Gebelikte Normal Kan Basıncı

Kan basıncı, arteryel duvarlara karşı kanın gücü olarak tanımlanır ve iki sayı kullanılarak rapor edilir. Sistolik basınç, kalp aktif olarak arterlerden kanı pompalarken kaydedilen basınçtır. Diyastolik basınç, kalp atımlar arasında dinlendiğinde alınan ölçümdür. Kan basıncı ölçümü, diyastolik basınç üzerinde sistolik basınç olarak verilir.

Gebelikte normal kan basıncı değerleri
Gebelikte normal kan basıncı değerleri

Menzil

Bazı doktorlar 115 / 75’in altındaki değerleri görmeyi tercih etse de, normal bir kan basıncı değeri 120/80’nin altındadır. Kan basıncı değeri 121/80 ile 139/89 arasında olduğunda prehiper oluşur. 140/90 üzerinde bir şey olarak tanımlanır. Okuma 90/50 altına düştüğünde oluşur. Yüksek veya düşük tansiyon tanısı, eğer iki ölçümden sadece biri normal aralığın dışında ise sistolik veya diyastolik okuma kullanılarak yapılabilir.

 

Fizyolojik Değişiklikler

Hamilelik sırasında, bir kadın gelişmekte olan bebeği desteklemek için oluşan kan hacmindeki artışın bir yan etkisi olarak normal tansiyon değerlerdeğişimlerinde yaşar. MayoClinic.com, kan basıncındaki en önemli değişiklik genellikle 5-10 puanlık sistolik basınç düşüşü ve hamileliğin ilk 24 haftasında diyastolik basınçta 10 ila 15 puanlık bir düşüş olduğunu açıklıyor. Dimes’in Mart ayına göre, kadınların yaklaşık yüzde 8’i, düşük tansiyonun normal şeklini izlemek yerine, hamilelik sırasında yüksek tansiyona maruz kalmaktadır.

 

Endişeler

Gebelikte kan basıncı çok yükselirse, bu preeklampsinin bir işareti olabilir, tedavi edilmezse nöbetlere veya ölüme neden olabilecek tehlikeli bir durum olabilir. Gebelikte yüksek tansiyon ayrıca preterm eylem, fetal büyüme kısıtlaması ve plasental abruption riskini artırır. Hamilelik sırasında düşük tansiyon da endişe verici olabilir, çünkü bu baş dönmesine neden olabilir. Ayrıca, normal aralıkta bile, 20 derecelik veya daha fazla kan basıncında ani bir düşüş, baş dönmesi ve bayılma da dahil olmak üzere problemlere neden olabilir ve düşen kan basıncı durdurulamazsa ölümcül olabilir.

 

İzleme

Hamilelik sırasında, kan basıncı seviyeleri potansiyel sorunların önemli bir göstergesidir, bu nedenle doktor genellikle her doğum öncesi ziyarette kan basıncı okumayı alır. Evde normal tansiyon değerleri monitörleri, doktorun ziyaretleri arasında, aksi takdirde fark edilmeden gidebilecek kan basıncı değişikliklerini takip etmek için kullanılabilir. Hamilelik öncesi yüksek tansiyonu olan kadınlar, preeklampsi riski taşırlar veya yüksek tansiyona yakalanırlar, hamileyken genellikle evde kan basıncını takip etmesi önerilir.

 

Kontrol

Gebelik sırasında normal aralığın dışında kan basıncı geliştiren kadınlar, kan basıncını kontrol etmek için ilaç için bir reçete alabilirler. Tuz alımını sınırlama ve yeni bir egzersiz programına giriş yapma gibi bazı kan basıncı yöntemleri hamile kadınlar için uygun olmayabilir. Kan basıncı normal aralığın çok uzağında olan kadınlar için, bir doktor son haftalar veya hamilelik ayları için yatak istirahati önerebilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Zerdaçal Faydası başlıklı makalemizde toz zencefilin faydaları ve zerdeçal zencefil tarçın hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

4 Yorumlar

 1. Ebru Cangöz

  Bende bir anne adayıyım. İnşallah çok yakında kızıma kavuşacağım. Hamilelik dönemi her ne kadar zor olsa da sonunda o tatlı elleri, kolları, minnacık yüzü görmek her şeye ama her şeye değer 🙂 Gebelikte yani hamilelikte çok zorlu günler geçiriyorum. Bütün anne olmuşlar çok iyi bilir bu durumu. Sizinde makalenizde bahsettiğiniz gibi gebelikte normal kan basıncı değerleri anormal olabiliyor. Çok güzel bilgiler vermişsiniz bize. Aklıma takılan bazı sorular vardı. Konu içerisinde sayenizde bu soruları giderebildim. Ek olarak söylemem gereken şeyler var. Onu da diğer okuyucularla paylaşmak isterim.

  Hamilelik döneminde yüksek tansiyon ölçümleriyle karşılaşabilecek anneler için söylenecek şeyler olabilir. Bu durumda mutlaka kalabilirsiniz. Hamilelikte yüksek tansiyon çıkması doğal olduğu kadar anormal durumda olabilir. Sakın ola ki, geçiştirmeyin arkadaşlar. Mutlaka doktorunuza giderek rahatsızlığınızı ve şüphelerinizi anlatın. Doktorunuz da ona göre size yapılacak gerekenleri veya bilgileri söyleyecektir. Sıradan bir şey olarak düşünerek gitmezseniz ilerde hem sizin için hemde bebeğiniz için sağlık riski oluşturabilecek şeyler çıkabilir.

  Elbette ki her anne adayında yüksek tansiyon ve düşük tansiyon görülebilir. Bunun için yapmanız gereken mutlaka ama mutlaka doktorunuza gidin. Sağlık Köşesi olarak sunduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Aynı istikamette devam etmeniz temennisiyle hoşçakalın. Takipçiniz olmaya devam edeceğim.

 2. Meriç Ankabal

  Ebru hanımında açıkladığı gibi gebelikte yüksek tansiyon ve düşük tansiyon görülmesi sıklıkla yaşanmaktadır. Önemli olan bu riskli tansiyon değerlerinin gebelikten sonra da devam etmesidir. Eğer gebelikten sonra yüksek tansiyon veya düşük tansiyon görülüyorsa hastanelerde tetkik yaptırmak ve gerekli önlemleri almak gerekir. Fizyolojik değişiklik sebebiyle kalıtsal bazı değişimler yaşamış olabilirsiniz.

 3. Yeşim Gencoğlu

  Sağlık köşesi yazarı Merve hanım yine döktürmüş. 🙂 Bilgilendirme için teşekkürler Merve hanım. Bende bir anne adayıyım. Tansiyon sorunumda var benim. Hem yüksek tansiyon hem de düşük tansiyon gibi rahatsızlıklara bağlı olarak görülüyor. Bunun tedavisi için ne önerirsiniz?

 4. Leyla Alvin diyor

  Normal kan basıncı değeri tam olarak nedir şimdi? 115 / 75 kan basıncı değeri mi doğru yoksa 139 / 89 kan basıncı değeri mi? Çünkü yüksek tansiyon veya düşük tansiyon aletleri farklı farklı ölçüyor. Sanırım en doğrusu avrupa sağlık örgütünün belirlediği ölçülerdir. Galiba normal kan basıncı değerinin farklı olması halinde sistolik olarak kabul ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.