Gece Kabuslarının Nedenleri

Gece kabusları anksiyete bozuklukları, korku ve karabasan nedeni ile ortaya çıkan huzur bozucu rüyalardır. Gece kabusları genellikle çocukluk döneminde başlar ve ilerleyen yaşla beraber azalır. Bununla birlikte gece kabusları ilerleyen yaşlarda da oldukça ciddi olarak ortaya çıkabilir. Günlük hayatınızda yaşadığınız endişeler ve üzüntüler, gece uyurken kötü rüya görmenize neden olabilir. Bunun yanında endişeler ve üzüntüler arttıkça bilinç altına daha fazla işleyerek, uyku haline geçince bilinçaltındaki bastırılan duygular gün yüzüne çıkar. Böylece istemsiz bir şekilde uykunuzda kötü rüya olarak adlandırdığımız kabusları görürsünüz. Bazı kişiler aynı kötü rüyaları birden fazla gördüğünü söylemektedir.Genellikle 13 yaşına kadar kızlar ve erkeklerde gece kabusları eşit oranda ortaya çıkar. 13 yaşından sonra gece kabusları kızlarda daha sık ortaya çıkar.

gece kabuslarının nedenleri

Parasomniya olarak sınıflandırılan gece kabusları uyku esnasında ortaya çıkan istenmeyen deneyimlerdir. Kabus gören kişiler gece anide uyanabilir, kabustan uyandığında gergin, sinirli ve korkmuş olabilir.

 

Gece Kabuslarının Nedenleri

Stres: Bazen stresli yaşam kabusların oluşmasına neden olabilir. Kişinin yaşamında oluşan radikal değişiklikler strese ve buna bağlı olarak kabusların ortaya çıkmasına yol açabilir.

 

Travmatik Olaylar: Kabuslar genellikle kaza ve yaralanma gibi ciddi travmatik olaylar sonucunda oluşabilir.

 

Korkunç Filmler Ve Kitaplar: Özellikle yatmadan önce izlenen korkunç filmler ve okunan korkunç kitaplar kabuslara neden olabilir.

 

Hastalıklar: Bazı durumlarda gece kabuslarının nedeni ateş ile beraber ortaya çıkan rahatsızlıklar olabilir.

 

İlaç Tedavileri: Antidepresan, narkotik ve barbituratlar gibi bazı ilaçlar kabulara yol açabilir.Genellikle gece kabusları için bir tedavi yöntemi uygulanmaz. Eğer kabusların nedeni bazı sağlık sorunları ise doktorunuz kabuslara neden olan sağlık sorunlarını çözmeye odaklanır. Eğer kabusların nedeni stres veya anksiyete atakları ise bazı terapi yöntemleri başarılı sonuçlar verebilir.

Bir önceki yazımız olan Kalp krizinde ilk yardım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.