmak üzere göz çevresine uzanabilirler.

 

Göz çevresinde ksantelazma tedavisi cerrahi olarak çıkarılabilse de, bazı durumlarda bu önerilmez. Örneğin, nokta göze çok yakın ise. Ayrıca, bu yara izi olabilir.

 

Aşağıda göz çevresindeki kolesterol birikintilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olmak için ev ilaçları bulacaksınız.

Göz çevresindeki kolesterol birikiminin nedenleri

Göz çevresinde göz kapağı kisti kimselerde ortaya çıkabilir, ancak yaşlılarda daha sık görülür ve sıklıkla yüksek kolesterolü olan kişilerde görülür. Göz çevresindeki kolesterol birikiminin diğer nedenleri arasında bazı tip kanserler, diyabet,  primer biliyer siroz ve metabolik bozukluklar bulunmaktadır. Bu koşullar, kanda daha yüksek lipit seviyelerine yol açarak, göz çevresindeki kolesterol birikimlerine ve goz kapagi estetigi katkıda bulunabilir.

 

Göz çevresindeki kolesterol birikintilerinden kurtulmak için doğal ilaçlar

Hint yağı:  asit hintyağı göz çevresindeki ksantelazma tedavisi olması için kolestrolü azaltmak için tespit edilmiştir. Saf soğuk preslenmiş bir hint yağı içine bir pamuk topu ıslatın ve bölgeye uygulayın. Ya ıslatın ya da pamuk topun bölgeye girmesini sağlayın. Gece boyunca bırakın ve sabah ılık suyla durulayın.

Benzer Konu:  Foliküler Ünite Saç Ekimi Nedir?

 

Elma sirkesi:  Elma sirkesinin ksantelazma tedavisi yapılmasında kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir, bu nedenle düzenli olarak alındığında LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye ve goz kapagi estetigi yaptırmamayayardımcı olabilir  . Ayrıca elma sirkesi ve biraz su ile bir pamuk topunu sulandırıp, inceltip bölgeye uygulayabilirsiniz.

 

Çemen tohumu:  Soak çemen tohumu su içinde gece boyunca ve azaltmanın bir yolu olarak aç karnına sabah karışımı içiniz  kolesterol düzeylerini . Sıvıyı gözünüzün etrafındaki alana da uygulayabilirsiniz.

 

Soğan:  Soğandan biraz meyve suyu alın, tuzla karıştırın ve birkaç saat bekletin. Yatmadan önce, karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve ya gece boyunca bırakın ya da cilde masaj yapınca ksantelazma tedavisi uygulamış olabilirsiniz. Kolesterolü düşürmek için suya biraz soğan suyu da karıştırabilirsiniz.

 

Muz kabukları:  Göz çevrenizdeki olgun muz kabuğunun içine yerleştirin ve bir bandajla gece boyunca bırakarak sabitleyin. Sabah, kabuğu çıkarın ve bölgeyi durulayın. Geceleri tekrarlayın.

 

Kişniş:  Yaklaşık 10 ila 15 dakika çay içerken dik kişniş tohumları ve kolesterolü düşürmek için günde birkaç kez su içirin.

 

Portakal suyu:  Portakal suyunun LDL kolesterol sayılarını arttırdığı bulunmuştur, bu nedenle günde birkaç kez içmek göz kapağı kisti azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da gözlerinizdeki tortulara katkıda bulunur.

 

Badem: Badem  gibi ağaç fındık tüketen kolesterolü artırdığı gösterilmiştir. Bazı sütleri badem tozuyla karıştırabilir ve macunu bölgeye uygulayabilirsiniz.

 

Doğal olarak gözlerin etrafında kolesterol birikimini yönetmek için diğer yöntemler

Kolesterol birikintilerini göz çevresine çekmek istiyorsanız, vücudunuzdaki kolesterolü azaltmak önemlidir. Bu, sağlıklı bir diyet yeme, düzenli egzersiz yapma, sigarayı bırakma, sağlıklı bir kiloyu koruma, lif bakımından zengin yiyecekler tüketme  , kırmızı et ve süt ürünleri alımını en aza indirgeme, alkolden kaçınma ve  daha fazla meyve ve sebze yemeyi içerir.

 

Benzer Konu:  Ayak Kaşıntısı Neden Olur?

Kolesterol birikimleriniz diyabet gibi başka bir durumun sonucu ise, bu durumu doğru bir şekilde yönetmeniz önemlidir, böylece kan lipid düzeyleriniz yükselmez.

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "goz kapagi estetigi, ksantelazma tedavisi ve göz kapağı kisti" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
83%
Kullanıcı Değerlendirmesi

Göz çevresinde kolesterol birikmesi: Nedenleri ve doğal ilaçlar

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "goz kapagi estetigi, ksantelazma tedavisi ve göz kapağı kisti" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

 • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan Uykusuzluk Türleri ve Onlar Hakkında Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde sosyal anksiyete bozukluğu ve uyku bozukluğu tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

2 Yorumlar

 1. CanDostu

  Göz çevresindeki kolesterol birikiminin nedenleri dediğimiz şeyler arasında göz kapağı kisti bulunmaktadır. Göz kapağı kisti en çok karşılaşılan hastalıklar arasındadır. Bunun baş nedeni tabiki göz çevresinde biriken kolesterol birikmeleridir.

  Göz çevresinde biriken kolesterol artışını azaltmak için kullanılacak bitkisel tedaviler arasında sizinde sıraladığınız gibi çemen tohumu, soğan ve portakal suyu bulunmaktadır.

  Her zaman söylerim, eğer bir hastalığınız yada rahatsızlığınız varsa mutlaka iyileşmek için ilaç tedavisinden önce bitkisel tedavilere yönelmenizdir.

 2. Sadık Biliç

  Göz çevresinde kolesterol birikmesinin nedenleri arasında metabolizma bozuklukları bulunmaktadır. Bir insanda metabolizma bozukları varsa diyabet hastalığı da bulunma riski çok fazladır. Bu tür hastalıklardan korunma yolları sağlık köşesi olarak sizinde bahsettiğiniz gibi doğal ve organik beslenmedir. Aşırı derecede göz çevrenizde ksantelazma varsa göz kapağı estetiği yaptırmanız gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.