Diyabet ve Tansiyon İlişkisi

Diyabet & Yüksek Tansiyon Nedir?

Tıpta hipertansiyon olarak bilinen yüksek tansiyon, Tip-1 ve Tip-2 diyabeti olanları etkiler. Uzmanlar, son 15 yılda; diyabet hastası olan yetişkinlerde yüksek tansiyon ve tansiyonu düşürmek için ilaç kullanım yüzdesinin %70 oranında arttığını belirtiyor. Şeker hastası olan birçok kişide yüksek tansiyon var. Her iki koşulun bir arada olması, durumu daha da kötüleştirebilir.Yüksek Tansiyon

Sessiz katil” olarak da bilinen yüksek tansiyonda, genellikle hiçbir belirti görülmez, bu nedenle birçok kişi yüksek tansiyonu olduğundan habersizdir. İnme ve kalp krizi riskini arttıran hipertansiyon, genellikle şeker hastalığı ile birlikte görülür.

diyabet ve tansiyon ilişkisi

Diyabet

Diyabet, vücut glikozu düzgün şekilde kullanamadığında oluşur. Yani, kandaki insülin düzeyleri ile ilgili bir sorun olduğunda ortaya çıkar. Tip-1 diyabet, vücut yeterli insülin hormonu üretemediğinde ortaya çıkar. Şeker hastalığının %90’lık kısmını Tip-2 diyabet hastaları oluşturur. Ailede şeker hastalığı, glukoz hassasiyeti, dengesiz beslenme, egzersiz eksikliği ve fazla kilolu olmak, Tip 2 diyabet riskini arttırır.

 

Yüksek Tansiyon ve Diyabet

Yapılan çalışmalar, her 3 diyabet hastasından en az 1’inde, aynı zamanda yüksek tansiyon hastalığı olduğunu da bulmuştur. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı bir arada görüldüğünde, bir hastalığın etkileri, diğerinin etkilerinin de kötüleşmesine neden olabilir. Bu da oldukça ciddi bir sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

Şeker hastası olmak, kan basıncınızı artmasına şu yollarla neden olabilir;

  • Kan damarlarının esnetme kabiliyetini düşürür,
  • Vücuttaki sıvı miktarını arttırır,
  • Vücudun insülini yönetme biçimini değiştirir,

 

Yüksek tansiyon ve diyabet; genellikle fazla kilolu olma, sağlıksız beslenme ve aktif olmayan bir yaşam tarzı gibi benzer risk faktörlerini paylaştığı için birlikte görülebilir.

 

Risk Faktörleri

Şeker hastalığı ve yüksek tansiyonun bir arada görülmesi ölümcül olabilir ve her iki hastalığa da sahip olanlarda, inme ve kalp krizi riski yükselir. Her iki hastalığa da sahip olmak ayrıca; böbrek hastalığı ve kör olma riskini de arttırır.Peki, risk faktörleri nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Obezite ve Yeme (Beslenme) Bozuklukları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.