Erkek Menopoz (Andropoz) Nedir?

Andropoz olarak bilinen erkek menopoz, kadın menopoz kadar şiddetli olmayabilir, ancak bu doğal hormonal değişiklikler, erkeklerin dişi meslektaşları olarak anlamak kadar önemlidir.

Gençken, erkekler testosteron da dahil olmak üzere birçok androjen yaparlar. Yaşına göre bu testosteron yelpazesine bir göz atın.

 

Erkek menopoz (Andropoz) nedir?
Erkek menopoz (Andropoz) nedir?

 

Gençken, erkekler doğal olarak testislerdeki adrenal bezlerden ve az miktarda östrojenden yüksek miktarda androjen (testosteron gibi) üretirler. Düşük östrojen düzeyleri ile birleştirilen yüksek testosteron seviyeleri, daha genç erkeklerin tipik olarak östrojen için yüksek testosteron oranına sahip olduklarını göstermektedir (yapay steroid testinde kullanıldığı gibi T / E oranı – E = östrojen NOT epitestosteron). Bu yüksek T / E oranı, bu genç erkeklerin daha verimli bir metabolizmaya, daha fazla kas kütlesine ve daha az vücut yağına sahip olduğu anlamına gelir. Tipik olarak, daha yüksek bir T / E oranı daha fazla enerji ve daha yüksek libidoza yol açar.

 

30 yaşından başlayarak, erkeklerin ortalama olarak yılda ortalama yüzde 1 kaybettiğini unutmayın. Yani, eğer 900 ng / dL’de olsaydınız – “optimum” testosteron aralığının (700 – 900) en yüksek noktası – 30 yaşındayken, bir sonraki yıl sizin seviyeniz 9 puan, yani 891 olur. oranı, 50 yaşına geldiğinizde 737’ye inmiş olursunuz. Hala en uygun seviyede, ama en uygun durumda olsaydınız, aynı 20 yıl içinde, bunun dışında olursunuz.

 

Bu testosteron düşüşü ve erkek menopoz AKA andropause yol açar östrojen artışıdır.

Peki, bu neden oluyor?

 

Erkekler neden yaşlandıkça  testosteron kaybederler?

Erkekler yaşlandıkça, aromataz enzimi önemli ölçüde daha aktif olmaya başlar ve menopoz öncesi belirtiler  testosteronu estradiyole (bir östrojen formuna) dönüştürmeye başlar. Bu nedenle, aromataz, testosteronunuzu azaltmaya ve aynı zamanda östrojen oranınızı artırmaya başlar, aynı zamanda, T / E oranınıza bir çift whammy verir.

 

Optimal T / E (Östrojen Testosteron) Oranı nedir?

gibi, optimal testosteron (optimal değil, ortalama) 700 ile 900 ng / dL arasındadır. Estradiol için optimal aralık 20 ila 30 pg / ml arasındadır. Her ne kadar en uygun T / E oranı olmasa da, bu sayı kümelerinin her ikisinin içinde olmanız sizi en uygun aralığa sokar.

 

En uygun oranın, 35 ila 1 oran olduğunu söyleyemezsiniz, çünkü mutlaka doğru değildir. Bu oran 700 testosteron / 20 estradiol (her ikisi de optimal aralıkta – iyi) olabilir. Bununla birlikte, menopoz öncesi belirtiler aynı zamanda bir 350 testosteron / 10 estradiol (her ikisi de optimal – kötü) olabilir.

 

Erkek Menopoz veya Andropoz Belirtileri nelerdir?

Erkek menopozunun çeşitli belirtileri vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Artan yorgunluk
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Artan yağ
 • Depresyon
 • Ereksiyon kalitesinin azaltılması
 • Erektil disfonksiyon

 

Neden Erkek Menopoz AKA Andropause Hakkında Bakım Yapmalıyım?

Vücudunuz menopoz öncesi belirtiler testosteronu düşürdüğü ve östrojeni artırdığı için, yağsız kas dokusu azalır ve vücut yağı doğal olarak artar. Bu durum, daha da fazla vücut yağının östrojen üretimini artırdığı ve böylelikle oranı daha da azalttığı için durumu daha da kötüleştiren bir kartopu etkisiyle sonuçlanır.

 

Kas kütlesindeki bu azalma ve yağdaki artış çoğu zaman belinde yaşlanan erkeklerde göze çarpar, çünkü göbek yağı birikimi ilk kez gösterir. Geleneksel olarak daha az estetik açıdan daha çekici olan bu durum, serebrovasküler ve kardiyovasküler sağlığınıza gelince artan karın yağları tehlikelidir.

 

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, daha fazla yağ, beyin ve kalp dolaşım bozukluklarının şansını artırır.

 

İndirgenmiş testis, artmış östrojen seviyeleri de prostat kanseri riskinizi artırabilir. Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) bir tıp doktoru ve araştırmacı olan Dr. Abraham Morgentaler, birkaç yıldır testosteron, testosteron replasmanı ve prostat kanseri riskini inceliyor. Araştırmaları, düşük testosteron düzeylerinin yüksek değil, prostat kanseri ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

 

Erkek Menopozu Azaltan Olası Faktörler / Andropause

Doğal yaşlanma sürecine ek olarak, erkek menopozu alevlendirebilecek çeşitli faktörler vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Sigara içmek
 • Genetik koşullar
 • Diyabet
 • Otoimmün rahatsızlığı
 • Hipofiz tümörleri
 • Kemoterapi

 

Erkek Menopozu yaşadığımı düşünürsem ne yapmalıyım?

Eğer sizde andropause (erkek menopoz) yaşandığından şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun. Sadece testosteron seviyeleri için test edilmediğinden emin olun. Doktorunuz ayrıca östrojen seviyelerini de test etmelidir. Testosteronunuzun normal, hatta en uygun aralıkta olması kesinlikle mümkündür, ancak östrojen seviyenizin optimalden daha yüksek olması.

 

Doktorunuz androjen replasman tedavisi reçete edebilir. Ek olarak, diyetinizdeki değişiklikler ve artırılmış egzersizler, menopozun belirtileri nelerdir derseniz etkilerini önlemeye ve doğal olarak testosteron seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Testosteron Doğal Olarak Arttırmanın Yolları başlıklı makalemizde dht hormonu, ereksiyonu artıran bitkiler ve ereksiyonu artıran yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

3 Yorumlar

 1. Testosteron Doğal Olarak Arttırmanın Yolları

  […] konuşuyorduk. Makalemizi buradan ereksiyonu artıran yiyecekler inceleyebilirsiniz –  Erkek Menopoz Nedir?  Sorusunun cevabı testosteron seviyelerini düşürmenin neden endişe etmesinin birçok nedeni […]

 2. Sağlık Köşesi

  Andropoz erkeklerde, yaşlanmaya bağlı olarak erkeklik homonunun yani testosteronun kandaki seviyesinin azalmasına denir. Bu durum erkeklerde kademelidir. Kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Kadınlarda ki menopoz döneminin tersine, erkeklerin bu dönemlerinde üreme yetisi azalmış olsa da sona ermez. Ortalama 45′li yaşlardan sonra erkeklerin testosteron hormonunda kısmen azalmalar başlar. Andropoz sadece hormonal azalmaya bağlı olarak gelişmez.

 3. Dursun Genc

  menopoz öncesi belirtiler nelerdir diye sorduğumuzda en önemli belirtileri vücudunuzda bulunan kas yapıları arasında yağsız kaslar bulunmakta. Bu yağsız kaslarda azalma meydana gelir. Bu durum östrojeni arttırdığı gibi testosteron oranını da düşürmektedir. Böylece erkeklerde menopoz dönemi başlamış oluyor. İlk belirtiler arasında yağsız kasların giderek erimesi gösterilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.