Doğum İndüksiyonu (Suni Sancı)

DOĞUM İNDÜKSİYONU

“Müdahaleli doğum” ya da “suni sancı” olarak da adlandırılan doğum indüksiyonu işlemi, doğumun kendiliğinden başlamaması gibi durumlarda rahim kasılmalarını teşvik etmek için kullanılan bir yöntemdir. Başarılı gerçekleşen bir doğum indüksiyonu sonucunda normal yolla vajinal doğum gerçekleşir. Annenin sağlığı ya da bebeğin sağlığı için çeşitli nedenlerle endişe verici durumlar oluşursa, sağlık kuruluşu tarafından doğum indüksiyonu önerebilir.

 

 

suni sanci nedirDoğum indüksiyonu bir dizi ciddi risk barındırmaktadır. Bu riskler arasında enfeksiyon kapma ve eğer indüksiyon başarısız olursa zorunlu sezaryen yapma gibi örnekler gösterilebilir. Ancak bazen doğum indüksiyonunun yararları, risklerinden daha ağır basmaktadır. Eğer hamile iseniz, doğum indüksiyonunun neden ve nasıl yapıldığını öğrenmeniz yararlı olacaktır.

 

Suni Sancı İşlemi Neden Uygulanır?

Sağlık kuruluşu doğum indüksiyonu işleminin gerekli olup olmadığını belirlemek için, bebeğin sağlığı, gebelik yaşı ve büyüklüğü, bebeğin rahim içindeki konumu ve serviksin (rahim ağzının) durumu gibi çeşitli faktörlere bakıp değerlendirme yapacaktır. Doğum indüksiyonu aşağıdaki durumlarda tavsiye edilebilir:

 • Doğum yapacağınız zamana iki hafta gibi bir süre kalmış olmasına rağmen, doğum sancıları kendiliğinden başlamamışsa,
 • Su torbası patlamasına rağmen, kasılmalar başlamadıysa,
 • Rahim içinde enfeksiyon varsa,
 • Bebeğiniz beklenen hızda büyümüyorsa,
 • Bebeği çevreleyen amniyon sıvısı yeterli miktarda değilse (oligohidramnios),
 • Plasenta bozulmaya başladıysa,
 • Doğumdan önce plasentanın rahim iç duvarından kısmen ya da tamamen ayrılması durumunda (plasenta ayrılması),
 • Yüksek tansiyon ya da diyabet gibi anneyi veya bebeği risk altında bırakacak bir hastalık durumu varsa doktorlar doğum indüksiyon işlemi uygulanmasını önerebilirler.

 

Doğum indüksiyonu bazen pratik bir işlem olmaktadır. Eğer hastane ya da doğum merkezinden uzakta bulunan bir yerde yaşıyorsanız ya da erken bir doğum ihtimali varsa, planlanmış bir doğum indüksiyon işlemi kontrolsüz bir doğumun önlenmesine yardımcı olabilir.

Benzer Konu:  Sezaryen Doğum Sonrası Normal (Vajinal) Doğum Yapılabilir mi

 

suni sanci hazirlanmasiKimi kadınlar kendilerine bazı kolaylıklar sağlamak için doğum indüksiyonunu talep ederler. Örneğin, ev veya iş yerindeki işlerde ani bir kesintiye neden olmamak ve bir aksaklığı önlemek için doğum indüksiyonu isterler. Doğum indüksiyonun bu şekilde talep edilmesi genellikle tavsiye edilmez. Çünkü gereksiz yapılan indüksiyon işlemi sezaryen gibi gereksiz riskler de oluşturmaktadır. Sezeryan yapılması durumunda iyileşme süresi ve maliyet de artmaktadır. Durumunuzu değerlendiren sağlık kuruluşunun sizin için en uygun gördüğü zamanlama ve işleme güveniniz.

 

Doğum İndüksiyonu (Suni Sancı) Riskler Nelerdir?

Doğum indüksiyonunun taşıdığı çeşitli riskler aşağıda yer almaktadır:

 

Sezaryen yapılma ihtiyacı

Doğum indüksiyonu işlemi sezaryen ihtiyacını daha olası hale getirmektedir. Özellikle daha önce hiç doğum yapmayan, serviksinde (rahim ağzı) yeterince incelme, yumuşama ve genişleme başlamamış olan kadınlarda sezaryen yapılma riski daha fazladır.

 

Erken doğum

Doğum indüksiyon işlemine erken başlanması, erken doğumlara da yol açabilir. Bu tür durumlar bebekte solunum zorluğu gibi riskler oluşturmaktadır.

 

Düşük kalp hızı

“Oksitosin” veya “prostaglandin” gibi doğumu indüke etmek için kullanılan ilaçlar kasılmalara neden olabilirler. Bu da bebeğe giden oksijenin azalmasına ve kalp hızının artmasına yol açar.

 

Enfeksiyon

Doğum indüksiyonu sırasında hem anne hem de bebek için enfeksiyon riski bulunmaktadır.

 

 

Doğum indüksiyonu sırasında göbek kordonunun doğumdan önce vajinaya doğru kayması veya sıkışması nedeniyle bebeğe oksijen gidişinin engellenme riski ortaya çıkar.

 

Rahim ayrılması

Nadir olarak görülür, ancak gerçekleştiğinde ise ciddi komplikasyonlara yol açar. Yaşamı tehdit eden kompikasyonların engellenmesi için, acil olarak sezaryen ameliyatı yapılması gerekebilir.

 

Bebek doğduktan sonra, doğum indüksiyonunun kasları gevşetmesinden dolayı rahim kaslarının düzenli olarak kasılamaması nedeniyle ciddi kanamalar meydana gelebilir.

 

Doğum indüksiyonu herkes için uygun olmayabilir. Aşağıdaki şartları taşıyan kişiler için doğum indüksiyonu etkili bir seçenek olmayabilir:

 • Eğer daha önce klasik kesi ya da daha büyük bir cerrahi girişim ile rahim üzerinde sezaryen yapılmışsa, 
 • Plasenta rahim ağzını engelliyorsa,
 • Bebeğiniz rahim içinde çapraz pozisyonda yatıyorsa,
 • Etkin bir “genital herpes enfeksiyonu” varsa,
 • Doğum kanalınız normal doğum yapmaya izin vermeyecek kadar çok küçükse doğum indüksiyonu size önerilmeyebilir.
Benzer Konu:  Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir

 

Buna ek olarak, eğer karından açılan çapraz bir kesi ile sezaryen olmuş ve doğum indüksiyonu işlemi uygulanmışsa durumunuzun cihazlarla yakından izlenmesi gerekecektir. Eğer büyük bir ameliyat geçirerek sezaryen olmuşsanız, rahmin zarar görme riskini azaltmak için bazı ilaçları kullanmaktan kaçınmanız gerekecektir.

 

Suni Sancı Nasıl Hazırlanmalı?

Doğum indüksiyonu işlemi anne ve bebeğin ayrıntılı olarak izlenebildiği bir hastanede ya da doğum merkezinde uygulanır. Ancak, bazı hazırlıkların işlemden önce yapılması gerekir.

 

Doğum İndüksiyonu İşleminden Neler Beklenir?

İşlem sırasında:
Doğum indüksiyonu için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Koşullara bağlı olarak, sağlık kuruluşu aşağıdaki işlemleri uygulayabilir:

 

Amniyotik membranların silinmesi

Bu teknik sayesinde, sağlık personeli eldiven takılı eliyle, rahim ağzına parmağı ile müdahale ederek amniyon kesesini döndürerek rahim duvarından ayırır. Bu teknik bir doktor ziyareti sırasında yapılabilir ve doğumun başlamasına neden olmaz. Normal olarak kendiliğinden gerçekleşecek bir doğumu hızlandırabilir. Bu durum özellikle eğer rahim ağzı genişlemişse oluşur. Anne yoğun kramplar yaşayabilir. Eğer kanama normal bir adet döneminden daha yoğun hale gelirse, sağlık ekibine ulaşınız.

 

Serviksi (rahim ağzını) genişletmek

Ağızdan alınan veya vajina içine yerleştirilebilen sentetik prostaglandinler serviksi genişletmek için kullanılır. Diğer durumlarda, küçük bir balon uçlu kateter ya da deniz yosunundan yapılan küçük çubuklar (Laminarya) gibi mekanik dilatörler kullanılır. Balon uçlu kateter servikal açıklığa doğru yerleştirilir. Kateter yoluna enjekte edilen tuzlu çözelti balonu şişirerek, rahim ağzının genişlemesini sağlar. Rahim içine yerleştirilen dilatörler de nemi emerek kalınlaşma sağlayarak serviksin açılmasını kolaylaştırır. Laminarya’nın kullanımı kramplara neden olabilir. Rahim ağzı genişletme teknikleri genellikle hastanelerde uygulanır. Prostaglandin kullanımından sonra, kasılmalar ve bebeğin kalp hızı izlenecektir.

 

Su torbasının delinmesi

“Amniyotomi” veya “membran yırtılma” olarak da bilinen bu teknikte, sağlık kuruluşu ince bir plastik kanca ile amniyon kesesinde küçük bir delik açar. Kese açıldığında sıvı çıktığından dolayı bir sıcaklık hissedilir. Amniyotomi genellikle rahim ağzı kısmen genişlemiş ve inceltilmiş, bebeğin başı pelvis derinliğinde ise uygulanır. Bebeğinizin kalp hızı işlem öncesi ve sonrası izlenecektir. Sağlık personeli fekal atık (mekonyum) izleri için amniyon sıvısını inceleyeceklerdir.

 

İntravenöz ilaç kullanımı

Hastanede hastaya sentetik bir oksitosin versiyonu olan “Pitocin” ilacı verilebilir. Bu hormon rahmin kasılmasına neden olan bir hormondur. Oksitosin, eğer rahminiz zaten genişlemeye başlamış ve incelmişse, doğum indüksiyonunda daha etkili olmaktadır. İlaç aynı zamanda eğer doğum gerçekleşmiyorsa, kasılmaları artırmak veya uyarmak için kullanılır. Kasılmalarnız ve bebeğin kalp hızı sürekli kontrol edilecektir.

Benzer Konu:  Morbid Obez Nedir? Morbid Obez Belirtileri ve Tedavisi

 

Aklınızda tutmanız gereken bir diğer husus da sağlık ekibinin doğum indüksiyonu için sayılan tekniklerin bir kaç tanesinden oluşan bir kombinasyonunu da kullanabilir olduklarıdır.

 

Doğumun ne zaman başlayacağı bebeğinizin indüksiyon tekniklerine nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Eğer rahim ağzının genişlemesi için zamana ihtiyaç varsa, doğumun başlaması iki gün sürebilir. Doğumun gerçekleşmesi için sadece küçük bir itme gerekiyorsa, birkaç saat içinde bebeğinizi kollarınıza alabilirsiniz.

 

İndüksiyon ile gerçekleşen kasılmalar, normal doğum ile yaşanan kasılmalardan daha güçlü ve acı verici olabilmektedir. Eğer rahatlama ve nefes alma teknikleri ağrıyı kontrol etmeniz için yeterli gelmiyorsa, tıbbi yardım isteyiniz. Sağlık kurumu “” veya diğer seçenekleri tavsiye edebilir.

 

İşlemden sonra:
Çoğu durumda, doğum indüksiyonu normal yoldan başarılı bir doğum yapılmasını sağlar. Eğer normal yoldan vajinal doğum gerçekleştirilemezse, sezaryen yapılması zorunlu hale gelir.

 

Eğer indüksiyon sonrası başarılı bir vajinal doğum gerçekleştirilirse, gelecekteki gebelikler için hiçbir olumsuz etki söz konusu olmayacaktır. Ancak eğer sezaryen ile doğum gerçekleştirilirse, sağlık ekibi bir sonraki gebelikte vajinal doğum girişimi veya tekrar sezaryen uygulanmasından hangisinin uygulanabileceği konusunda bilgiler verecektir.

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu ", ve suni sancı nasıl hazırlanır" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.
88%
Kullanıcı Değerlendirmesi

Doğum İndüksiyonu (Suni Sancı)

Ziyaretçi tarafından içeriğin değerlendirilmesi sonucu "intravenöz ilaç kullanımı, suni sancı nasıl hazırlanır ve suni sancı nasıl hazırlanır" gibi konular hakkında bilgi veren makalemizin aldığı beğenilme yüzde oran değeridir.

 • Kullanıcı Yıldız Değeri

Bir önceki yazımız olan Düşük Sonrası İlk Adet başlıklı makalemizde düşük sonrası ilişki, düşük sonrası muayene ve düşük yapma belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.