Epilepsi Nedir? Epilepsi Nöbetleri ve Tedavisi

Epilepsi Nedir?

Beyin tüm duygu ve hareketlerimizi kontrol eden, milyarlarca sinir hücresinden ve dokulardan oluşmuş, hassas yapıda bir organdır. Epilepsi; beyindeki herhangi bir bölgenin kontrol dışı aktif hale gelmesi ve bir süre devam etmesi, beyindeki elektrik sinyallerinin iletimindeki bozukluk demektir. Beyinde aktif olan bölgeye göre nöbetlerde değişiklik gösterir. 30 kadar farklı nöbet tipi vardır ve bazen bir hastada birden fazla nöbet görülebilir. Epilepsi tekrarlayan nöbet hastalığıdır. Her nöbet geçiren epilepsi demek değildir. Epilepsi tanısı, tekrarlayan 2 ve daha fazla nöbeti olan bir hastada nöroloji uzmanı tarafından sürdürülen ayrıntılı araştırma sonrasında konabilir.

 

Epilepsi yaş ve cinsiyet gözetmeksizin herkeste görülebilir. Bir çok değişik rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Araştırmalarda; zor bir doğumdan sonra bazen bebeğin merkezi sinir sisteminin hasar görmesi, menenjit gibi ciddi bir hastalık geçirilmiş olması veya herhangi bir kaza sonrası beyin hasarı oluşması vb.nedenler ile ortaya çıktığı görülmektedir. Dünya nüfusunun %1’inin epilepsi hastası olduğu ileri sürülmektedir. Türkiye’deki epileptik hasta sayısında net bir bilgi olmamakla birlikte 600.000-800.000 arasında olduğu düşünülmektedir. Epilepsi bulaşıcı değildir.

 

epilepsi turleri

 

Epilepsi nöbet türleri

Genel nöbetler

Rahatsızlık hem sağ hem sol beyinde yani tüm beyinde olabilir. Nöbet geçirildiği her anda bir şuur kaybı meydana gelir. Bu tür hastalar nöbet sırasında neler yaşadıklarını hatırlayamazlar.

 

Kısmi nöbetler

Hastalık beynin belli bir kısmındadır. Belirtileri çeşitli olup, bozukluğun olduğu beyin bölümüne bağlıdır. Bazı nöbetlerde bilinç açık olur, bazılarında kapanır. Kısmi nöbetler, basit, kompleks ve sekonder genel nöbetler olarak üç kısma ayrılır.

 

Epilepsi tanısı

Epilepsi nöbeti sırasında beyindeki elektrik sinyallerinin iletilmesinde bozukluk yaşanır. Epilepsi tanısı için, çeşitli test ve incelemeler yapılmaktadır. Bunların en önemlisi EEG’dir. EEG cihazıyla (Elektroansefalografi) beyindeki elektrik sinyalleri kayıt ve kontrol edilir.

 

Epileptik araz EEG’de de görülebilir. Nöbet arasındaki EEG görüntüsü, epilepsi söz konusu olduğunda normalden farklı olur. Ancak, EEG’de her zaman bir değişiklik görülmeyebilir. BT (bilgisayarlı tomografi) veya MRI (magnetik resonant görüntü) taraması gibi görüntüleme cihazlarıyla, beyin işlevindeki aksaklık ortaya çıkabilir. Bu testler yardımıyla bir uzman hekim tarafından Epilepsi tanısı konabilir.

 

Epilepsi nöbetinin tetikleyen etkenler ve nöbetlerin belli zamanlarda neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Fakat bazı nedenlerin bu nöbetlerle ilgisi olduğu düşünülmektedir. Yoğun stres, uzun zaman uykusuz kalmak, güçlü ışık etkenlerine maruz kalmak, aşırı alkol, beden ısısındaki büyük farklar, düzensiz yemek, kontrolsüz diyetler, kafa travmaları, trafik kazası, yüksekten düşme, ciddi spor yaralanmaları gibi beyin dokusunda hasara neden olan yaralanmalar, beyin tümörleri ve damar hastalıkları, enfeksiyonlar etkendir.

 

epilepsi tedavisi

 

Epilepsi Tedavisi

Epilepsi nöbetini durduran veya yeni nöbeti engelleyen bazı ilaçlar doktorlar tarafından verilmektedir. İlaçlar kesinlikle hekim kontrolunde ve önerilen şekilde alınmalıdır. İlaçların kesilmesine doktor karar vermelidir. İlacın doktora danışılmadan kesilmesi nöbetleri kontrolsüz hale getirir. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlara “antiepileptikler” ya da “antikonvülzanlar” denir. Antikonvülzan ilaçlar nöbetleri durdurmak için üretilmiştir. Doğru ilacı bulana kadar farklı ürünleri değişik dozlarda denemek hastalığın doğasından kaynaklanan bir zorunluluktur.

 

epilepsi hastalarina ilk yardım

 

Epilepsi nöbeti geçiren hastaya ilk yardım

 • Hastanın hareketlerini durdurup engellemeyin
 • Hastayı güvenli bir yere yatırın
 • Zararı olabilecek demir veya ince uclu vb. şeyleri ortadan kaldırın
 • Sıkı giysilerini çıkarın veya çözün. Gözlükleri varsa çıkarın.
 • Sabit ve rahat olabileceği şekilde onu bir tarafa doğru yatırıp, tükürüğünün dışarı akması sağlayın. Rahat nefes alması için solunum yollarını açık tutmaya çalışın
 • Asla ağzına bir şey sokmaya veya koymaya (örneğin, dişlerini sıkıyorsa açmaya veya su vermeye ) çalışmayın!
 • Çenesine zorlayıcı hareketler yapmayın sakıncalıdır.
 • Nöbet olduğunu sırada ilaç vermeye çalışmayın, nöbetin geçmesi için birşey yapmayın.
 • Soğan, kolonya vb. şeyler koklatmayın!
 • Nöbetinin bitmesini bekleyin!
 • Sıklıkla nöbet sonrasında kişi yorgun, ne yaptığını bilemez haldedir, o yüzden elinizden geldiğince sakin davranın ve güven verici olun.

Bir önceki yazımız olan Anoreksiya - İştahsızlık Hastalığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

1 yorum

 1. Sedef Yaman

  epilepsi hastalarda ilk yardım bilgileri çok iyi şekilde öğrenmek gerekiyor. Epilepsi hastaları diğer insanlara göre daha farklı rahatsızlığa sahip olduğu için, ilk yardımda da farklı tekniklerle müdahale etmek gerekiyor. Örneğin epilepsi hastaları sinir krizi geçirdiği zaman dişlerini ve ağızlarını kapatırlar. Sakın ağzını açarak su veya benzeri şeyler koymayın. Yani su içirmemeye çalışın. Kriz geçirdiği için suyu içemez ve su nefes borusuna kaçar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.